şükela:  tümü | bugün
 • eğlenceli bir fantastik seri.

  son zamanlardaki takıntım brandon sanderson tarafından kaleme alınan seri, toplamda 5 kitaptan oluşacak. halihazırda ise dört cilt raflarda yerini almış durumda:

  1) alcatraz versus the evil librarians
  2) alcatraz versus the scrivener's bones
  3) alcatraz versus the knights of crystallia
  4) alcatraz versus the shattered lens

  seri yetişkinler için değil, gençler için. yine de artemis fowl serisinden hoşlanmış geçkince fantastik meraklılarının alcatraz smedry ve müthiş yeteneklerle donatılmış ailesinin maceralarını eğlenerek okuyacaklarından kuşkum yok. kitapların daha ikinci, bilemedin üçüncü sayfalarından itibaren "klasik" bir fantastik seriyle karşı karşıya olmadığınızı anlıyorsunuz. 13 yaşında ve kendine özgü "güçleri" olan bir kahraman bize çok garip gelmiyor belki. fakat "etrafındaki her şeyi kırıp dökmek", "randevularına asla zamanında yetişememek", "mantıksız cümleler kurmak" gibi inanılmaz güçlere sahip bir ekibin, dünyayı yöneten gizli güç olan şeytani kütüphanecilere (the evil librarians) karşı gösterdiği direnişin şanlı sayfalarını takip etmek her babayiğidin harcı değil.

  bir başyapıt tabi ki değil. baştan sona müthiş espriler içerdiğini de söylemeyeceğim. kimi esprilere burun kıvırdığım da oldu. yine de kitapları okurken sürekli kıkırdayıp durdum. standardınızı the hitchhiker's guide to the galaxy serisine göre belirlemiyorsanız, sevebilirsiniz.