şükela:  tümü | bugün
 • konstanz üniversitesinde öğretim görevlisi olan alman edebiyat bilimcisi, yazar. 2003'te gottfried-wilhelm-leibniz-preis ödülünü almış. 2016'da hegel ve bizkitabı philosophischen buchpreis ödülünü almış.

  türkçeye çevrilen ve iletişim yayınları tarafından yayımlanan "adolf hitlers mein kampf
  zur poetik des nationalsozialismus" kitabı dikkat çekicidir. kitabı edinmekle birlikte okumadım (belki ileride buraya küçük bir edit gelir).

  yazarın bu kitap dışında hristiyan geleneğinin temellerinden biri olan kutsal aile kavramının çözümlemeleri ilgi çekici. hristiyan anne-baba-çocuk ilişkisi tasvirinin star wars'da bile yer aldığını iddia eder örneğin.

  der fiktive staatadlı başka bir kitabı daha vardır ki, devletin varlığının onun hem içeride hem dışarıda 'işaret edilmesi'ne dayandığını söyler. devletin kendisini kolektivitenin selbstvergegenwärtigung'u (parçalarına ayrıldığında: 'kendini şimdi haline getirme', kelime anlamı olarak öz gerçekleştirme ) haline getirmeye çalıştığını gösterir. titus livius'dan otto gierke'e kadar farklı kaynaklara başvurarak devletin bunu nasıl yaratmaya çalıştığını çözümler.
 • 1958 doğumlu olan alman edebiyat eleştirmeni ve akademisyen albrecht koschorke, münih ve paris’te çağdaş alman edebiyatı, etnoloji, felsefe, sanat tarihi, iletişim bilimleri alanlarında öğrenim gördü. çalışmalarını konstanz üniversitesi’nde edebiyat bilimi kürsüsü’nde sürdürmektedir.

  eseri için; (bkz: hitler’in kavgam’ı üzerine bir analiz).

  http://politikaakademisi.org/…osyalizmin-poetikasi/