şükela:  tümü | bugün
 • amerikada genelde olumcul hastaliga yakalanmis insanlarin hayatlarini dondurma talebini yerine getiren kurum. kendilerini dondurtan insanlari geri getirebilecek bir teknoloji henuz yok ama gelecekte olucagina inaniliyor bu durumda hadiseye bir nevi one way ticket alma olarak bakabiliriz.
 • çalışanlarının donmuş kafalardan birini çıkarıp* ingiliz anahtarları ve beyzbol sopalarıyla vurdukları ortaya çıkmış:
  http://www.manolith.com/…lliams-frozen-head-abused/
 • günün birinde verdikleri sözleri tutarlarsa, işte o gün.. muhteşem olur yahu.
 • şahsen başvurmayı düşünmem. etik nedenlerden ya da gerçekliğine inanmadığımdan değil. gayet de inanıyorum. sadece uyandırılırsam karşılaşacağım dünyadan hoşlanacağımı sanmadığımdan. düşünsene aradan 300 yıl geçmiş, aile, dost, akraba hiçbir şey kalmamış, belki konuştuğum dil yaşadığım ülke yok olmuş ne yapacağım ki ben orada? iz bilmem yol bilmem. şimdi iphone 5'e burun kıvırıyoruz. neden? iphone 4'ü biliyoruz da ondan. e sen 300 yıl önceden birini getir eline iphone 5 ver. maymun gibi kalır öyle. ilerideki teknoloji de arayı kaçırınca delirtir herhalde beni. yanlış anlaşılmasın, inanılmaz merak ediyorum geleceğin teknolojisini bir de milletin alay konusu olmak var. elime neyi alsam dede bırak ya kırdın al al derler. yaşamak güzel bir şey de çıkınca şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler diye dertlenmek güzel bir şey değil.
 • 1960 lardan beri daha sadece 1.000 kişi başvurmuş
 • pek şakası yoktur. yani ilk başta kulağa çok saçma veya para tuzağı gibi gelebilir fakat bazı durumlarda insanların son çaresi durumundadur.
  şu haberdeki küçük kız gibi.
 • ölmek istemeyen 129? kişiyi biyolojik çürümeyi önleyen bir derin dondurucuda saklanmakta olan kuruluş.

  dondurarak saklama işlemi şöyle işler: ilgili taraf hayat sigortası poliçesini imzalayarak vakfa devreder. ölüm resmen ilan edildikten sonra ise alcor bilgilendirilir ve yerel bir ekip ölü ile ilgili işlemleri yapmak üzere hızla devreye girer.

  ekip, ölüyü hemen bir buz banyosuna yerleştirir. kriyo-koruyucu perfüzyon olarak anılan süreçte, vücut soğudukça hücrelerin zarar görmemeleri için 16 farklı kimyasalın vücutta dolaşımı sağlanır. ölü, bundan sonra işlemin son aşaması için mümkün olduğunca hızlı biçimde alcor'un ameliyat salonuna alınır. vücudu, burada bilgisayarlarla denetlenen ve çok düşük sıcaklıklardaki azot gazının dolaşımını sağlayan fanlar aracılığıyla soğutulur. işlemin bu aşamasında gözetilen hedef, buz oluşumunu önlemek için vücudun bütün kısımlarını mümkün olduğunca hızlı biçimde -124° c'nin altına soğutmaktır. yaklaşık 3 saat süren bu işlemin sonucunda vücut artık camsı hale gelmiş, yani buzdan arınmış olduğu kararlı bir duruma ulaşmıştır. bunu izleyen iki hafta içinde de -196° c'ye soğutulur.

  bu arada bütün vücudu dondurmayı yeğleyen müşteriler de vardır. yalnız başın korunması daha ucuz bir seçenektir. ameliyat masasındaki gövdeden ayırma işlemi sırasında baş, diğer seçenekte olduğu gibi kan ve diğer sulardan arındırılır ve bunların yerine dokuları sabitleyen sıvılar eklenir. (bütün vücut 200k$ , kafa 80k$'dan başlıyor. fiyatlar ve daha fazlası için tık)

  işlemin sonunda müşteriler, içinde çok düşük sıcaklıklara kadar soğutulmuş bir sıvı bundan dev çelik silindirleri alınırlar. kendilerini öpüp uyandıracak prensi bekleyecekleri yer artık burasıdır. eğer donmuş ölüleri çözüp hayata döndürme teknolojisi bir gün gerçek olursa bu kişiler tanesi 500 milyon dolardan satışa sunulacaktır. **

  kaynak: david eagleman, the brain

  (bkz: bedeni dondurulan 14 yaşındaki kanserli kız/@elian)
 • tam 9 aslan boğazlarından gelen köpüklü hırıltılarla atladı yavru ceylanın üzerine. anası bir çığlık kopardı bir ağıt yürekleri yakan. aslanlar paramparça etti yavrucağı, etini kemiğinden ayırıp katır kutur kanlar fışkırarak yediler küçücük yavrucağızı. anasının yüreğinde ki sızı önce göz pınarlarını doldurdu, sonra titredi göz kapakları boşaldı yaşlar fışkırarak. bekledi biçare aslanların yavrusunu yemesini. işi biten aslanlar kanlı-köpüklü ağızlarını yalayarak baktılar ana ceylana ve her bir parçasını karınlarına doldurup yavru ceylanı sıçmaya gittiler. ana koştu yavrusunun can verdiği alana bulamadı onu ve bir ağıt daha patlattı ve acı acı bağırmaya başladı gökyüzüne bakarak. tanrıyı o zaman keşfetti işte, boka dönüşen yavrusunun acısını hafifletmek için tek çıkar yol buydu. sonra asırlar geçti ananın tanrısı musayı isayı muhammedi gönderdi hafiflesin diye anaların acıları. acılarını hafifletmek için tapınaklar yaptırdı bunlar devasa büyüklüklerde ve bu tapınaklarda analar mahşere bıraktı kavuşmalarını. anaların gözlerinden süzülen yaşlar gerçeğin üzerini örttü, yavrularını bir kez daha görebilmek için ruhlara inandılar, yok olan bedenleri görünce. aralarından bazıları acı çekerken bir şey fark etti, bütün analar acı çekerken 3-5 ananın kendi aralarında birleşmiş ve kıkırdayarak yeni yavrular yapmanın planlarını yaptıklarını görür. işte o gün vazgeçer farkındalığı yüksek olan gözlemci ana. acılarını çekmeye devam etmek isteyen analar, acılarını yaşamalarına izin vermeyenleri, inançlarını yalanlayanları istemediler hayatlarında, aralarında ve dışladılar onları. lakin günler geçtikçe acılar hafiflemeye başladı ve analar birer birer terk etmeye başladı tapınakları, bunun üzerine acılar tazelendi ve yeni acılar verildi analara gidemesinler bu tapınaktan uzaklara diye. sonra çaresiz inandılar ölüme...

  yıllarca bu durum böyle devam etti ve kandırıldıklarını anlayan analar güçlerini birleştirip ruhların olmadığını, tanrının olmadığını ve tapınakların acı dindiren birer masaj merkezi olduğu konusunda hem fikir oldu. işe sıçarak başladı analar, tapınakların her yerini boka buladılar ve terk ettiler, kendilerinden sonra gelenler pis kokuyu alsında bu tapınaklara girmesin diye. analar bilimi keşfettiler gerçeği ararken, ve girdiler onun karanlık ve soğuk odalarına, hiç bitmeyecek olan bu uzun yolculuğa başladılar ve gidecekler sonsuza kadar..
 • marvin minsky'yi dondurmuş olduğuna inanılan kar amacı gütmeyen kuruluş.