• cok ucuz "alman" supermarketi sanilsa da iceride turkler, italyanlar, yunanlilar ve de son olarak yine turkler gorursunuz. size bir tavsiye, iceride bos bulunup turkce kufur etmeyin, sonradan aglamak (opsiyonel olarak sol gozunuze buz bastirarak) fayda etmez.
  • alamancıların getirdikleri, şimdi markasını hatırlayamadığım fındıklı çikolataların alındığı ucuzcu market zinciri. hani çikolata kırmızı beyaz kutusunun üstünde pencere olurdu böyle fındıkları görünürdü. *
  • almanyada bu aldi market zincirine nazire olarak bir türkün de verdi market actigi rivayet olunur.
  • aldi urunlerine hizli bir goz atalim,

peynir urunleri : muhte$em olurlar, sevmeyene peynir yedirtiler. be light markali urunlerin hastasiyim. tabi ki ucuzdurlar.
    cikolata urunleri : insanlar aldi'ye gelsinler diye zararina sattiklarina neredeyse eminim. o nussknacker nedir oyle? cikolata olayinda bir numaradir aldi.
    $arap-votka-bira - 2 euro'ya mantar tipali $arap, sert votka alinabilir. bunlarin kalitesi verdiginiz parayla kiyaslaninca ucuktur.
    yogurt, meyveli yogurt : pi$man olmazsiniz, gayet iyiler.
    dondurulmu$ yemek : mikrodalgada isitilanlar cok kotu.. firinda isitilan kroket'tir, pane'lerdir, pizza'lardir onlar ise super iyi ve fiyatlari uygun.
    meyve suyu : gayet iyi, ust duzey ve hesapli.
    abur cubur : gofret mofret tayfasi. superler.
    kola : topstar diye bir markalari var. biz iciyoz. ama berbat aslinda. niye ictigimizi biz de bilmiyoruz. 0.39 euro'ya 1.5 litrelik olanini aliyorsunuz 0.25'i depozito zaten.. 0.14'e birbucuk litre kolayi bim bile satmiyor.
  • harbiden de bim'in almanya $ubesi gibi hatta daha da a$mi$i.. toplam 11 euro masrafla iki kulce gibi torba yaptim kendime. sanirim bu paraya turkiye'deki bim'den bile boyle kuvvetli torba yapilamaz. icinde dondurmadan süte, meyve suyundan beyaz siyah cikolatalara bi ton abur cubur vardi.

0.80 eur'a $arap mi olur olm. eminim bir de lezzetlidir bu utanmadan. cikolatalar da gayet leziz. ogrencinin muptela olabilecegi mekandir aldi.
  • kebab connection filminde "haydi gidip aldi den şampanya alıp kutlayalım" repliği vardır, o kadar işlemiştir alman orta sınıfın ve göçmenlerin hayatına aldi.. nasıl işlemesin ki, gittim baktım, adamlar şampanyayı 1.99 satıyorlar..
  • belçikada da hemen hemen her yerde görebileceğiniz, fiyatlarıyla beni delhaize ve gb gibi marketlerden ziyadesiyle soğutmayı başarmış markettir.kendisi ayrıca,keşfettiğim günün akşamı telefonda "anneee burda da bim var!"demem ve annemin inanıp "bak sen şu dincilere oraya da mı bim açmışlar? "yorumunu yapmasına da sebep olmştur.
  • amerika'da da şube açmaya başlayarak wall-mart'a resmen savaş ilan etmiş olan alman süper marketler zinciri... almanyadaki kalite ile türkiyeye gelmesi durumunda tansaş , kipa , migros ve carrefeur gibi marketlerinin kara kara düşünmeye başlıyacağına iddia'ya girerim. daha bim ile nasıl başedeceklerini çözemeyen bu şirketlerin aldi'nin türkiye de şube açamaya başlaması ile satış stratejilerini topyekün değiştireceklerine adım gibi eminim. sahi wallmart ve aldi'nin neden hala türkiye piyasası gibi süpermarket ve ucuzluğa aç bir pazara yaklaşık 15 - 20 yıldır adım atmadıklarını hala çözebilmiş değilim. oysaki tedarik zinciri bakımından türkiye coğrafi konumu ve yerli üretimde ki başarısı nedeni ile toptan süpermarket zincirlerinin piyasanın nabzını tutmak için açılmaları gereken ilk yurtdışı pazarı.
  • bim'in hollanda versiyonu. çalışanlardan bazıları kimyager önlüğü falan giyiyorlar. sanırsın arka tarafta ineği sağıp sütü süzüyorlar.
  • ilginç bir geçmişe sahip olan market. yahudi asıllı iki kardeşin sahip olduğu bu markette, kardeşler arasında sigara satışı yüzünden tartışma çıkıyor. kardeşlerden birisi ben marketimde sigara sattırmam diyor ötekisi ben sigara satarım diyor. bu sebepten yollarını ayırıyorlar. sigara satmam diyen kardeş aldi süd*, satarım diyen ise aldi nord'u* kuruyor.

bu marketleri bizim için önemli kılan şey ise yıllarca almanya'dan gelen çikolataların çok büyük bir kısmının aldi'den alınmış olması.
    (bkz: nussknacker)
    (bkz: nussbeisser)
hesabın var mı? giriş yap