şükela:  tümü | bugün
 • çift taraflı (rus-ingiliz) çalışmış bir ajan.
 • cift tarafli calisan amerikan-rus ajani.. cia'de calisirken rusya'ya para karsiligi bilgi satmistir.. 1994'te yakalanmistir, herseyi para icin yaptigini soylemistir..
  (bkz: ames)
 • aldrich hazen ames. cia-kgb cift trafli ajan.

  bu kadar unlu olmasinin bir cok sebebi var tabi ki. lakin bana gore en onemlisi "kontr-istihbarat" subayi iken karsi tarafa gecmis olmasi. yani asil amaci rus ajanlarini kendi saflarina cekmek olan, onlarla birebir kontakt kurmasina ve pazarlik yapilmasina izin verilecek kadar guvenilir bulunan birisi olarak convert olmasi.

  sebep? para.
 • the assets adlı mini dizide hikayesi anlatılan cia ajanı. ideolojik sebeplerde değil eşinin lüks tüketimine para yetiştirebilmek için kgb'ye bilgi satmış yine aşırı harcamaları nedeniyle yakayı ele vermiş. bilgi sattığı süre içinde kgb'den toplam 4.6 milyon dolar almış.

  http://en.wikipedia.org/wiki/aldrich_ames
 • cia ajanligi yaparken ayni anda kgb ajanligi da yapmis acayip kisilik. daha da yaparmis da 60 000$lik maasla 500 000$lik ev (nakit bi de) ve daha bi suru bi sey alinca cakozlamislar durumu.
 • (bkz: double agent)
 • karısının aşırı harcamaları yüzünden yakalanan bir garip casus. sadece para için casusluk yapmıştır.
 • soğuk savaş döneminde; kgb'den toplamda 4,6 milyon dolar alarak casusluk tarihinin bilinen en büyük maddi kazancını elde eden hain. bu ihanetinin karşılığında en az 10 cia görevlisinin ölümüne, 100'den fazla operasyon bilgisinin sovyetler'e sızmasına ve batı'ya çalışan onlarca sovyet görevlisinin hayatının mahvolmasına neden olmuştur.

  öncelikle kendisiyle ilgili en önemli noktalardan biri; sovyetler'le ilk temasını ankara'da görev yaptığı dönemde, türkiye'deki sol yapılanmalar hakkında çalışma yaparken gerçekleştirmiş olmasıdır. hatta bu esnada deniz gezmiş'i de takibe almış. esas görevi ise bu tarz sol yapılanmalara nüfuz etmeye çalışan sovyet casuslarını kendi saflarına çekmekmiş ve bu alanda gösterdiği başarıdan sonra cia kariyeri hızlı bir yükselişe geçmiş.

  tabii bu yükseliş ne kadar hak edilmiş o tartışılır. zira aldrich ames'in babası da cia bünyesi'nde çalışmış ancak alkolik olması dolayısı ile pek parlak bir kariyer sahibi olamamış. aynı şekilde ames de alkole olan yakınlığı ile bilinirmiş. alkol problemi yüzünden, devlete ait çok gizli belgelerle dolu bir çantayı newyork metrosu'nda unutmuş. ayrıca cia'in güvenli evlerinden birini kadınlarla ilişkiye girmek için kullandığı ortaya çıkmasına rağmen ceza almamış.

  yakalandıktan sonra hem basına yansıyan sorgu kayıtlarının bir bölümünü izleme hem de eşiyle yaptığı telefon konuşmalarının kayıtlarını dinleme fırsatım olmuştu. herif hiç utanıp sıkılmadan ''verdiğim bilgiler sonucunda insanların ölebileceğini biliyordum.'' diyordu. ve daha da acısı kgb; ames'in başını yaktığı bazı kgb ajanlarının enterne edilmesini filme almıştı. mesela bir tanesini parkın ortasında bayıltıp karga tulumba minibüse bindiriyorlardı. zaten bunlar da son görüntüleri olmuş adamın.

  aldrich ames; esasen cia'in sovyet bölümü'nde karşı istihbarat uzmanı olarak görev yapmış. 9 yıl boyunca kgb'ye çuval çuval bilgi transfer etmiş. yakalanana kadar da, belli aralıklarla 15 yıl boyunca kgb'ye hizmeti devam etmiş.

  hatta bu süre içinde kgb'ye ismini verdiği sovyet ajanlarından biri olan oleg gordievsky; ki kendisi londra'daki rezidentura'nın * en üst düzey kgb yetkilisiymiş; abd'ye iltica edip rusya'dan kaçmayı başarınca aldrich ames'in de bulunduğu cia sovyet masası'nda bilgi toplantıları yapmış; az kalsın hayatını mahvedecek olan adamla arkadaşlık bile kurmuş bilmeden.

  cia'in sovyet bölümü'nde bir köstebek olduğundan şüphelenilmesine rağmen kapsamlı bir soruşturma yapılamamasının iki nedeni var:

  birincisi; cia'in karşı-casusluk bölümünün efsane şeflerinden ''anne'' lakaplı james jesus angleton'ın meşhur paranoyaklığı nedeniyle yanlış görevlileri suçlaması sonucu ortaya çıkan tepkiler nedeniyle, olaylar yatışana kadar cia bünyesinde bu tarz soruşturmalara soğuk bakılması.

  ikincisi de iran contra skandalı olarak da bilinen irangate olayının patlaması üzerine cia'in başka bir skandalı daha kaldıramayacak durumda olması.

  ames'in bütün casusluk motivasyonu para. parayı da ikinci eşi için kazanmaya çalışıyor. zaten en büyük destekçisi de yine ikinci eşi ve hatta telefon kayıtlarında resmen ''bu işten milyon dolarlar alacaksın. büyük para. evde tutmamız sakıncalı olabilir belki ama sen yine de eve getir!'' diye gaz veriyor bizimkine.

  karısının bu teşvikleri başını yakıyor en sonunda. zira ames'in mortgage yerine nakitle aldığı lüks evi gören mesai arkadaşları kıllanıyor. durumu üst makamlara bildirince harekete geçiyorlar. ilk olarak telefonları dinleniyor ve çöpü karıştırılarak bazı kağıt parçaları üzerinden şüphelerini arttıran delillere ulaşılıyor. daha sonra evinde gizlice yapılan aramalarda bilgisayar şifresinin ''kolokol'' yani rusça'da ''zil'' olduğu ortaya çıkıyor ki; bu da ames'in kgb'deki kod adıymış.

  bu bulgular üzerine fbi; başka bir konuyla ilgili cia'den fikir alma bahanesiyle ames'i görüşmeye davet ediyor. bu sırada fbi ajanları ames'in kullandığı arabanın bagajına bir gps takip cihazı yerleştiriyor.

  ayrıca ames'in haberleşme yöntemlerine dair bir ipucu daha ortaya çıkıyor. adamımız; amerika'da yaşadığı dönemde sovyet makamlarıyla temas kurmak için evinin önündeki posta kutusuna tebeşirle bir çizgi çekiyormuş. bu işaret üzerine buluşma yeri ve zamanı ames'e ulaştırılıyormuş.

  amerikan makamları için durum netleşirken aldrich ames de; bazı şüpheleri üzerine erken davranıp yurtdışı bir narkotik operasyonunda görev almak üzere ülke dışına çıkmak isterken fbi tarafından eşiyle beraber gözaltına alınmış.

  sonuç olarak; kazandığı parayı ne yapacağını bilemeyip de, eşinin de gazıyla bir istihbaratçının kazancının çok üzerinde gösterişli bir yaşam uğruna harcamaya başlayınca yakayı ele veriyor bizimkiler; işbirlikçi eşi 63 ay hapis cezasına çarptırılırken aldrich ames aldığı ömür boyu hapis cezasını çekmeye devam ediyor.

  edit: yakalanamama nedenleri eklendi.
 • cnn'in 1998 tarihli cold war belgeselinin spies yani casuslar adındaki 21. bölümünde arz-ı endam eden çift taraflı ajan* cia mensubu.

  1985 nisanı'nda washington'daki sovyet büyükelçiliği'ne gider ve onlara bilgi satmak istediğini söyler. yukarıda da yazıldığı gibi istihbarat sızdırmasının tek nedeni paradır. büyükelçiliği 24 saat gözetleyen fbi karşı-istihbarat timini atlatıp tespit edilmeden nasıl giriş-çıkış yaptığı açıklanmıyor.

  1985 yılında sovyetler birliği'ndeki istihbarat kaynakları*, kgb tarafından tek tek derdest edilmeye başlayınca, cia içlerinde bir köstebek*olduğundan şüphelenir. 1986 yılının sonlarında köstebek bulma ekibi*kurulur ve çalışmalara başlar. ilk etapta belirlenen şüpheli sayısı 198'dir. çember gittikçe daralır ve aldrich ames, bu ekip kurulduktan tam 7 yıl sonra 1993'te tutuklanır.

  ruslar'dan aldığı parayı, banka hesabına yatıracak kadar akıllı bir adamın cia'de, hem de karşı-istihbarat biriminde çalışması ise (bkz: insan gerçekten hayret ediyor).

  verdiği istihbarat ile cia hesabına çalışan tam 25 sovyet görevlisi deşifre olmuş. bir tanesi (bkz: #51236514). bunlardan 10'u idam edilmiş, biri intihar etmiş, sadece biri* ise ingiliz istihbaratı sayesinde ingiltere'ye kaçabilmiş.

  wikipedia'ya göre cia'deki ilk görev yeri ankara. türkiye'deki sol gruplara sızmaya çalışan bir sovyet ajanını döndürdüğü değil, deniz gezmiş'in oda arkadaşı aracılığıyla dev-genç'e** sızdığını yazıyor.

  yukarda linkini verdiğim kendisiyle yapılan söyleşide, deşifre ettiği sovyet ajanlarının başlarına gelenler sorulduğunda, gayet rahat bir şekilde hatta gevşekçe verdiği yanıt inanılmaz.

  hakkında aldrich ames: traitor within diye bir film yapılmış: https://www.imdb.com/title/tt0174454/