114 entry daha
  • tamı tamına altı dönemdir devlet başkanlığı yapmakta olan ve hemen her döneminde anayasal bir değişiklik yaptırarak ya görev süresini, ya bir kişinin seçime girebilme sayısını ya da seçime katılma kriterlerini değiştirmiş olan küçük gölün büyük balığı diyebileceğimiz otokrat.

2007 ya da 2008 yılıydı; kendisine uygulanan yurt dışı seyahat yasağı yeni kaldırılmıştı ve kendisi ilk seyahatini vatikan'a yapmıştı. bu eylemi bile, tarihten örneklerini imite ederek dini ve siyaseti birbirine harmanlayan modern çağ diktatörü ya da otokratı diyebileceğimiz strongman familyasının bir üyesi olduğunu gösteriyor.

siyasi ideolojiden bağımsız olarak söylemek gerekirse, 21'inci yüzyıl dünyasında herhangi bir ülkeyi tam altı (6) seçim dönemidir aynı insan yönetiyorsa, orada muhakkak bir problem var demektir. aynı parti demiyorum, aynı görüş de demiyorum. aynı insan diyorum! gün itibariyle, kendini demokrasi olarak kabul eden hiçbir ülkede böyle bir durumun aktüel bir örneği mevcut değildir.

sırf bu nedenle bile gitmesi gerekirken, son yaptıklarıyla hem kendisini uluslar arası çevrelerde komik duruma düşürmüş hem de içerideki desteğinin ne kadar azaldığını farkında olmadan ispatlamış olmuş. an itibariyle kendisi bir strongman değil, kağıttan kaplan'dır ve gidişatı ömer el-beşir'in bir buçuk sene evvelki halini çok benzer şekilde andırmaktadır.
62 entry daha
hesabın var mı? giriş yap