şükela:  tümü | bugün
 • albililer (katharlar)'e yönelik yapılmıştır. 1209 yılında kuzey avrupa'dan 30.000 kişilik şovalyeler ve piyadelerden oluşan bir haçlı ordusu kasırga gibi, şimdiki güney fransa olarak bilinen pirene dağlarının eteklerine indiler. yapılan savaşta bütün topraklar ele geçirildi, ekinler yok edildi, kasaba ve şehirler yağmalandı, tüm ahali kılıçtan geçirildi.

  bazı tarihçiler tarafından bu olay avrupa tarihinde ilk soykırım olduğu ileri sürülmüştü. sadece beziers kasabasında 15.000 kadın erkek ve çocuk katledildi. katliamların çoğu da kiliselerde yapıldı.
  papalık temsilcisi papa ııı. innocentius'a yazdığı mektubunda, "kadın erkek çocuk ayrımı yapılmadan herkes öldürüldü. tanrı hangisinin günahkar olduğunu kendi seçsin!" diyor.
  baziers'ten sonra, tüm languedoc bölgesi işgal edildi. perpignan, narbonne, carcassonne, toulouse düştü. işgalciler arkalarında kan bıraktılar...
  bu saldırı, papa'nın emridir ve saldırıların urbalarında haç işareti vardır. ganimet elde etme ve günahlarından kurtulma amacıyla yola çıkan orduyu güneyin zenginlikleri kışkırtmıştı. onlar kathar kökenli bölgeyi günahkar buluyorlardı.

  bölgenin özellikleri
  saldırı yapılan bölge, kültürel, bilimsel, ekonomik olarak yukarı fransa'ya benzemiyordu. bölgede yunanca, ibranice ve arapça ders olarak okutuluyor ve endülüslerle senkronize hareket ediliyordu. kuzeydeki asiller isimlerini yazamazken buradakiler edebiyat ile uğraşıyorlardı.

  katliamdan sonra
  bölge harap edildi, on binlerce insan kılıçtan geçirildi, canlarını kurtaranlar daha sonra engizisyonda yargılanıp yakıldı. avrupa üç yüz yıl daha geriye gitti.

  ıron maiden'ın dance of death adlı albümünde yer alan montsegur adlı şarkı, bu sefer sırasında yapılan katliamdan bahseder.

  kaynak