şükela:  tümü | bugün
  • fide siralamasinda ilk 10'da yer alan genc buyukustalardan biridir. son zamanlarda linares, corus gibi buyuk turnuvalara girmese de adini monaco'da duzenlenen amber rapid and blind turnuvasinda duyurmustur. ozellikle korlemesine oynadigi oyunlarda rakiplerini perisan etmistir. oyun ortasinda getirdigi yenilikler diger buyukustalarin da ilgisini cekmis, macini izleyen evgeny bareev'e acilis sonrasi gorusu soruldugunda "morozevich kazanacak bir sekilde, ama nasil ben de bilmiyorum" cevabini verdirtmistir. 2004 fide sampiyonasinda gormek istedigimiz isimlerdendir ama son anda turnuvaya gelmekten vazgecmistir. kendisini en iyi satranc oynayan amator olarak nitelemistir. epey bir sure satranci birakmis sonra geri donmustur. oyunlarini incelemek isteyenler chessbase'e bakabilir.
    http://www.chessbase.com/
  • suat atalığın en begendiği satranccı olan morozevich'in stili çok tuhaftır, bırakın biz amatorleri birçok büyük usta bile morozevich'in oyunlarını, hamlelerini anlamadıklarını itiraf etmekten çekinmezler. kendisi 2005 rusya şampiyonasında bir partiyi alarmı çalmadığı için uyanamayıp kaçırmış, hükmen kaybetmiştir, ki o partiyi kazansa muhtemelen 1-2 yi paylaşacaktı.
  • ivanchuk'tan sonra iniş-çıkışları garipsenmeyen tek isim. geçen sene düşe düşe 2697'lere varan ratingi ile turnuvalara katılmıyor ve hakkında "beceremedi, bu yarıştan çekilecek, bırakacak" deniyordu. şimd canlı elo listesinde ilk 10'a geri döndü. işin güzeli, kimsenin bunu garipsememesi.
  • çok karmaşık oyunları var. çok çok karmaşık. tal gibi değil , shirov gibi değil, kasparov gibi değil... bu saydıklarım da çok karmaşık oynarlar ve rakibe nefes aldırmazlar. ama fikir bellidir. morozevich'inkilerin fikrini anlamıyorum ben. benim görüşüme göre bilgisayarlara henüz işlenmemiş farklı bir analiz türüyle oynuyor. bilgisayar gibi mekanik hamleler değil ama çok karmaşık ve doğru hamleler.
  • lev psakhis'le yapılan bir söyleşide,
    "şirov'un oyununda risk, aktivite, heyecan var ama o düşünürken normal bir algoritma kullanan büyük usta,
    morozevich ise özel biri, tamamen farklı bir şekilde düşünüyor" diyor.
  • albin cg ile bıraktığı müthiş partiler incelemeye değerdir. özellikle gelfand'a karşı olan.
  • 1995 yılında daha 19 yaşında iken, anand'ı 2 piyon, bir at ve bir fil fedası ile darmadağın eden, satrancı şiir gibi oynayan büyükusta.

https://www.youtube.com/watch?v=ubsdos2sjfu

izlediğim en güzel partilerden bir tanesi. morozevich'in piyon fedası ile başlayan atağı gerçekten sanat eseri gibi.
  • aktif oyuncular arasında tarzını en çok beğendiğim satranç oyucusu. tahmin edilmesi çok zor, özgür, farklı. carlsen’i en fazla bozguna uğratanlardan.