şükela:  tümü | bugün
 • hava kuvvetleri eski komutanı orgeneral h. ibrahim fırtına tarafından yazılan, hava kuvvetleri tarihi ve birçok konuya ışık tutan kitaptır...

  yazar soner yalçın'ın köşe yazısı ile haberdar oldum oldukça ilginç konular var, en kısa zamanda almak istiyorum kitabı...

  soner yalçın'ın köşe yazısı;

  son dönemde beni bu derece şaşırtan az kitap okudum.

  yazımın başlığı bu hafta yayınlanan kitabın adı. yazarı, hava kuvvetleri eski komutanı orgeneral h. ibrahim fırtına. (fransa'nın suriye ve libya'yı bombaladığı 2011 yılında yaşar kemal'in legion d'honneur nişanını almasına siyasal eleştiri getirmeme gereksiz tepki gösterenlere anımsatmak isterim: fırtına paşa, 2006 yılında kendisine verilmek istenen bu nişanı ermeni yasa tasarısı'nı protesto ederek reddetti.)

  kitap sayfalarını çevirdikçe fırtına paşa'nın abd-cıa kuklası fetö eliyle gerçekleştirilen balyoz kumpasıyla neden silivri cezaevi'ne atıldığını anladım!

  fırtına paşa 2005'de emekli olmadan önce kitaba dair görüşmelere hava kuvvetleri eski komutanlarıyla başlıyor. ilk görüşmeyi cemil çuha ile yapıyor. ardından tahsin şahinkaya, halil sözer, safter necioğlu, ilhan kılıç, nahit özgür ile söyleşiler gerçekleştiriyor…

  cezaevi süreci bu sözlü tarih görüşmelerini engelliyor ama fırtına paşa yılmıyor; kitabı bu yıl başında sona erdiriyor.

  kitabı okurken kafamda hep libya dış politikası vardı. bu haftaki yazılarımda emperyalizm oyunlarına dikkat çektim.

  ertuğrul özkök gibi kimi köşe yazarları bizleri ısrarla “avrasyacı” diye mimleyip temelsiz amerikan emperyalizmi eleştirisi yaptığımızı yazıyor!

  ertuğrul abi'ye bu kitabı öneririm; abd'nin, türk hava kuvvetleri'ne ne tür kötülükler yaptığını okusun…

  başlayabilirim:

  parolamızı çaldılar

  mesela: abd'nin havacılıkta türkiye'yi nasıl bağımlı hale getirdiğini hava kuvvetleri komutanı safter necioğlu detaylı anlatıyor.

  okudukça marshall planı ile başlayan sürecin, türk havacılığına zararlarına inanamıyorsunuz. öyle ki abd, türk hava kuvvetleri'ni kendi “ast birliği” olarak görüyor!

  yeri zamanı gelince abd, “ben izin vermeden silahlarımı kullanamazsın” diyor. kıbrıs savaşı'nda kullanınca da neler yapıyor? hayır, sadece ambargo değil; ileri yıllarda bile kıbrıs'ta olanları unutmuyor:

  1987 yılında ankara'da montajı gerçekleştirilen f-16'nın kaynak yazılım kodlarını vermiyor! kodları ısrarla isteyen komutanlar nasıl tehdit ediliyor; açıp okuyunuz…

  ısrarla yazdım bu köşede; “müttefikimiz” abd'nin yararımıza olan tek hamlesini gösteremezsiniz. aksi örnekler çok:

  kıbrıs barış harekâtı'nda parolamızı çalıp rumlara veren kimdi? kocatepe gemimizi vurulmasına sebep aldatmacada abd'nin rolü neydi?

  türkiye'nin haberleşme ve görüntülerini karıştıran amerikalılar değil miydi? istihbarat eksikliğine sebep olan abd'nin kurduğu dinleme kıtaları neden çalıştırılmadı? neler neler…

  kitabı okudukça mehmetçik'in abd ile savaşarak kıbrıs zaferi kazandığını fark ediyorsunuz!

  yaş kararları

  20 gün sonra yüksek askeri şura kararları açıklanacak.

  “alçalmadan yükselenler” kitabı türk ordusu'nda “tek adamlığın” neye yol açtığına da nitelikli yanıt veriyor:

  örneğin… 1970'ler sonunda türk hükümetlerinin kararlı karşı çıkışları sonucunda, yunanistan'ın nato askeri kanadına dönüşü 12 eylül 1980 askeri darbesine kadar sonuca bağlanmıyor. ancak ordunun yönetime el koymasıyla yunanistan'ın nato askeri kanadına dönmesi gerçekleşiyor. bunu sağlayan askeri darbeyle “tek adamlığa” getirilen kenan evren! bu rogers planı'na karşı çıkan ise dönemin hava kuvvetleri komutanı halil sözer…

  fırtına paşa'nın kitabından yakın tarihimize dair benzeri çok olayın perde arkasını öğreneceksiniz. mesela… körfez harekâtı'nda, patriotların incirlik üssü'ne konulmasına hangi komutan, ne gerekçeyle itiraz etti? türkiye'nin savunma önceliği neresiydi? bu tartışmalı konuların asker cephesini hiç bilmiyoruz…

  sıklıkla şımarıklık yapan amerikalı subaylara, hangi türk subayının nasıl had bildirdiğini ve bu komutanla ilgili pentagon raporunda neler yazıldığına dair çok anekdot var kitapta.

  fırtına paşa kitabının hazırlık süreci de ilginç:

  kırmızı kedi yayın yönetmeni enis batur, hava kuvvetleri eski komutanı muhsin batur'un oğlu…

  kitabı yayıma hazırlayan ismet çınkı, balyoz kumpasıyla üç yıl hapis yatan emekli havacı kurmay albay. kitabın isim babası da o…

  kitabın kapağındaki resim -toplumsal içeriği ağır basan tablolar yapan solcu- bedri rahmi eyüboğlu'na ait. bu resmin, yıllardır hava kuvvetleri komutanlarının makam odasında asılı olduğunu biliyor muydunuz?

  okumanızı tavsiye ederim; şaşırtacak bilgiler edineceksiniz.
 • alıp iki günde bitirdiğim eski hava kuvvetleri komutanı halil ibrahim fırtına tarafından yazılan kitap.

  kitabın adı oldukça manidar. alçalmak ve yükselmek gibi hem havacılıkta hem de insan ilişkilerini anlatmak için kullanılan sözcüklerle mesaj verilmiş. fırtına general'in fetullahçı vatan hainleri tarafından hapse atılması ve o süreçte etrafında gözlemlediklerinden yola çıkarak kitabına bu adı verdiğini düşünüyorum. terfi etmek yani yükselmek için fetöcüler'in değirmenine su taşıyıp alçalanlara çakmış.

  kitap bir sözlü tarih çalışması. fırtına general, kendisinden önce hava kuvvetleri komutanlığı yapmış beş orgeneral ve mgk genel sekreterliği yapmış bir havacı korgeneral ile yaptığı sohbetleri kitap haline getirmiş.

  f-35 başlığında şöyle yazmışım : "... türk hava kuvvetleri 1980'lerin sonunda f-16'ya geçerek yeni bir çağa adım atmıştı. hava kuvvetleri'nden emekli subay/astsubay tanığınız varsa sorun, f-100 ve f-104 zamanında yapılan tayyarecilik nasıldı, f-16 geldikten sonra hava kuvvetleri tepeden tırnağa nasıl dönüştü size anlatsınlar. eğer f-35 alımı gerçekleşirse hava kuvvetlerimiz için yeni bir çağ başlayacak."

  kitabı okurken hava kuvvetleri'nin mazisine ait hep dinlediğim hikayeleri, bu defa karar vericilerin ağzından dinleme imkanı buldum.

  ikinci dünya savaşı yllarında yapılan tayyarecilik, nato'ya giriş ve jet çağı, f-84'ten f-35'e kadar geçen bir tarih penceresini komutanlardan dinlemek ayrıcalıktı.

  --- eser miktarda spoiler içerir ---

  12 eylül darbesi'ni yapan ekipte yer alan tahsin şahinkaya beş yıl görevde kalması ve darbenin de etkisiyle hava kuvvetleri'nde üslerin fiziki şartlarından personelin kıyafetine kadar yaptıklarını, f-16'nın seçilmesini ve tai'nin kurulmasını anlatmış.

  1998 yılına kadar hava kuvvetleri'nin uçaklarında gövde numarası olurdu. bu uygulamaya uçuş disiplinsizliği yapan uçak hangi üssün hangi filosuna ait onu öğrenebilmek için geçmişler,

  1980'lerde yaşanan f-104 kazalarında uçakların bakımının iyi yapılmamasının etkisi olduğunu bir başka komutan anlatmış. 104'lerin bakımı ve kendi ifadesiyle ince ayarı yapılınca kaza sayısı tekli sayılara kadar düşmüş.

  kıbrıs barış harekatı sonrası gelen askeri ambargonun hava kuvvetleri'ni nasıl zor durumda bıraktığı ama aynı zamanda kendi üretim tesislerimizi kurmak için nasıl uyandırdığını da kitabı okurken anlıyoruz.

  2004 yılında istanbul'da yapılan nato zirvesi sırasında başbakan ve genelkurmay başkanı toplantıda olacakları için, fırtına general başbakan'a ait olan uçak düşürme emri verme yetkisini istemiş. başbakan önce garipsemiş, sonra nedenleri anlatılınca yetkiyi bin bir tembihle vermiş.*

  merzifon'da f-5 ile uçarken amerikalılar'la profil uçuşu yapmak için incirlik'e geldiklerinde amerikalı pilotun profili hangi irtifadan uçmak istersiniz diye sorduğu anısıda kahkaha attım. havacılıkta bir şey sorulduğunda neden sorusuna da yanıt vermeniz beklenir. bu anısı çok iyiydi.*

  talat aydemir, çerkez ethem'in yeğeniymiş. dayısının öcünü almak için zamanın başbakanı inönü'ye darbe yapmaya kalkışmış, bunu bilmiyordum.

  --- spoiler ---

  türk hava kuvvetleri'nin kuruluşundan günümüze kadar geçen tayyarecilik, askerlik ve kaçınılmaz olarak siyaset konularını toplayan güzel bir çalışma olmuş.

  fırtına general kıbrıs barış harekatı ve tcg kocatepe'nin batırılması ile ilgili de ayrı bir kitap çıkaracakmış. beklemedeyiz.