şükela:  tümü | bugün
 • 25 senelik bir evlilikten sonra 56 yaşındaki bir adamın aldatma sebebi:
  evliliğin ilk 8 9 senesi gayet iyi geçmiştir. iki çocukları olmuştur. bu durumda bir sorun yoktur. ancak bu durum 3 4 sene anne çalışırken bozulmaya başlar anne rahatsızlanır (bkz: sizofreni). yaklaşık 4 sene süren bir tedavi sürecinin tamamında baba kesinlikle anneyi bırakmaz anneanne akıl hastanesine yatırmak ister baba karşı gelir. anne düzelir araları binlerce kez bozulur. baba boşanmaz. en sonunda düzelir ama artık hem fiziksel hem ruhsal olarak çok değişmiştir. anne artık çalışmıyordur. baba işi dolayısıyla eve haftada iki gün gelebiliyordur. anne çok tembelleşmiş ve sürekli uyuyordur. baba ona hiç bir şey demez. baba eve gelir yemek yoktur, işte giyeceği elbiseler yıkanmaz, anne utu yapmaya bile üşenir. baba hayatında hiç bu kadar çalışkan olmamıştır. ama anne kadınlık görevlerini bile yerine getirmez. baba yinede hiç bir şey demez ama bu soruna bir çera bulmak zorundadır. kimseye zarar vermmemeye çalışaak anneyi aldatır. anne bunu farkeder ve olayı çözer sonucunda boşanırlar. ancak çocuk olarak babaya tamamen kızamazsın çünkü annemle yaşamak gerçekten zordur. ama adam hiç bir zaman onu bırakmadı. ancak onunda ihtiyaçları var. doğru yada yanlış bence geçerli bir sebeptir.
 • (bkz: sevmemek)
  (bkz: sevememek)
  (bkz: olmuyor olamıyor)
 • kişinin yarattığı, sadece kendisine ve en yakın şakşakçısına anlamlı gelen sebeplerdir. birinden vazgeçmek için diğerinin ''daha''lara sahip olması gerekmemektedir. öyleki genelde yeni gelen diğerinden azdır. bu durum (bkz: attan inip eşşeğe binmek) olarak adlandırılır. burada sözkonusu olan vazgeçmek bile değildir. işte en anlamlandırılamayan nokta da budur. istenilen kriterlere uygun ve hatta ruhuna, bedenine kadar kendinize ait oldugunu düşündüğünüz sevgiliye nasıl ihanet edilebilir ki? tabi sizin sevgili tanımınız ''daha'' faklıysa ayrıdır. o sevgili değil başka birşeydir.

  ortaya atılan reytingi yüksek nedenlere bakıldığında eskiyi kaybetmeden yeni ile bir süre vakit geçirmenin çekiciliği ön plana çıkmaktadır. bu güdünün sebebi de aldatmaya meyleden erkekse; iki erkek biraraya geldiğinde futbolun gözü çıkarıldıktan sonra çeşit olması ve erkek olduklarını sadece yatakta kanıtlayacaklarını düşündüklerinden, belkide aynı aşağılık davranışın kendilerinede yapıldığından habersiz ''kırdığımız fındıkları futbolun yanında verelim şanımız yürüsün' şeklinde bir hışımla atar kendini ortaya. eğer kadınsa ve iki kuruş parada kazanıyorsa 'minnetim yok benim kimseye, bu kadar erkeğin içinde ayaklarımın üstünde duruyorum , birinin şusu birinin busu güzel, hem birçok şeyi bir kişide bulmakda zor, napıyım ben mi diyorum peşimde dolansınlar diye '' gibi bazı hemcinslerini zıvanadan çıkaracak namelerle hareket ederler. bilmezler ki bir kısım erkeklerin kadını önemsemesi için ayaklarının yere basması yeterlidir.

  ihanet ortaya çıktığında ki çıkar, bazılarıda özellikle ayan beyan yapar marifet saydığı için, yakışacağı üzere abukluklarına sabuk bahaneler uydururlar. zaten sevgilim dediğine ihaneti layık gören, kolayca birine güle güle demeden değerine hoşgeldin diyenden ( buradaki ''diyenden'' sıfat niyetine kabul edilsin. o sıfatı alınan terbiye ve sözlük konsepti gereği yazmaktan çekindim ), insani davranış modeli benimsemesi beklenemez. (bkz: senden ne köy olur ne de kasaba)
 • aldanma sebepleridir.
  bu seferkini gerçek aşk zannetme, emin olamama, günü yaşayamamaktan korkma*, kendine bir şeyler ispat etmeye çalışma****, yanlış yönlendirilmiş isyan***, veya basitçe hayvani içgüdülerini dizginleyecek bir irade veya karaktere sahip olamamak.
 • aldatmak yerine ayrılmak gibi bir alternatifi olduğunu fark etmek istemeyen, ne deveyi gütmek ne de diyardan gitmek niyetinde olan, kendini nereye kadar kandıracağı şüpheli şahısların çırpınışlarıdır. zira canı sıkılan, teni uyuşmayan, heyecan arayan (...) insanın yapması gereken aldatmak değil ayrılmaktır.
 • acgözlülük, elindekinin kiymetini bilememe, hep daha fazlasini bulabilirim umudu, şımariklik bu sebeplerden sayilabilir. dogru olan nedir? elindekini sevmedigine karar verince ayrilmak, ondan sonra yenisinin arayisina girmektir. boylece kimseyi daha fazla uzmemektir.