şükela:  tümü | bugün
 • amerikada genelde olumcul hastaliga yakalanmis insanlarin hayatlarini dondurma talebini yerine getiren kurum. kendilerini dondurtan insanlari geri getirebilecek bir teknoloji henuz yok ama gelecekte olucagina inaniliyor bu durumda hadiseye bir nevi one way ticket alma olarak bakabiliriz.
 • çalışanlarının donmuş kafalardan birini çıkarıp* ingiliz anahtarları ve beyzbol sopalarıyla vurdukları ortaya çıkmış:
  http://www.manolith.com/…lliams-frozen-head-abused/
 • günün birinde verdikleri sözleri tutarlarsa, işte o gün.. muhteşem olur yahu.
 • şahsen başvurmayı düşünmem. etik nedenlerden ya da gerçekliğine inanmadığımdan değil. gayet de inanıyorum. sadece uyandırılırsam karşılaşacağım dünyadan hoşlanacağımı sanmadığımdan. düşünsene aradan 300 yıl geçmiş, aile, dost, akraba hiçbir şey kalmamış, belki konuştuğum dil yaşadığım ülke yok olmuş ne yapacağım ki ben orada? iz bilmem yol bilmem. şimdi iphone 5'e burun kıvırıyoruz. neden? iphone 4'ü biliyoruz da ondan. e sen 300 yıl önceden birini getir eline iphone 5 ver. maymun gibi kalır öyle. ilerideki teknoloji de arayı kaçırınca delirtir herhalde beni. yanlış anlaşılmasın, inanılmaz merak ediyorum geleceğin teknolojisini bir de milletin alay konusu olmak var. elime neyi alsam dede bırak ya kırdın al al derler. yaşamak güzel bir şey de çıkınca şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler diye dertlenmek güzel bir şey değil.
 • 1960 lardan beri daha sadece 1.000 kişi başvurmuş
 • pek şakası yoktur. yani ilk başta kulağa çok saçma veya para tuzağı gibi gelebilir fakat bazı durumlarda insanların son çaresi durumundadur.
  şu haberdeki küçük kız gibi.
 • ölmek istemeyen 129? kişiyi biyolojik çürümeyi önleyen bir derin dondurucuda saklanmakta olan kuruluş.

  dondurarak saklama işlemi şöyle işler: ilgili taraf hayat sigortası poliçesini imzalayarak vakfa devreder. ölüm resmen ilan edildikten sonra ise alcor bilgilendirilir ve yerel bir ekip ölü ile ilgili işlemleri yapmak üzere hızla devreye girer.

  ekip, ölüyü hemen bir buz banyosuna yerleştirir. kriyo-koruyucu perfüzyon olarak anılan süreçte, vücut soğudukça hücrelerin zarar görmemeleri için 16 farklı kimyasalın vücutta dolaşımı sağlanır. ölü, bundan sonra işlemin son aşaması için mümkün olduğunca hızlı biçimde alcor'un ameliyat salonuna alınır. vücudu, burada bilgisayarlarla denetlenen ve çok düşük sıcaklıklardaki azot gazının dolaşımını sağlayan fanlar aracılığıyla soğutulur. işlemin bu aşamasında gözetilen hedef, buz oluşumunu önlemek için vücudun bütün kısımlarını mümkün olduğunca hızlı biçimde -124° c'nin altına soğutmaktır. yaklaşık 3 saat süren bu işlemin sonucunda vücut artık camsı hale gelmiş, yani buzdan arınmış olduğu kararlı bir duruma ulaşmıştır. bunu izleyen iki hafta içinde de -196° c'ye soğutulur.

  bu arada bütün vücudu dondurmayı yeğleyen müşteriler de vardır. yalnız başın korunması daha ucuz bir seçenektir. ameliyat masasındaki gövdeden ayırma işlemi sırasında baş, diğer seçenekte olduğu gibi kan ve diğer sulardan arındırılır ve bunların yerine dokuları sabitleyen sıvılar eklenir. (bütün vücut 200k$ , kafa 80k$'dan başlıyor. fiyatlar ve daha fazlası için tık)

  işlemin sonunda müşteriler, içinde çok düşük sıcaklıklara kadar soğutulmuş bir sıvı bundan dev çelik silindirleri alınırlar. kendilerini öpüp uyandıracak prensi bekleyecekleri yer artık burasıdır. eğer donmuş ölüleri çözüp hayata döndürme teknolojisi bir gün gerçek olursa bu kişiler tanesi 500 milyon dolardan satışa sunulacaktır. **

  kaynak: david eagleman, the brain

  (bkz: bedeni dondurulan 14 yaşındaki kanserli kız/@elian)