şükela:  tümü | bugün
 • akademisyen yrd. doç. dr. mücahit gültekin'in yazısı ndan bir bölümü aşağıya alıntılıyorum...
  her şeyden önemlisi adam yazıyı "(...) ama bir defa olsun bu ülke amerikancılar ve antiemperyalistler olarak ayrışmamıştır." ifadeleriyle bitiriyor ki en vurucu tarafı da budur...

  --- spoiler ---

  missouri gemisi'yle gelen abd'li bahriyelilere ülkemizin kızları servis edileli 72 yıl oldu.

  amerikalı bir çavuş izmir'de küçük bir çocuğa tecavüz edeli 61 yıl oldu.

  yarbay allen morrison jeep'iyle 11 türk askerini ezip birinin ölümüne sebep olduktan sonra abd hükümeti tarafından bir adaya tatile gönderileli 58 yıl oldu.

  mit başkanı ahmet salih korur, yassıada'da mit mensuplarının maaşlarını cıa'dan aldığını deşifre edeli 57 yıl, bu deşifre uğur mumcu tarafından ifşa edileli 30 yıl oldu.

  türkiye, küba krizi'nde abd tarafından rusya'nın önüne yem olarak atılalı 55 yıl oldu.

  abd başkanı johnson, ismet inönü'ye (mealen) "kıbrıs'a harekat düzenlerseniz, oyarız." diyeli 53 yıl oldu.

  dışişleri bakanı ihsan sabri çağlayangil "12 mart muhtırasının arkasında cıa var." diyeli; cıa başkanı helms "evet, 12 mart'ı hazırlayan oluşumları, biz ajanlarımız aracılığıyla düzenledik." diyeli 44 yıl oldu.

  new york post "türkiye haşhaş ekimine devam ederse, b 52 uçaklarıyla türkiye'ye napalm bombası atalım." diyeli 43 yıl oldu.

  78 milyon dolar tutarındaki parası ödenmiş silahlar da dahil, abd'nin türkiye'ye kıbrıs çıkarması sebebiyle silah ambargosunu uygulamaya koyalı 42 yıl oldu (türkiye bu ambargoya o yıllarda türkiye'deki bütün abd üs ve tesislerindeki faaliyetleri durdurma kararı alarak cevap verdi. arkasından yokluk günleri başladı; içeride terör ve kaos tırmandı. ardından 1980 darbesi geldi. türkiye'ye üçüncü kez balans ayarı yapıldı).

  kurmay albay sabahattin savaşman, cıa adına casusluk yaparken suçüstü yakalanalı 40 yıl oldu.

  tıme, 1980 darbecisi evren'i "bizim oğlan" moduyla kapağa taşıyalı 37 yıl oldu.

  "çekiç güç" türkiye'ye yerleşeli 26 yıl oldu.

  türk tcg muavenet gemisi'nin, abd saratoga uçak gemisi'nden atılan sea sparrow füzeleriyle vurulması sonucunda 18 asker yaralanıp, 5 asker hayatını kaybedeli 25 yıl oldu.

  abd dışişleri bakanı warren christhopher imzalı "erbakan'ı düşürün." emrinin yer aldığı kripto, abd'nin türkiye büyükelçiliği'ne gönderileli 21 yıl oldu.

  fethullah gülen abd'yi mesken tutalı 18 yıl oldu.

  ırak'ın süleymaniye kentinde 4 temmuz günü (abd bağımsızlık günü) 11 türk askerinin başına abd'li askerler tarafından çuval geçireli 14 yıl oldu.

  michael rubin "türkiye'de darbe ihtimali yüksek." diye yazalı; abd'nin eski türkiye büyükelçileri marc edelman ve morton abromowitz "erdoğan istifa etmelidir." çağrısı yapalı 18 ay oldu.

  foreign affairs "ordu askeri darbe yapabilme kapasitesine sahip." diye yazalı 16 ay oldu.

  incirlik'ten kalkan uçaklar ankara'yı bombalayan uçaklara yakıt ikmali yapalı; abd ulusal istihbarat direktörü james clapper, fetö'cü darbeciler için "müttefiklerimiz tutuklandı." diyeli 14 ay oldu.

  abd başkan'ı trump pyd'ye silah yardımını onaylayalı 152 gün, new york bölge savcılığı "dokuz şüpheli, iran'a yapılan uluslararası finansal transferler konusunda abd hükümeti yetkililerine yalan söylemekle suçlanıyor." açıklamasını yapalı 32 gün, abd büyükelçiliği türkiye vatandaşlarının vize işlemlerini askıya alalı 14 saat oldu

  --- spoiler ---
 • hazır türkiye-abd arasında vize krizi sürerken, mücahit gültekin’in ele aldığı yazıda türkiye abd ilişkilerine yönelik süreç işlenmiştir. yazıdaki iki bölünme şeklinin ne kadar iyi olduğu ise tartışılır.
 • merhum erbakan'ın bu ülkede iki çeşit parti vardır; 1) milli görüş; 2) diğerleri... demesi gibi...