aynı isimde "alef" başlığı da var
  • 7. bölümü anca izleyebildim
    --- spoiler ---

bende güneşin katil olduğunu düşünenlerdenim aynı zamanda güneş bence yaşarın eski eşi böyle bir tesadüf sonucu dizide olan tutarsızlıkları unutturulmaya çalışılacak diye düşünüyorum
    bakalım göreceğiz akşama haklı ya da haksız olduğumu
    --- spoiler ---
  • katil settar'ın oğlu :)

edit: gençler son 2 bölümü izlemeden yazdım bunu tahmin olarak... boşu boşuna küfredip durmayın :)
  • bence katil güneş çıkacak settar biliyor ama bunu saklıyor olabilir. yaşar için ihtimal vermiyorum nedense.
  • https://m.youtube.com/watch?v=s0pmb1l70tg tarihsel altyapısını merak edenler için...
  • tarih obası youtube sayfasında ceren sungur tarafından dizinin dönemini inceleyen bir seri başladı. link
  • çok küfür etmeseler iyiydi.
  • hala spoiler ibaresi vermeden bölümler hakkında detay veren denyoların bulunduğunu gösteren başlık.
  • dizi başlamadan final öncesi tahminlerimizi yazalım.

bilinmezler ve gariplikleri sıralarsak; settar kemalden bir çok şey saklıyor. sürekli ama nasıl söyleyebilirdim bunu sana kemal diye ağlayan bir yaşar var. tanışır tanışmaz en sevdiğim şehir londra falan diyor sanki kemal'e yakın olmak istermişcesine... şaşırtıyorsunzu beni dedektifler falan yavşamalar bir şeyler var. yaşarın eski kocası var. onda da aynı kolyeden var. tabi emin değiliz yaşar burada dürüstmüydü. kapşonlu var, settarın oğlan güneş var, mezarlıkta ve teknede ayna tutan meczup var, batının motorsikletini kullanan birileri var settarda onun peşindeydi sanki en son burası vahdedi vücutcuların tekkesi sanırım, yakılan tekke, hastanede ölen zenci, savcı settar dalaşı, semihanın güneşin bulunmasına kayıtsız kalması gibi olaylar oluşumlar ve 4 ceset var ortada.

taraflara bakalım;
    ortodoks sünniler, vücutcular, mevcutcular ama vücutculara yanlayanlar, mevcutcular. aslında bizi ilgilendiren kısım sadece mevcutcular ve diğerleri. mezarlıktaki meczupun tuttuğu aynadan mevcutcu olduğunu anlıyoruz. kapşonlunun da yanık izinden mevcutcu olduğunu anlıyoruz. rahmi görenerin de vücutculara yanlamaya çalıştığını biliyoruz yaşar yalan söylemiyorsa.

toparlarsak meczup, yaşarın eski eşi, kapşonlu, güneş ve yaşar. cinayetleri işleyen taraf bunlardan oluşuyor olabilir. kapşonlu yaşarın eski kocası olabilir. güneş de yaşarın eski kocası olabilir. meczup da yaşarın eski kocası olabilir. ancak ne meczup ne de kapşonlu güneş değil. yaşarın anlatııklarından daha çok şey bildiği kesin. rahmi görener ve mustafa diri'nin rıza isteyerek ölüme gitmesi gibi bir durum da var ortada. bu yüzden yaşarın eski kocası = kapşonlu = rahmi göreneri öldüren durumu mantıklı oluyor. yakılan tekkede de vardı. alefin bile isteye ölüme gitmek gibi bir anlamı da olabilir.

tahmin: katil yaşarın eski kocası aynı zamanda kapşonlu aynı zamanda güneşin arkadaşı ve settara güneşin yerini söyledi veya söyleyecek istediğini yaparsa. settar da bu yüzden kemalden her şeyi gizliyor. meczupla da ortak çalışıyor bu kapşonlu. yaşar da bir miktar işin içinde. katil sesini duyurmak istiyor. çünkü hakikatın çağrısına gözler kör kulaklar sağır kalıyor.

final sonrası edit:
    dizinin dijital platformda olduğunu unutup çok önemli bir noktayı atladık. dijital platform dizisi ipnelik olmadan düşünülemez. kabul edelim güzel bölümdü. herşeye de cevap verdiler sayılır. emeği geçenlerin ellerine sağlık.
  • -bu yanıklar bir yangında olmuş olabilir mi ?

-telefon sinyali nereden geliyordu ?
    +beylerbeyi'nden
    -özellikle beylerbeyi'ne bakılsın

bravo. yani aga yazıyorsunuz senaryoyu emeğinize sağlık da birilerine okutun çekmeden önce bu nedir
  • bu akşam final yapan dizi. birazdan final bölümünü izleyeceğim. çözülmesi gereken o kadar soru işareti var ki eğer çoğunu bile çözümlerlerse helal olsun diyeceğim. hepsini çözmelerini beklemiyorum zaten.

final sonrası edit: yapacağım tek yorum şu ki, dizi değil de 2 saat civarı bir film olsaymış çok güzel olurmuş. ama şu kadar kısa, net bir senaryoyu 8 bölüme hiç ama hiç yayamamislar. olmamış yani. eldeki güzel senaryoyu da sündürelim derken hiçbir şekilde vurucu bir son hazirlayamamislar... yönetmen hariç hiçbir noktada tam puan almadı benden. maalesef... son dönem internet dizileri arasında şahsiyet hala çok başka bir yerde.

--- spoiler ---

en salak insan bile kolyeyi görünce katil yaşar'ın sevgilisi demiştir. devamı bölümlerde de evet intikam için yapıyor bu da bariz demiştir. sadece celal'i bilmediğimiz için sevgili ile güneşin aynı kişi olması ihtimali insanları yanıltmış olabilir ama bu da pek farklı bir seçenek değil zaten. yani izleyen herkesin katili tahmin edebileceği bir polisiye... bilmiyorum ne kadar olmuş. yine de hızlıca devam eden bir film olsaydı bu kadar rahat bir tahmin ortaya cikmayabilirdi seyirciyi yanıltıcı birkaç hareketle kafa karıştırıp finalde vurucu son yapılabilirdi. ama dizide yaşar'ın kolyesi gözüktükten sonra katilin yaşar'ın sevgilisi olduğu noktasında kafa karıştırıcı hiçbir şey olmadı. güneşin hayatta olma ihtimalini koymaya çalıştılar ama arada pek fark yok çünkü insanlar o haliyle bile katilin yaşar'ın sevgilisi olacağından vazgecirilemedi. o noktada da "hmm güneş yaşar'ın sevgilisi olabilir eğer yaşıyorsa" dedik.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap