*

şükela:  tümü | bugün
 • 2000 avrupa şampiyonasında sakatlığı nedeniyle evgeni plushenko'nun ardından ikinci olan, ama dünya şampiyonasında aşmış performansıyla altın madalya alan, zamanın en iyi erkek artistik buz patencisi (bkz: figure skating)(bkz: buz pateni)(bkz: ruslar ve buz pateni)
 • gladiator soundtracki ile hazirladigi programi ile seyrettirenlere aklini peynir ekmekle yedirttiren, artistik yetenek ile teknigi inanilmaz birlestirebilen patenci..
 • 3 dünya 2 avrupa şampiyonluğu bulunan, 98-99 sezonunda lawrence of arabia ve 99-00 sezonunda broken arrow adlı serileriyle seyircileri büyüleyen ama 00-01 sezonunda hem avrupa hem de dünya şampiyonluğunu vatandaşı evgeni plushenko'ya kaptıran sempatik rus patenci
 • dortlu salchow u beceremedigi surece sampiyon olmak icin evgeni plushenkonun hata yapmasini bekleyecek olan artistik patinajci
 • 2002 avrupa şampiyonasında teknik puanlarının vatandaşı alexander abtdan düşük olmasına rağmen artistik puanları sayesinde altın madalyaya ulaşan patenci. evgeni plushenkonun bu yarışmaya katılmayışı yagudin'in avrupa şampiyonluğunu kolaylaştırdı.
 • 2002 kış olimpiyatlarında sergilediği muhteşem performansla, olimpiyat tarihinde ilk defa 4 hakemden 6.0(6 üzerinden) almış, büyük bir evgeni plushenko hayranı olan annemi bile susturmuş, evgeni plushenko'yu sinirinden çatlatmış( bu ikisi birbirinden nefret eder), zamanın en iyi erkek artistik buz patencisi.
 • ciddiyetle, şebeklik arasındaki o ince çizgiyi anlayabilmiş sayılı buz patencilerden biri.
 • alexei yagudin bugun 22 yasindadir ve 1.75 boyundadir.basarili performanslari sonucu genelde pistin ortasinda aglar.bu onun icin sanirim bir desarj yontemidir.antrenoru tatiana tarasova dir.
 • 98-99 sezonunda lawrence of arabia serisiyle erkekler kategorisinde dünya şampiyonluğu kazanan ilk rus, 18 yaşında olması sebebiyle de dünya şampiyonluğu kazanan en genç ikinci şahıstır. aynı programdan sonra buzda sadece ağlamakla kalmayıp buzu ilk önce öpmüştür. bunu daha sonra başka programlarda da tekrarlamıştır. 01-02 sezonunda grand prix, avrupa şampiyonası, dünya şampiyonası ve olimpiyatlarda birinci gelerek, aynı sezonda en önemli dört yarışmayı da kazanan tek buz patencisidir. efsanevi tatiana tarasova'nın öğrencisi olmadan evvel alexei mishin'le çalışıyodu, ancak 97-98 sezonunda ikinci olunca mishin'in sinirlenip alexei'e yumruk attığı, tatiana tarasova'yı tercih etme sebebinin de bu olduğu söylenir, gerçekliği tartışılır. balık burcu olduğu ve köpeğine lawrence of arabia programını çok sevdiği için lawrie adını verdiği de eurosport spikerleri tarafından söylenmiş ve aklımda kalmış gereksiz bilgilerdir.
 • küçükken ele avuca sığmaması nedeniyle ailesinin (ya da dadısının, bilemiyorum) evden uzak olsun da kafa dinleyelim mantığıyla götürdükleri buz pistindeki hocalar tarafından yeteneği keşfedilmiş rus patenci. bu arada evlerinin bulunduğu sokağın köşesinde park, atari salonu, bakkal filan değil de buz pisti olması dikkat çekici bir olaydır.
  (bkz: ruslar ve buz pateni)
  alexei yagudin buzlar üzerinde karizmasına +20 alan birisidir. normalde sevimli, hatta çocuksu sayılabilecek yüz hatları o eşsiz dönüşleri yaparken keskinleşir, gözleri derinleşir. işini severek yapan ve alanlarında bir numara olan her insan gibi o, kayarken bu dünyada değildir. zevkle izlerken, bir yerlerde gerçekten masallarda anlatılan karlar kraliçesi varsa, herhalde kendisine bir eş istemiş diye düşünürsünüz. buzu öperken yüzüne gelen huşu dolu ifadeyi görmek de bu izleniminizi güçlendirir.

  edit: çok özledim, çok... nerdesin alexei, bak öğrencin sıçtı batırdı, meydan evgeni'ye kaldı, bizim de elimiz böğrümüzde açıkçası... dön artık, biz ikinci ve üçüncü kim olacak temalı film değil, olimpiyat izlemek istiyoruz.