şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muslum gurses'in dinlerken bi garip hissettiren sarkisi. raki masalarinin vazgecilmezi.

  aldanma cocuksu, mahzun yuzune
  mutlaka terkedip gidecek bir gun
  kanma sever gibi gorundugune
  "seni sevmiyorum" diyecek bir gun

  sevmek cok guzel sey, aldanmak aci
  ruhunu saracak bir buyuk sanci
  o durmayan yolcu, sen garip hanci
  hesabi vermeden gidecek bir gun

  ugruna yillari harcayacaksin
  askini omrunle bir tutacaksin
  ne yazik sonunda aglayacaksin
  gururunu yere atacak bir gun

  [prologue]
 • kimileri için "bu ne lan, kapat şunu" ayarında müslüm gürses'in en "damar" zamanlarından arabeskçe bir şarkıdır, kimileri için "yahu ben bu şarkıyı çocukluğumdan beri söylerim, ne zaman dinlediğimi de hiç bilmem, acaba niye söyletiyor bu şarkıyı bana aklım, yarabbi" gibidir, kimileri için ise kaderin ve kederin en "gerçek" özetidir.
 • herkes muslum gurses versiyonunu bilse de -yanilmiyorsam- aslinda tudanya'nin sarkisidir bu, gidecek bir gun.mp3 aldanma cocuksun.mp3 gibi isimlerle de ortalikta salindigi vakidir.

  cocukluktan kafamizin bir kosesine yerlesmis ve yillar sonra aktive olan ve bunyeye eylem koyan sleeper cell misali seyler vardir, bir sarki olur, bir ani olur, bir koku, bir goruntu olur. aldanma cocuksu da oylesi bir sarkiymis bende. hortladi gecenlerde, aradim buldum hem muslum hem tudanya versiyonlarini (sefam olsun oh oh). butun gun nispet edercesine sol framede salinmis seni sevmiyorum lafi da tekrar aklima dusurdu. dinledim, dusundum, sinirlendim. iki cift lafim var.

  ne demek "o durmayan yolcu sen garip hanci, hesabi vermeden gidecek bir gun" yahu??? olur mu oyle sey? hesabi vermeden nereye? nerede hak hukuk adalet? nerede bu devlet? ask mesk islerine (sonunda cinayet yoksa) devlet ve bagimsiz yargi bakmiyor tabii. ama ortada aleni bir aldatma, iyi niyeti suistimal var. cocuksu mahzun yuz, sever gibi gorunmeler falan, pis numaraci herif. bunlar yapanin ardina birakilir mi? garip hancilar meslek odasi falan gibi bir sey yok mu, bari onlar cikip bir bildiri okusalardi bu gururu yere atip hesabi vermeden giden hainleri protesto eden? onu kara listeye alip bir daha hanlara hamamlara sokmamaya and icselerdi?

  arkadaslar, gun bu gundur! garip hancilar meslek odasi yok belki ama dontdatehimgirl.com var!!! maymunun gozu acildi. meger ki o sever gibi yapip hesabi odemeden cekip gitti, ipligini pazara cikarip dunyayi ona dar edeceksin. nasil? http://www.dontdatehimgirl.com/ sayesinde. isminden de anlasilabilecegi gibi "kizlar ben yandim siz yanmayin, su esgalde, su isimdeki herife aman aman yaklasmayin" diyen bir site. biri durmayan yolcu ayaklarina yatmayagorsun, ben de gidip ismini cismini ifsa edip, bir de cirkincik fotografini post edip "gorunce kacin kizlar" diye hayatini karartmazsam bana da alotte demesinler?

  iste boyle bir "don't date him girl" profilinde o cirkincik fotografin yanina sozlerini post edecegim sarki da bizzat budur. yiyorsa biri bana seni sevmiyorum desin simdi!

  insert erol tas kahkahasi

  fade out
 • şarkının başında yer alan uzun bir bağlama solodan sonra müslüm gürses'in hüzünlü bariton sesi insanın omuzlarını yere düşürür. bu şarkının, piyasadaki en sulu adamı bile ciddiyete davet etme özelliği vardır. müslüm gürses'in bu ve bunun gibi şarkıları ile orhan gencebay şarkıları mukayese edildiğinde, orhan gencebay -kendisinin de söylediği gibi- gerçekten arabesk yapmamaktadır.
 • baştaki 44 saniyelik saz tıngırtısını babanın "aldanma çocuksu mahzun yüzüne " diyen acılı sesi bozar ve akabindeki damar sözlerle n'oluyo ya dersin. adam çok içten söylüyor be!
 • gerçek adı gidecek bir gün olan en hüzünlü müslüm gürses şarkılarından biri.
 • daha çok aldanma çocuksu mahsun yüzüne olarak bilinen; kanımca güftesi ile bestesi ile "arabesk nedir?" sorusuna verilebilecek en doğru yanıtlardan biri olan müslüm gürses şarkısı.

  hemen burun bükülmemeli, efkarlı bir zamanda bir kez olsun dinlenmelidir.
 • kamuran akkor, muslum gurses'ten de once icra etmistir.
 • yıllar önce (yanlış hatırlamıyorsam 92-93) leman dergisinde bir ahmet yılmaz karikatüründe kullanılmıştı. oduncu gömleği giymiş yaşlı zat, köylü güzeli kızına ya da torununa üniversite öğrencisi tipli lavukla olan yakınlaşmaları vesilesi ile bu şarkının sözleri ile seslenmekte idi. bu da böyle bir anımdır.
 • kanımca en iyi yorumu kamuran akkor tarafından yapılmış arabesk müziğin tanımı niteliğindeki şarkı. rakıyla beraber iyi gider. bir dönemin ruhudur, ıskalamamak gerekir.