şükela:  tümü | bugün
 • ronesans`in almanya daki en buyuk temsilcisi kabul edilen
  ta$ baski ve tahta gravurleri ile dikkat celbetmi$
  perspektif ve algi problemleri ile de kafa yormu$
  incilden sahneleri ile akillari almi$ buyuk yetenek.
  filmlerde kendi portresi veya bu portreye ba$ olarak oturtulmu$ ba$ka kimseler cok populer kullanilan objelerdir.
 • 18 cocuklu bir ailenin ,resimle ilgilenen iki erkek cocugundan biridir albrecht durer.
  bu buyuk ailedeki 2 kardesin resme olaganustu ilgileri , yetenekleri vardir.her ikiside sanat okuluna gidip buyuk bir ressam olma hayali kurarlar .
  aile ise bu durum karsisinda caresiz...madencilik yaparak gecinmeye calismakta ve karinlarini zor doyurmaktalar.
  bu durum karsisinda iki kardes ; kendi aralarinda kura cekmeye ve kazananin sanat okuluna gitmesine ve geride kalanin daha cok calisip diger kardesi okutmasi yonunda bir karar alirlar.
  albert ve albrecht arasindaki bu kurada kazanan albrecht sanat okuluna gider ve butun ogretim gorevlilerini kendisine hayran birakarak buyuk basarilar elde eder.okulu birincilikle bitirir ve eve gururla doner.ailesi albrecht onuruna bir yemek verir . kendisini oven konusmalardan sonra albrecht soz alir ve kendisine bu basarilari yasatan kardesine tesekkur eder ve artik siranin kardesinde oldugunu, madende calismaktan buyuk gurur duyacagini ve kardesini okumaya gonderecegini söyler.
  kardesinin yaniti ise ;
  imkansiz sevgili kardesim , seni okutabilmek icin madende calistigim senelerde ,butun parmaklarim defalarca kirildi ,degil kalem tutmak serefine kaldirdigim bu kadehi bile zor tutyorum.
  kardesinin bu durumuna gercekten uzulen albrect ise ; kendini dunyanin en unlu ressamları arasina sokacak olan o ellerin ,kardesinin ellerinin resmini cizer.
  butun dunyanin (praying hands ) dua eden eller olarak bildigi ,esas ismi (eller) olan resim albrecht durer in kardesinin elleridir.
 • (bkz: albert durer)
 • resimlerinde ortaya koyduğu alegorileri hala bircok sanat sever tarafından tartışılagelinen ve fakat gerçegi sadece kendisi bilen aşmış ressam..
 • son zamanlarda neti dolaşmakta olan "praying hands" öyküsü (http://suzyred.com/prayinghands.html) bir efsaneden öteye gitmeyen kaynağı belirsiz bir zırvadan ibaret görünüyor.
  işte bulgular:
  - eldeki kaynaklar dürer'in zengin bir kuyumcunun oğlu olduğunu belirtiyor.
  - dr. diana severance, (sanat tarihi uzmanı) ressamın nuremburg'daki evine kadar giderek öyküyü araştırmış aslı olduğuna dair bir bulguya ulaşamamiştir.
  - eller burada gözümüzün önünde duruyor. ortopedist olmak gerekir mi bilmiyorum ama herhangi bir sakatlanmaya maruz kalmiş görünmüyorlar
  - resim aslında 1508 tarihinde bir frankfurt zengini jacob heller. tarafından finase edilen bir altar için yapılan bir taslaktan ibarettir. "assumption and coronation of the virgin" adlı sözkonusu eser duke maximilian of bavariam 'a satılmış ancak el değiştirdikten sonra 1729'deki bir yangında yokolmuştur.
  http://healing.about.com/…ssings/a/prayinghands.htm
  http://www.atthewell.com/prayinghands/
  http://chi.gospelcom.net/…f/glimpses/glmps125.shtml
 • gravür ve tahta bskı tekniğinin gelmiş geçmiş en büyük ustalarından olmasının yanısıra aynı zamanda matematikçidir..
  1471-1528 yıllrı arasında yaşamıştır..
  1525 yılında pergel-cetvel kullanarak çizim yöntemleri üzerine bir kitap yazmıştır..
  ayrıca insan vücudunun oranları üzerinde de eserler vermiştir..(90-60-90 kuralının onun başının altından çıktığından şüphelenmekteyim şahsen)
 • kendisini bol bol cizmis hatta bol bol da isaya benzetmis sanatkar.melankoli ve mahserin dort atlisi eserleri aranip bulunmali,bir yerlere kaydedilmelidir.
 • guzel boya kalemleri yapan marka