• neşet ertaş'ın ağla sazım albümünden bir türkü. sözleri kopi-pest;

aldın aklımı bir bakışta
    yaktın yüreğim ateşte
    al hançeri sinem işte
    acımazsan vur sevdiğim

bir görüşte sevdim seni
    etti deli mecnun beni
    göreyim o gül sineni
    insaf eyle dur sevdiğim

sevdiğim başımın tacı
    merhamet et bana acı
    sendedir derdim ilacı
    himmet eyle ver sevdiğim

*
  • ilk goruste ask tanımını daha güzel anlatan, anlatsa bile insanın içini daha fazla sızlatan, sızlatsa bile insanın yüreğine od tıkayan, nefes almamasını sağlatan daha başka türkü yoktur bunun dışında. bulana 10 trilyon değil ömrümü veririm ulan.
  • daha bir içine alır dinleyeni, neşet ertaş'ın ağır ağır çaldığı ve söylediği bu dertli türkü, yolculukta dinlenildiği zaman.
  • bu perşembe neşet ertaş anmasında, erol parlak tarafından çalmasını isteyeceğim türkü.
    katılım için;

https://www.facebook.com/…!/events/212845798883037/
  • neşet ertaş yorumu şöyle bir şey olup, özellikle giriş kısmı lezizdir. *
    *
  • neşet ertaş'ın alıp götüren türkülerinden biridir.
  • bütün gün, bu ezginin dizelerinde gezindim, hayır, ezginin dizelerindeki gibi bir duygulanım içinde değilim, belki aklım başımda dahi değildi, ama ezgi zihnimde dolandı durdu.

neşet ertaş'ın sazının tellerine ilk dokunduğu andan itibaren, sanki bir filmin jeneriği de akmaya başladı zihnimden, hayır, bir bakışla aşık olmadım daha önce, bir bakışla aklımı başımdan alan olmadı, ama aklımın aydınlığına sorduğu soru ve dokunuşlarla aklımı alanlar oldu.. aşkın birdenbireliğini bilmez değilim, ister gözle, ister sözle, ister dokunuşla, ama hep benzer bir hissedişte bir sızı, bu ezgi o birden bireliğin sızısı değilse ne?

dinlerken, afşar timuçin'in dizeleri de söze karışıyordu sanki:

biz şimdi aşk öğrenelim
    insan dersi sonra da öğreniyor
    yüzyıllık kitaplarda bilgi kendi malımız
    haritadan şehirler kaçmıyor ya
    sevinmek yaşarlığa dokunmaktır
    atlı gibi dört nala içimizden gidiyor
    bazan her şey yanılmaksa bile
    sevişmek gene en az yanılmaktır *

neşet ertaş türü aşk, artık eski zaman hissedişlerinden kalıyor sanki, sanal ve fast food ilişkiler silsilesinde bu ezginin taşıdığı sızı nostaljik durabiliyor...

ne diyordu afşar hoca, neşet ertaş ezgileriyle, evet:

...biz şimdi aşk öğrenelim
    insan dersi sonra da öğreniyor...
hesabın var mı? giriş yap