şükela:  tümü | bugün
  • 82 senesinde topluma açık bir yerde bu şarkıyı söylediği için birileri tutuklanmıştı bizim köyde. ben de çocuk aklımla "vay be kimbilir ne kadar derin anlamları olan bir şarkı ki, adamları hapse tıktılar, 'bugün bunu söyleyen yarın adam öldürür' gibi bir endişeleri var demek ki" diye düşünmüştüm. şarkıyı tekrar tekrar dinleyip içindeki gizli mesajı anlamaya çalışmıştım. bildiğin salakmışım. du bi dakka ya belki de onlar salaktı... bilemedim şimdi.
  • ilk kez 1976'nin git gide artan siyasi ortaminda plağa okunmustur bu sarki.. donemde bir sekilde sag ve sol kutuplasma yavastan kendini hissettirse de edip akbayram kendisini solcu bildirse de nedense konserlerinde sagcilar ve solcular birlik olup bu sarkilari soylemislerdir.. her neyse bu konu edip akbayramin "yaninda soyun yat bakarsa serefsizim" kisiliginden kaynaklaniyor ki bu konumuz degil..

hayatimda dinledigim onbinlerce sarki'nin icinde en delikanli sarkilardan bir tanesidir bu.. en umut dolu kaderci sarkilardan da birisidir.. türk milleti'nin onca tüp krizinden, ekmegin karneyle oldugu günden, 2001 krizinde ac kalmasindan sonra bile bir sekilde ses cikarmayarak "aldirma gonul" demesini bu sarkinin ve bu dusturun genlerimize kazili olmasindan kaynakli oldugunu saniyorum ben.. yani türk milleti en boktan durumda bile, cikmadik candan umut kesilmez diyebilmis garip bir millet.. 119. dakikada gol yiyip "basin one egilmesin" diyip cikip gol atabilen bir millet mesela en son ornegi olarak (igrenc bir sekilde futbola bagladigimin farkindayim.. )
  • selvi boylum al yazmalım'da ilyas'ın kamyonunun adıdır aynı zamanda. ilyas "aldırma gönül"le sohbet eder, şakalaşır, dertleşir. asya da küçük erkek kardeşinin oyuncak kamyonunun üstüne de bu ismi kazımış, bir de içinden ok geçen bir kalp yapmıştır.
  • bkm yapımı, legal, the king of queens uyarlaması. şahin ırmak, tülin özen, nadir sarıbacak, yeşim ceren bozoğlu, çağlar çorumlu, bülent seyran, ayşenil şamlıoğlu ve ulvi alacakaptan'ın oynadığı sitkomun yönetmeni hakan algül.

o değil de hakan algül de, bu memlekette sitkom matematiğini çözmüş 3-4 yönetmenden biri..
  • edip akbayram'in bu guzide sarkisi, "disarida deli dalgalar, gelip duvarlari yalar" der.
    ancak bir kulak yanilmasi, onu "disarida deli dalgalar, kirpi duvarlari yalar" haline getirerek nasil yani diye sordurur.
  • ortasında fazlasıyla hakkı yenmiş bir gitar solosu barındırır.
  • ferhat gocer nefretimi tiksinti moduna yukseltmis sarkidir. keske dinlemeseydim, duymasaydim..
  • sözleri sinop cezaevinde yazılmış şarkı. sinop cezaevi'ni gezip gördükten sonra dinlediğimde daha çok etkileyen şarkı.
  • askerdeyken -benim icin acemilik doneminde- sevdicekten uzaktayken, car$i izni yokken, samsun'un* ye$illik bir yerinde, tepeden denize bakip ic gecirirken akla geliveren, sonra da gunlerce cikmayan, soylendikce gozleri ya$artan, gozleri ya$arttikca daha yuksek sesle soylenen guzide $arkidir.

allah bu $arkiyi soyleme geregi duyanlara yardimci olsun...
  • parmaklıklar ardında adlı dizinin fragmanında kibariyenin sesinden duyuncaya kadar hayat* daha farklıydı.