şükela:  tümü | bugün
 • in the steppes of central asia diye cok guzel bir bestesini dinlemekte oldugum composer
 • efsanevi "prince igor" operasini yaratan besteci..bu opera icindeki "polovec danslari" cok unludur..
 • adının dogru yazılışı alexandre porfyevich borodindir.
 • (bkz: prince igor)
 • prens igor operasını bitiremeden ölen besteci... o cok sevilen poloveç danslarini borodin in mi, yoksa o oldukten sonra eseri tamamlayan ogrencisinin mi bestelemis oldugu da ayri bir merak konusudur tabii.
 • rus beşlerinin en önemli isimlerinden biri olan, aldehitler konusundaki çalışmaları ile de ünlü olan kimya profesörü, part time besteci. 1833 yılında prens gedianov ve metresi antonova'nın gayrımeşru çocuğu olarak st petersburg'da dünyaya geldi. rahat bir ortamda büyüdü. bir yandan almanca, fransızca, italyanca ve ingilizce öğrenirken diğer yandan müzik dersleri aldı. müziğe karşı çok yetenekli olmadığı düşünülse de, ufacık yaşlarından itibaren piyano, flüt ve çello çalmaya başladı. her zaman hayali olan tıp ve cerrahi akademisi'ne girdiğinde henüz 17 yaşındaydı. 6 senede başarı ile akademiyi bitirdi. mezuniyetten sonra üç sene avrupa'da çalışmalarına devam etti arada doktorasını tamamladı, 1860ların başındaysa profesör oldu. kadınlara tıp eğitiminin verilmesinin silahşörü de olan isim, yıllarca akademide ders verdi, üretti durdu; dünyanın her yerinde seminerlere katıldı.
  bugün bile müziğe nasıl zaman ayırabildiği merak edilir durulur. gizemi aralayamasak da, müzikal yolculuğuna bakmaya çalışalım. 1864'de mili balakirev ile tanışması hayatını değiştirir. borodin senfoni no 1 bu dostluğun meyvasıdır. 1869 yılında, hem borodin senfoni no 2, hem de meşhur prens igor'un üzerinde çalışmaya başlar. ilkini ancak bitirebilir. bitirebildiği eserler arasında orta asya steplerinde ve petite suite'i de sayabiliriz. imkânsızın ve 25. saatin peşindeki isim 1887'de katıldığı bir baloda aniden ölmüştür. bitiremediği eserleri arasında, borodin senfoni no 3 de örnek olarak gösterilebilir. ölümünden sonra alexander glazunov ve nicolai rimsky korsakov'un hummalı çalışmaları sonucunda, bestecinin bazı eserlerini duyma fırsatını elde ettiğimizin altını çizelim.
  borodin, sahip olduğu ince ritm duygusu sayesinde orkestra renginden yararlanmada ve müziğiyle uzakları çağrıştırmada eşsiz bir yetkinliğe erişmiştir. güçlü lirik bir eğilimi olsa da, kahramanlık konuları müziğinin vazgeçilmezidir. beşler arasında müziğe en az zaman ayırmakla beraber rastlanmamış çarpıcı armoniler kullanması ve kısaca sadece olağanüstü olarak nitelendirilebilecek yaylı çalgılar dörtlülerinde geliştirdiği biçimsel yapı ile diğerlerinden ayrılır. şüphesiz en yeteneklileri olmakla beraber az üretenleri olmuştur. meşhur prens igor dışındaki eserlerinin özellikle dinlenmesi, hararetle tavsiye olunur...
 • en güzel eseri olan polovtsian dance no 17 "stranger in paradise" olarak da bilinen -ve iirenç bir şarkıda da kullanılmış olan- rus besteci.
 • polovtsian dances adli bestesinin son 1 dakikasi olmasa tadindan yenilmeyecek olan rus besteci.

  ayrica warren g & sissel'in prince igor adli parcalarinda kullandiklari bestedir polovtsian dances.yapmaz,kullanmaz olalarmis
hesabın var mı? giriş yap