şükela:  tümü | bugün
 • rus iç savaşı sırasında sibiryadaki beyaz kuvvetlere komuta eden çarlık subayı. karadeniz donanmasının son komutanıdır. 18. yüzyılda ruslara esir düşüp sonradan din değiştiren osmanlı askeri kolçak paşanın soyundan gelmekteydi. sibiryadaki güçleriyle bolşeviklere güç anlar yaşattı, perm şehrini ele geçirmek gibi ciddi başarılara imza attı fakat 1920 yılında (yamulmuyorsam) yenilerek esir düştü ve kurşuna dizildi. ölürken gerçek bir rus soylusunun vakarını ve soğukkanlılığını koruduğu söylenir. bu cesur vatanseverin toprağı bol olsun.
 • biyografisi filme alinmis ve 08 ekim 2008 itibariyle gosterimde olan komutan (admiral) amiral kolcak rolunu dnevnoi dozor ve wanted filmlerinden tanidigimiz konstantin khabensky oynamakta.
 • hakkındaki milyon dolarlık çok ses getiren filmi türkçe altyazılı olarak herhangi bir yüklemeye ihtiyaç duymaksızın şuradan seyredilebilen büyük rus yurtsever:

  http://sinemasalonu.si.funpic.de/…tr-altyazili.html
 • harun kolçak'ın uzaktan akrabası gibi duran amiral. aynı köyden olabilirler.
 • sovyet devrimine karşı savaşan abd ve ingiliz destekli beyaz ordunu baş komutanıdır. savaş yıllarında sadece bolşevikleri değil ,monarşist olmayan binlerce masumu katletmiştir. el konulan fabrikaları kapitalistlere,toprakları da ağalara geri vermiştir. iç savaşta komuta ettiği beyaz ordununun kızıl ordu tarafından yenilmesiyle bolşeviklere esir düşmüş. lenin kolçak'ın yargılanmasını istese de yerel sovyetin kararıyla kurşuna dizilerek cezalandırılmıştır.
  iç savaştan önce abd ve ingilizlerle anlaştığı bilinir. iç savaşı kazanması halinde rusya çarlığın dış borçlarını yüklenecek, ing ve abd'ye kapitülasyonlar verilecekti.
 • kendi halkına, işçilere, köylülere ve onların devrimine karşı toprak sahiplerinin, patronların ve kendisinin de aralarında bulunduğu generallerin çıkarları için çarpışan, kaybedip duvarın önüne dizildikten sonra şövalye ruhlu romantik faşistlerce kahraman mertebesine yükseltilen insan müsveddesi.
 • admiral isimli 2008 yapımı rus filminde konstantin khabensky tarafından canlandırılan, bolşevik devriminde yaşamış, son derece muhafazakar ortodoks ve fakat askeri açıdan tam bir dahi olan beyaz ordu amirali.
 • bunun irkutsk'ta müzesi var.bir gidip bakın not defterine ve mektuplarına.üstteki çok vatansever ve eleştirmen(!) kişiler insan müsveddesi ithamında bulunmuş.diğeri yazmış çarlık'ın borçlarını alıp amerika ve ıngiltere'ye kapitülasyon verecekmiş.bu adam rusya'nın atatürk modeli.o zamanki çarın kararı ile orduları topluyor ve direniş yapıyor.tek fark atatürk itilaflara karşı koramiral aleksandr vasiliyeviç kolçak devrimci kişilere.adamın biyografisini yazmak yerine basit tezlerle çürütmem daha kolay olacak.örnek olarak bu adam için mason diyorlar.ışte elini mason duruşu şeklinde tutuyormuş.(atatürk'te öyle tutuyordu.) halbuki bunu konuşmalarında sormuşlar.üç dört fotoğrafta bu durusunuz var nedir bu durusun sebebi diye.orta asya'ya bakın demiş.ani defterini inceleyebiliyorsunuz, yazıyor.türk asıllı bir komutan olduğu için şüphe duyanlar için dedemin bu zamana kadar size yapmış olduğu fedakarlıkları ne çabuk unuttunuz şeklinde sert cikismistir.askeri dehası deniz kuvvetleri konusunda çok yüksektir ama karada çok başarısız bir komutandir.dik kafalı olması onun karada çok cephe kaybetmesine yol açtı.komutan veya amiral değil ortak denmesini isterdi ve komutanlar odasında değil er yemekhanesinde yemek yiyen ve gemide daha çok uzun namlulu topların başında duran birisiydi.amiral filminde friedrich karl gemisini batırmasındaki sahne abartıdır kısacası.çok çabuk bir şekilde koramiralliğe terfisi ve madalyaları toplamasına bu olay sebep olmuştur.terfiyi bizzat ıı. nikolay verdi.enver paşa ile mektupları vardır.türkistan alayı için.yurtseverlik konusunda hele ki ıngiliz ve amerikan yorumları için yapılacak tek yorum.sonuç olarak osmanlı nasıl almanya'nın götüne takılıp savaşa gittiyse kolçak da aynı şekilde ülkesinin ortakları ile birlikte çalıştı.bunda bir hainlik göremiyorum.toprak konusunda da ışte fabrikaları kapitalistlere o değil o dönemki geçici hükümet ilgilendi.arsaları agalara vermesinin sebebi teskilatlanma sebebi ve onlarla da ülke içindeki durum sabitlesene kadar ibaresi vardır.kısacası çok bok atmayın derim.
 • kendisi türk soyundandır. söylentilere göre bir kazak kıza aşık olmuştur. ancak kızın ailesi biz yalnız türklere kız veririz deyince ben zaten türk soyundanım demiştir. kazak kızını alabilmek için türklüğünü hatırlamıştır.
 • insanlık düşmanı komünistlere karşı topraklarını ve atalarının haklarını sadakatle müdafaa ederken katledilmiş, büyük bir rus vatanperveri.

  rus halkı ve köylüsü, çar'ını severdi. rus devrimini yapanlar alelâde halk değil, enternasyonalist yahudi yazar-çizer takımı ve onların bağlılarıydı. bolşevik-menşevik partilerindeki (gerçi bunlar tek parti aslında) yahudi oranı yüzde 80'lere kadar çıkıyor, bunları alman bir profesör bir kitap yazıp yayınlamıştı hatta, şimdi ismini unuttum. devrimin başarıya ulaşma sebebi de harb şartları ve getirdiği zorluklardı. yoksa sosyalist fikirlere on yıllarca aman vermedi rus halkı.

  ama ben ruslara şu açıdan özeniyorum, adamlar kartlarını açık oynamış. ''halifeyi kurtaracağım'' diye yola çıkıp sonra cumhuriyeti ilan eden bir lenin göremiyoruz meselâ, adam ne istiyorsa açık açık söylemiş; ruslar da buna göre davranmış. kralcı olanı kralı için vuruşmuş, kavga etmiş, icâbında ölmüş; ötekisi de inandığı dava için savaşmış. eninde sonunda ikisinden biri kazanmış. iki taraf da cesur davranmış. türkiye'deki gibi korkaklık ve acizlik içerisinde padişahtan yardım dilenirken, iki gün sonra ülkeden atanlar olmamış.

  delikanlı adamlarmış vesselâm.