aynı isimde "alef" başlığı da var
1166 entry daha
  • alefin çekileceği haberini ilk aldığımda heyecanlanmıştım.
    kenan imirzalıoğlu, ahmet mümtaz taylan başrolde; mekanlar, senaryo güzel duruyordu ancak az önce bitirdiğim final bölümüyle hayal kırıklığı olarak kalacak aklımda dizi. dijital platformlar çıktı artık daha özgün daha özgürce şeyler yapın diye bekliyoruz ama elimize geçen klişeler yumağı bir dizi ve beklentileri karşılamayan bir final!

--- spoiler ---

diyaloglar nedense doğal gelmedi. bazı anlarda sanki yabancı yapımlardan özenilip yazılmış gibi.
    katili settar’ın oğlu güneş yapmamaları iyi olmuş ama onun eşcinsel sevgilisi olması netflixe göz kırpmış *

bu arada senaryoda çok boşluk vardı bunlar tamamlanmadığı için o karakterler ve sahneler gereksiz kaldı. mezarda yatan delinin ne anlamı vardı mesela hikaye içinde. gerçi katil bile doğru düzgün işlenmedi iki dakikada tüm motivasyonunu anlatıp geçtiler.

--- spoiler ---

tanım: büyük umutlarla beklediğim ne yazıkki beklentilerimi karşılayamayan vasat turk dizi sektöründe ortalamanın üzerinde kalan blu tv - fx ortak yapımı dizi.

not: ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timinden değilim sadece bu oyuncuların bu yönetmenin olduğu yapımdan daha fazlasını beklerdim *
  • bu neydi şimdi. neyse helal...
  • açık açık konuşalım, bu dizi konusu sayesinde hepimizde bir merak uyandırdı. tasavvuf kesinlikle iyi bir seçim olmuş. herkese teşekkür ederim beğendim beğenmesine, oyunculuklar her ne kadar ayrıştırıcı olmasa bile bir emek var ortada. benim de bu emeğe saygım .

gelelim en civcivli konuya. asla kötü demiyorum tekrar belirteyim, sadece bir konu hariç. yahu o diyaloglar nasıl içinize sindi gerçekten merak ediyorum sayın (bkz: emin alper) ve (bkz: emre kayış). hiç mi kimse okumadı bu senaryoyu, hiç mi kimse abi bu biraz şey olmuş demedi. bir karaktere küfür ettirmek, diğerini söylemiyorum bile bakın herşeyi hallediyor mu?

toparlayacak olursak tasavvuf ve melamilik ile azıcık ilgiliyim. oğlan şeyh’e ve onun amacına yönelik biraz daha konunun olmasını isterdim. diyaloglar hariç beğendim, merak ederek de izledim.

• sen bizi anlayamazsın komser..
    biz çoktan öldük, biz o gece yana yana, döne döne öldük..tıpkı maşukiler gibi, tıpkı pir sultanlar gibi..
    bazılarımız arşa yükseldi bazılarımızsa huzursuz ruhlara döndük..
    bedenlerimize hapsolduk dolaşıyoruz insanlar arasında..
    ama artık benimde gitme zamanım geldi diğer yoldaşlarım gibi allaha karışma vaktim geldi
    allahaısmarladık komser..

harikaydı..
  • finaline kadar bir umut bekletti ancak vasatın altında kalan bir dizi olduğunu düşünüyorum. şahsi düşüncem bozkır'dan daha kalitesiz bir dizi olduğu yönünde.

olay örgüsü ve işlenişi çok başarısız. o kadar fazla konuya değindiler ki birçoğu sonuca bağlanmadı. 8 bölümün nereden baksak 2-3 bölümünde elle tutulur bir işleyişin olduğu bir dizide bu kazmalığı nasıl yapmayı başardılar, açıkçası ben anlamakta güçlük çekiyorum. ilk bölüm ve final dışında vasat altı bir kalite sundular dizi boyunca.

tema ve ele alınan konu aslında türkiye standartlarının çok üstündeydi. tasavvuf ve dini cemaatler üzeriden bu ülkede bir sürü dizi/film çekilecek malzeme bulunur. dizi ekibi de üzerine daha öncesinde çok fazla düşülmeyen tasavvuf konularına girerek aslında çok güzel bir konu ve tema seçmişti ama olayın işlenişi o kadar kötü ki insan meh diyor. katilin 4. ya da 5. bölümde kim olduğu belliydi diye düşünüyorum. belli değildiyse bile iki seçenek olduğu bariz belliydi.

çekim ekibi oldukça başarılı. daha önce bir türk dizisinde göremediğim kalitede çekim kalitesi vardı. üstüne renk paleti de düzgün seçilmişti, dizinin havasına uyuyordu. zaten dizinin en başarılı bir şekilde yaptığı iş çekim işi olmuş.

genel itibariyle benim düşüncem izlenebilir bir dizi olduğu yönünde ama beklentileri büyütmemekte fayda var. normal şartlar altında vereceğim puan 6/10 olurdu ancak yerli yapım olması nedeniyle 7/10 diyorum. yine de henüz bozkır'ı da izlemediyseniz bence bozkır bu diziden çok daha başarılı bir diziydi bütün olarak ele aldığımızda.
  • dizinin final bölümü bugün yayınlandı. konusu dikkat çekici olmasına rağmen senaryodaki kusurlar karakterlerin ve yönetmenin işini zorlaştırmış ve tamamlanmamış, eksik kalmış bir dizinin ortaya çıkmasına neden olmuş. bu oyuncularla ve emin alper'le çok daha iyisi yapılabilirdi. ahmet mümtaz taylan' dan emin olamadım. keşke settar karakteri için o seçilmeseymiş.

diziyi büyük beklentiyle izlemezseniz fena değil. zira ne aksiyon, ne gerilim, ne de dram sahneleri yeterince yansıtılabildi.

--- spoiler ---

katil kim ve cinayetleri hangi sebeple işliyor merakı diziyi izlenilir kılıyor. ben yaşar karakterinin boynundaki elif harfli kolyesini görünce ve yaşar, eski eşine ait de bir adet olduğunu söyleyince katilin kim olduğunu tahmin etmiştim. dizinin adı bu zaten. katil açık açık ben buradayım diyor. alef, elif veya alfa... hepsi fenike alfabesi'nin ibrani, yunan ve arami alfabesinde geliştirilmiş ilk harfi.

celal' in cinayetleri neden işlediği benim için sürpriz oldu biraz. eşcinsel bir ilişki beklemiyordum açıkçası.

--- spoiler ---
  • çok güzel bombok bitirdiniz tebrik ederim.
    güzel başladı bok gibi bitti dizi. tebrikler.
  • dizi ile ilgili önceki yazdığım entryde katili doğru tahmin etmişim ama öyle çok tahmin edilemez bir durumda değildi. daha vurucu ve biraz daha uzun bir final bekliyordum tüm konuyu toparlaması adına ama öyle olmadı çünkü konu tahmin ettiğimiz düzlemde devam etmedi. çoğu kişinin yazdığı gibi sinematografi, ters ışık, istanbulun güzelliği, bazı oyunculuklar iyiydi. ama çok daha iyi diyaloglar ve derin bir hikayede çıkabilirdi. emin alper abluka, tepenin ardı ve kız kardeşlerden sonra dizi yaptı. abluka görüntü olarak sallantıda olsada diğer iki film görüntü olarak harikaydı. aynı görüntü kalitesini dizide 8 bölüm vermek önemli iş. ellerine sağlık diyoruz tüm ekibe, izlenir efendim. izleyin. yerli dijital yapımlarım gelişmesi devam etmesi dileğiyle.
  • goruntu haric hersey bok gibi . hersey havada kaldi dizide .
  • --- spoiler ---

senaryo adına eldeki çok güzel malzemeyi yeterince kullanamamışlar, çok daha iyisi olabilirdi, ilk 2 bölümde bu ışığı vermişlerdi. celal güneş mevlana-şems tamam da bu zenci neden öldü, motosikletli çoçuğun olayı neydi adamların niye gözünü oydu dilini kesti bunlar açık kaldı. melisa sözen in de oyunculuğu yerlerdeydi. o kadar etkileyici güzel oynayabileceği son sahnesi varken sussa da bitse diye bekledim. yine de ilk bölümlerin, çekim planlarının, istanbul’un güzelliğinin hatrına 7/10 luk bir dizi diyelim.

mevlana, kerra hatunla yaşarken dışarıdan gelen şems i sofuların istememesi, onu kuyuya atmaları, mevlananın bu olaydan büyük üzüntü duyması dizideki hale benzerdi. kuyu yerine boğaz benzetmesi de iyi olmuş.
    --- spoiler ---
504 entry daha
hesabın var mı? giriş yap