aynı isimde "alef" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
  • senaryonun bir dizide/filmde ne kadar önemli oldugunu gösteren yapım.
    atmosfer, hikaye, istanbul çok güzel ama gel gör ki senaryo, özellikle diyaloglar o kadar kötü ki oyuncular diziye giremiyor, karakterlerini benimseyemiyor, roller üstlerinde eğreti duruyor. hatta ben bunun yönetmeni bile etkilediğini düşünüyorum, o bile belli oranda yabancılaşmış durumda ki varını yoğunu kadraj yönetimine, sinematografiye vermiş adamcağız, iyi ki de vermiş ki işin o tarafı gerçekten çok temiz.

sezonlara devam etmeli, farklı dosyalar üstünden falan mistik mistik akmalı bence, çözemeyeceği bi problem yok bu yapımın, but senaryo.
  • keşke bütün bölümler çıktıktan sonra izleseydim dediğim dizi. yayımlandığı ilk gün birinci ve ikinci bölümünü izleyip baya beğenmiştim. çekimler, kurgu ve konu ilgi çekiciydi ama bölümler ilerledikçe dizi boka sardı. yeri geldi 35 dakikalık bölümle geçiştirdiler yeri geldi bomboş, hiçbir şeyin olmadığı bölümleri izlettirdiler bize. ben dizi film gurusu değilim, o an izlediğimden aldığım zevke bakarım. şimdi gelelim eyyorlamama.

görüntüler, çekimler, konu, imge kullanımı, alt metin şahane. ekip ciddi emek sarf etmiş. gel gelelim bazı bölümler o kadar boş ki insanın canını sıkıyor. bir hafta beklediğime kesinlikle değmeyen 3-4 bölüm vardı. sahne geçişleri bazen çok sert. bazı kısımlarda çat çat geçiyor sahneler, bu baya rahatsız edici. kimi izleyici oyunculukları çok beğenmiş, kimse kusura bakmasın ama oyunculuklar fecaat. beni en çok hayal kırıklığına uğratan isim ise ahmet mümtaz taylan. bir olmamışlık var settar karakterinde, yapay hissettiriyor. bunun yanı sırakenan imirzalıoğlu ve melisa sözen de çok donuk oynuyor. yaşar karakteri bir konuyla ilgili açıklama yaptığı kısımlarda sürekli ezberden okuyormuşcasına cansız aktarıyor seyirciye. ercan kesal da bir göründü bir kayboldu.

polisiye, cinayet, katil hikayelerinde katilin kim olduğundan ziyade neden bu suçu işlediği kısmı ilgi çekici olan. bu noktada katil oymuş buymuş tahmini yersiz. ilk iki bölüm çok daha merak uyandırıcıydı. bölümler ilerledikçe sanki fazlaca tekrara düşüldü. sırf 8 bölüme yaymak için olayları uzattılar gibi bir his oluştu bende. bazı karakterlere çok az yer verilmesi de eksi noktalardan biri. settar' ın karısı ilk 3-4 bölüm neredeyse hiç yok. şu zamana kadar toplasan kadının 20 tane repliği yok. altı boş kaldı settar'ın aile hikayesinin sanki.

yarın son bölüm ekrana gelecek. gerçekten merakla bekliyorum konuyu nasıl toparlayıp sonuca bağlayacaklarını. türkiye standartlarının üzerinde çekim tekniğine sahip olduğu su götürmez ama kusursuz, vay be bu da neymiş böyle denilecek kadar muhteşem bir iş mi orası tartışılır işte. sonuç olarak teknik açıdan başarılı ama bir şeylerin eksik kaldığı bir dizi. son bölümüyle fikrimi değiştirebilecek mi bakalım, onu da yarın izleyip göreceğiz.

edit: finali de hayal kırıklığı :(
  • 7. bölümü anca izleyebildim
    --- spoiler ---

bende güneşin katil olduğunu düşünenlerdenim aynı zamanda güneş bence yaşarın eski eşi böyle bir tesadüf sonucu dizide olan tutarsızlıkları unutturulmaya çalışılacak diye düşünüyorum
    bakalım göreceğiz akşama haklı ya da haksız olduğumu
    --- spoiler ---
  • katil settar'ın oğlu :)

edit: gençler son 2 bölümü izlemeden yazdım bunu tahmin olarak... boşu boşuna küfredip durmayın :)
  • bi sikimi de. beğenin lan ekşiciler
  • tarih obası youtube sayfasında ceren sungur tarafından dizinin dönemini inceleyen bir seri başladı. link
  • çok küfür etmeseler iyiydi.
  • hala spoiler ibaresi vermeden bölümler hakkında detay veren denyoların bulunduğunu gösteren başlık.
  • dizi başlamadan final öncesi tahminlerimizi yazalım.

bilinmezler ve gariplikleri sıralarsak; settar kemalden bir çok şey saklıyor. sürekli ama nasıl söyleyebilirdim bunu sana kemal diye ağlayan bir yaşar var. tanışır tanışmaz en sevdiğim şehir londra falan diyor sanki kemal'e yakın olmak istermişcesine... şaşırtıyorsunzu beni dedektifler falan yavşamalar bir şeyler var. yaşarın eski kocası var. onda da aynı kolyeden var. tabi emin değiliz yaşar burada dürüstmüydü. kapşonlu var, settarın oğlan güneş var, mezarlıkta ve teknede ayna tutan meczup var, batının motorsikletini kullanan birileri var settarda onun peşindeydi sanki en son burası vahdedi vücutcuların tekkesi sanırım, yakılan tekke, hastanede ölen zenci, savcı settar dalaşı, semihanın güneşin bulunmasına kayıtsız kalması gibi olaylar oluşumlar ve 4 ceset var ortada.

taraflara bakalım;
    ortodoks sünniler, vücutcular, mevcutcular ama vücutculara yanlayanlar, mevcutcular. aslında bizi ilgilendiren kısım sadece mevcutcular ve diğerleri. mezarlıktaki meczupun tuttuğu aynadan mevcutcu olduğunu anlıyoruz. kapşonlunun da yanık izinden mevcutcu olduğunu anlıyoruz. rahmi görenerin de vücutculara yanlamaya çalıştığını biliyoruz yaşar yalan söylemiyorsa.

toparlarsak meczup, yaşarın eski eşi, kapşonlu, güneş ve yaşar. cinayetleri işleyen taraf bunlardan oluşuyor olabilir. kapşonlu yaşarın eski kocası olabilir. güneş de yaşarın eski kocası olabilir. meczup da yaşarın eski kocası olabilir. ancak ne meczup ne de kapşonlu güneş değil. yaşarın anlatııklarından daha çok şey bildiği kesin. rahmi görener ve mustafa diri'nin rıza isteyerek ölüme gitmesi gibi bir durum da var ortada. bu yüzden yaşarın eski kocası = kapşonlu = rahmi göreneri öldüren durumu mantıklı oluyor. yakılan tekkede de vardı. alefin bile isteye ölüme gitmek gibi bir anlamı da olabilir.

tahmin: katil yaşarın eski kocası aynı zamanda kapşonlu aynı zamanda güneşin arkadaşı ve settara güneşin yerini söyledi veya söyleyecek istediğini yaparsa. settar da bu yüzden kemalden her şeyi gizliyor. meczupla da ortak çalışıyor bu kapşonlu. yaşar da bir miktar işin içinde. katil sesini duyurmak istiyor. çünkü hakikatın çağrısına gözler kör kulaklar sağır kalıyor.

final sonrası edit:
    dizinin dijital platformda olduğunu unutup çok önemli bir noktayı atladık. dijital platform dizisi ipnelik olmadan düşünülemez. kabul edelim güzel bölümdü. herşeye de cevap verdiler sayılır. emeği geçenlerin ellerine sağlık.
  • -bu yanıklar bir yangında olmuş olabilir mi ?

-telefon sinyali nereden geliyordu ?
    +beylerbeyi'nden
    -özellikle beylerbeyi'ne bakılsın

bravo. yani aga yazıyorsunuz senaryoyu emeğinize sağlık da birilerine okutun çekmeden önce bu nedir