şükela:  tümü | bugün
  • dünya üzerinde en fazla türkler tarafından kanıksanmış, ve çocukluktan yaşlılığa her evrede bolca kullanılmış malzeme.

daha ilkokulda küçük bir bebeyken başladı ilk imtihan. plastik bir kalıba döküyor, alçı kuruyunca kalıbı söküp bir adet alçıdan hayvan elde ediyorduk. eller, gözler, önlükler komple alçı içinde kalıyor, buna göre not alıyorduk. bir sike derman olmaz işlerin ilk evresiydi bu. kalıptan rahatça sökmek için kalıbı yağlıyorduk lan bir de. bir jenerasyon komple kalıp ustası da olabilirdi, iyi kurtarmışız. herkesin hayvanı kalıptan kolayca çıkarken, benim hayvanın bir organı mutlaka kalıpta kalırdı. sızma zeytinyağı kullandığımdan mı, yoksa hala devam eden talihsizliğimden mi hiç bilemedim. arkadaşlarım, sağlıklı hayvanlarını sulu boya ile boyarken, ben kafası kesik atla uğraşıyordum. mitolojik canavarlar gibi gözüküyordu yaptığım her şey. kızlar hiç sevmiyordu beni. o sevgisizlik belki böyle yaptı, sanki hayvanın kafasını ben koparmışım gibi "öğretmene diyeceğiz" diye tehdit ettiler. hep kırık not aldım, bu kafasız hayvanlar yüzünden. öğretmen hangi hayvan olduğunu çıkaramıyordu sanırım.

neyse büyüdük, yine siktiğimin alçısı. daha geçen yaz, kolej şantiyesinde alçıdan aslan siparişi veriyordum. aslan ordularının yılmaz generali gibi oldum 20 tane aslan bir sabah şantiyeye indiğinde. çok kötü günlerdi, kılıcım olsa bir kaç aslanın kafasını uçurmuş "freeedom" diye bağırmıştım. şantiye bitti, ofise geldik. istinye park'ta proje yapıyoruz. tarihi pazar yeri diye bir sikkoluk var, ileriki aylarda bir kısmı daha açılacak. cepheleri komple alçı, kesik aslan başları var her tarafta.

velhasıl çocukluğumun kabusu, kesik başlı hayvanlar kaderim gibi beni takip ediyor. yaşlanıp, inzivaya çekildiğimde de muhtemelen ayaklarına tekerlek takılmış alçıdan atlara binecek torunlar. "dede bırak o kılıcı" diye kaçışacaklar. çocuklarım elimi tutup "baba ayıp oluyor, bir tane sağlam hayvan bırakmadın" diye çıkışacaklar bana. huzur evine yatırmayı bile düşünecek eşşek sıpaları.

huzur evine yatsam, daha girişinde beni alçıdan hayvanların karşılayacağını biliyorum. öyle de karmaşık, öyle de naçarım.
  • kaşınmalara karşı, biz uzmanlar kurulu, dar ve yakın yerler için 3 numaralı tığı, derin yerler için örgü şişini öneriyoruz. lakin abartmayınız, içerilerde bir yerleri kanatırsanız, tersten görürsünüz.
  • iyi bir tespit aracıdır. ilk kez 1852 yılında mathijsen tarafından kullanılmıştır. nasıl elde edilir derseniz (caso4)2h2o yapısında olan alçı(yani anhidroz kalsiyum sülfat) tozunun gözenekli sargı bezine yapıştırılması ile elde edilir ve kuru olarak 7.5-10-15 cmlik rulo yapılmış şekilde bulunur. suyla temas ettirince bu anhidroz kalsiyum sülfat, hidrate kalsiyum sülfat a dönüşür toz halindeki alçı solid kristal haline dönüşürken ısı açığa çıkar. arkadaşlar burada önemli bir nokta var. alçı doğrudan cilt üzerine sarılmaz. kesinlikle ciltle temas etmemeli bunun için altına önce bi aparat geçirir sararsınız. sonra alçıyı uygularsınız.( bu arada bahsettiğimiz tıbbi olarak kullanılan alçı aman yanlış anlaşılmasın)
  • insanin hareket ozgurlugunu elinden alan, kasindiran ve ozellikle geceleri uyutmama ozelligi ile cehennem azabi yasatan aparat.
  • hayata vurulan pranga
  • özellikle ayağınız alçıya alındıysa, ağırlığı sebebiyle pek çok kere dengenizi kaybetmeye ve sendelemenize yol açan ortopedik unsur.
  • inşaat sektörünün muhtemelen çimentodan sonra en çok kullanılan malzemesi.

duvar mı kırıldı, alçı..
    boya mı yapılacak, alçı çekilecek...
    usta şurası yamuk olmuş, köşebent çekip alçı çekeceğiz....
    usta boyamaya ne zaman başlayacaksın? alçı kurumadı abü...
    kapı ustası ölçüye gelir: usta alçı şuraya kadar kapatsın...
    tavan kaplamasını neyle yapıştıracaksın usta, saten alçı abü....

eve komple tadilat yaptırmış biri olarak şunu diyebilirim ki alçı olmasaydı olmazdık.
  • sıkı olursa kompartman sendromuna yol açar.
  • kontrol manyağı insanları bile yola getirecek bir deneyim yaratıyor ayağa yapılanı. çakılıp kalıyorsun kanapeye, artık o hırs hırs planladığın bütün aktiviteleri/çalışmaları deden yapar diyor kader sana.
  • ilk gece uyurken 'ya ben niye cizmeyle yatmisim ki' diye dusunduren hadise, cikarip atma istegi uyandiriyo insanda, ama olmuyo.