*

şükela:  tümü | bugün
 • piyano ve orkestra yapitlariyla taninan rus besteci. yapitlarinda degi$ik tinilar kullanmi$tir. piyano icin yazdigi sonatlari, preludleri ve etudleri bulunur. op. 8 no. 12 re diyez minor (temposu "pathetico" olarak belirtilen) etudunun vladimir horowitz yorumu harikadir.
 • bir keresinde akşama doğruda o uyutucu sesli sunucu bayan bu vatandaşı enikonu anlatmıştı. gözlerim dolarak seyretmiştim. bi acıklılık var bu bestekârın hayatında.
 • konserlerde kullanmak üzere, her notayi bir rengin temsil ettigi bir klavyeyi icad eden müthis insan, "towards the flame"in bestecisi.
 • 1872-1915. çağına ve coğrafyasına uygun, sıradışı besteci, mistik.

  uktesi: himalayaların eteğine özel olarak kurulmuş bir amfitiyatroda, dansları, korosu, klavyelerden yayılan koku ve renkli ışıkları, zeplinlerden sallanan çanlarıyla insanlığı arındıracak mahşeri bir başyapıt.

  benim gözdem: "vers la flamme".
 • op.50 den oncesi romantik, 50den sonrası baya bi modern sayılan besteci.
 • moskova konservatuvarini sinif arkada$i sergei rachmaninoff'un ardindan 2. olarak bitirmi$ mistik besteci..
 • 1872-1925 yılları arasında yaşamış rus besteci ve piyanist. moskova da kan zehirlenmesinden ölümüne kadar had safhada bir hipokondriyak tı.
 • rachmaninoffla birlikte rus romantizmini zirveye taşımış olduğunu düşündüğüm kişidir. her ne kadar müzikal yaklaşımları zaman içinde ayrılmış, scriabin tondışı bir anlayışa yönelirken rachmaninoff ölene kadar tonun sınırlarını zorlamış ama asla tondışına çıkmamışsa da bu iki bestecinin birbirine verdiği değer azalmamıştır. rachmaninoff scriabin'in ölümünden sonra onun eserlerini yer verdiği, müziğinin tanıtılmasında rol almış anma konserleri düzenlemiştir.
  op.2 no.1 ve op.8 no.5 prelüdleri rachmaninoff ve scriabinin müzikleri arasındaki benzerliği ve scriabinin rus romantizmini çaykovskinin bıraktığı yerden nereye taşıdığını görmek için dinlenmesini önereceğim eserlerdir.
  hem romantik, hem de modern dönem eserlerinin derinlikli bir okunuşu için sviatoslav richterin yorumları naçizane fikrimce kaçırılmamalıdır.
 • skriyabin, aleksandr nikolayeviç - (1872-1915) piyanist ve besteci. moskova'da doğmuş ve müzik öğrenimini yine aynı şehir konservatuvarında yapmıştır. ilk eserlerini arkadaşı mutrofan belayef'in teşviki ile yazmıştır. ayrıca konser seyahatları yapmış, bu arada 1906 yılında amerika'ya gitmiştir. dönüşte 1908-1910 yılları arasında belçika'da kalmıştır. bıraktığı sonat, etüd, prelüd ve noktürnleri ile chopin etkisi derhal göze çarpar. bestecinin aynı zamanda dini fikirlere ve hint felsefesine inancının etkileri de eserlerinde gözükür. piyano yaratmalarından başka "poem of ecstasy" ve "poem of fire" adlı iki orkestra şiiri vardır. skriyabin, yine moskova'da ölmüştür.
 • rachmaninoff'un arkadaşı ve de öğrencisi. rus. besteci, felsefe ve teosufizm ile ilgili. özgün piyano eserleri var bu arkadaşın, rachmaninoff kadar deli çaliyor nerdeyse. dinlemek gerek, edinmek gerek, içimize sokmamız gerek! bir garip çalıyor, alıp götürdüğü yerler biraz derin, biraz netameli. çok dinlemekle daha bir sindiriliyor içe! şöyle bir şeyi var beni hasta etti kendine: etude in d sharp minor op 8 n°12

hesabın var mı? giriş yap