şükela:  tümü | bugün
 • karakter sınırı, orjinali:
  tanzanya'da albinizmli çocukların uzuvlarının kesilip binlerce dolar karşılığında büyücü ve şifacılara satılması. clickbait değil, gerçek.

  dünyada yaklaşık 15 binde bir görülen albinizm hastalığına sahip insanlara afrika'nın bazı kültürlerinde tarihten bu yana doğaüstü anlamlar atfedilegelmiş. bu bembeyaz çocukların bir lütuf olduğuna, büyülü güçlere sahip olduklarına, şifalı olduklarına falan inanılmış. aslında nispeten zararsız gibi gözüküyo.
  ancak her irrasyonal sanrı gibi bu da, en azından tehlikeli. neden?

  aynı zamanda afrika'da geniş bi büyücülük ve şifacılık kültürü mevcut.

  özellikle tanzanya ve komşu ülkesi malavi cumhuriyetinde albinizmli çocukların evine bıçak ve benzeri aletlerle zorla girip kol/bacak/parmaklarını kesen çeteler var. bu uzuvları kesip şifacılara/büyücülere satıyolar. baya bildiğin "cadılara" yani. hatta bu çocuklara bunu yapanlar da bazen kendi akrabaları. çünkü ekstrem fakirlik ve ekstrem cehaletin buluştuğu kültürler size öyle seçenekler sunabilir ki, kızınızın kolunu kesip ailenizin hayatını kurtarabilirsiniz mesela.

  bu dehşet karaborsa maalesef gerçek. sebeplerini araştıralım. uzman değilim, afrika'da da hiç yaşamadım, ancak bariz bi gerçek var ki bu büyülü şeylere toplum tarafından itimat edilmesi, yani bi talebin var olması, arzı da beraberinde getirmiş.

  irrasyonal sanrılar her zaman tehlikelidir.
  gülüp geçtiğimiz, önemsemediğimiz hatta bazen dahil olduğumuz batıl fikir ve eylemlerin ekstrem hallerinin nerelere varabildiğinin sadece bir başka örneği bu.

  "ne var efendim küçük taşlara yazılar yazdırıyolar pazarlarda, çömlek vazolara vurup ses çıkarıyolar, hasta yakınları için şifalı kolye alıp mutlu oluyolar, kime ne zararı var?"

  "burç konusu açıldığında neden bu kadar laf ediyosun, kendi hallerinde bi şeylere inanıyolar hatta kararlarını ona göre veriyolar belki, belki de sadece eğleniyolar, kime ne zararları var?"

  "ama kadın herşeyi kelimesi kelimesine bildi. eski sevgilimin ismini bile bildi. yani bilmiyorum tam inanmıyorum ama, tekrar gidicem merak ediyorum, yani bilmem, biliyorum sana saçma geliyo ama gelsen sen de inanırsın aslında"

  falan filan. hayır kardeşim. cinler yoktur. büyü yoktur. karanlığını kendine sakla. ha, placebo vardır. ustaca yapılan psikolojik manipülasyon vardır. bu tip şeylerle gel bana, araştıralım.

  biliyorum. astroloji, akupunktur, şifalı bitkiler gibi irrasyonal psödobilimler, kurşun dökmek, hocaya gitmek, muska yazdırmak gibi batıl inançları tutup da tanzanya'daki duruma benzetmek orantısız gözükebilir. ancak fark etmeliyiz ki bunlar tam olarak aynı psikolojik zayıflığın sonuçları. bunların hepsi aynı şey aslında.

  çocuklara duru ve rasyonal düşünmeyi öğretmezsek, akıl ve bilime dayanmayan bu tip karanlık sanrıların palazlanarak, atıyorum 200 yıl içinde bizde de benzer bi formda baş göstermemesi için hiçbir sebep yok.

  detaylı araştırmak isteyenler için bir iki link:
  https://en.wikipedia.org/…n_of_people_with_albinism
  http://humanityhealing.org/…5/01/albinos-in-africa/
  http://www.cnn.com/…-hunted-bones-malawi/index.html
  http://www.dailymail.co.uk/…ured-witch-doctors.html