şükela:  tümü | bugün soru sor
 • synaspismos'un baskani, 1974 dogumlu insancegiz. insaat muhendisidir. 90larda communist youth of greecee az emek harcamadi.
  %10 civarinda oy aldilar pasok ve nd'nin ardindan. cok civcivli bir resepsiyona gocmenlere olan sempatisini falan gostermek icin zenci bir kadinla gitti ve feci elestirildi. tatli bir insan, kendisini tanimayan ve politik goruslerini soran ve de aldigi cevabi begenmeyerek kendisine 'icoglanis' diyen hatuna sadece 'ela vree' diyip siritacak kadar sakin. sac kesimini saymazsak yakisikli da denebilir (yani yorgo ve kostas'a kiyasla).
 • krizle yildizi tekrar parlamistir..kamuoyu arastirmalarina gore partisi bolunmus olmasina ragmen oylari ikiye katlamaktadir.
  (bkz: syriza)
 • an itibariyle nea dimokratia lideri antonis samaras'ın hükümet kurma yetkisini geri vereceği konuşulmakta. eğer bu gerçekleşirse hükümeti kurma yetkisi 38 yaşındaki syriza liderinin olacak.
 • habertürk'ün iddiasına göre dünyayı korkutan adam(mış). la bir siktir git demezler mi adama. ab ile imf'ye boş tehdit savurdu diye bütün dünya titriyor şimdi hatta o kadar çok korktum ki eşyaları kamyona yükledik boğazı geçip şehri terkedeceğim birazdan. bu haberi hazırlayan kişi gerçekten gerizekalı. açık ve net söylüyorum gerizekalı.

  adam diyor ki maaşlar yeniden yükselecek ab bize uysun biz onlara değil. kendi ülkesinin çıkarları için bir şeyler yapmaya çalışıyor. ammaaaa* lafla peynir gemisi yürümez. ülkenin borçları, bütçesi, ekonomisi ortada. sike sike kemer sıkma politikasına boyun eğmek zorunda. kaynak yok lan ülkede nasıl ödenecek bu borçlar hayatınız da hiç mi şehir simülasyon oynamadınız amk. borçlar yükselince kaynakları kısmıyor muyduk. açın simcity 4 ve cities xl oynayın size bu saatten sonra ben mi öğreteceğim ekonomi dengesini.

  ülkede ağır sanayi yok turizm gelirleri dibe vurdu zaten borç yüzünden tanıtım da yapamıyorlar, kıt kanaat gelen vergiler ve kısıtlamalardan elde edilen kaynakları borçlara kanalize etmişler. daha neyin tehdidi amk neden bahsediyorsunuz.

  ulan adamın bütçesi fazla verir, enflasyon yoktur ya da çok düşüktür, dış borç yoktur, her yıl ihracat rekorları kırar, ekonomisi cidden avrupa afrika ve ortadoğu için önemlidir çıkar "amına korum adam olun lan" der ben de derim ki "adam haklı herifte taşşak var." misal putin gürcistan başkanı için "taşaklarından asarım onu" dedi kimse ses etti mi? yok. neden? göt ister. hee neymiş demek ki ağzımızdan çıkanı kulağımız duyacak sonra ab üyesi ülkelerden abileri "önce kapının önünü süpür sen bırak vıdı bıdı" demezler mi adama?
 • (bkz: sexy alexis)
 • zizek ile birlikte ''the heart of the people of europe beats in greece'' toplantısına katılan syriza başkanı, büyük olasılıkla yunanistan'ın bir sonraki başbakanı. zizek'in konuşması şuradan izlenebilir. epey bir pohpohluyor çipras'ı da syriza'yı da. hani zizek'ten pek hazzetmesem de youtube'daki şu yoruma katılmamak elde değil.

  ''just the fact that tsipras is holding an event with zizek makes him the automatic choice to vote for! here in the united states* you would never see any candidate hold a public talk with chomsky,? finkelstein, hedges etc.''

  o bu değil de gülüşüne kurban be aleksi..
 • çipras olarak okunan soyadının çipura'dan geldiğini düşündüğüm müstakbel yunanistan başbakanı. mantıklı, müzakere edilebilir şeyler söyleyen aykırı politikacı. başarırsa avrupa'da chavez benzeri bir etki yapar, kıvılcım tüm kıtaya yayılabilir.

  "türkiye'nin ab üyeliğini destekleyeceklerini söyleyen tsipras, türkiye'nin (kara sularıyla ilgili) "casus belli"yi (savaş nedeni) kaldırmasının bu desteklerinin önkoşulu olduğunu söyledi.

  ege'de kıta sahanlığının tespiti konusunun lahey'deki uluslararası adalet divanı'na sevk edilmesini isteyen tsipras, diğer bir kriterlerinin de silahlanma konusundaki olası moratoryum tekliflerine karşılık verilmesi olduğunu kaydetti. tsipras, bunların iki ülkenin de ekonomik ve sosyal kalkınmasına yarar sağlayacağını söyledi.

  münhasır ekonomik bölge (meb) belirlenmesi konusunda ise tsipras, meb'i ve denizaltı zenginliklerinin değerlendirmenin yunanistan'ın devredilmez bir hakkı olduğunu, bunun için komşu ülkelerle ilgili anlaşmaların yapılması için girişimde bulunacaklarını dile getirdi.

  kıbrıs konusuna birleşmiş milletler kararlarına dayalı çözüm bulunmasının dış politikalarının bir önceliği olduğunu kaydeden tsipras, syriza'nın yabancı ülkelerin ordu ve üsleri olmadan, iki toplumlu iki bölgeli bir federasyon çerçevesinde adanın yeniden birleşmesini savunduğunu anlattı.

  tsipras, balkan bölgesindeki meseleler için ise syriza'nın işbirliğini teşvik edeceğini kaydetti." http://www.hurriyet.com.tr/planet/20705872.asp
 • bundan hepi topu 2-3 sene önce yunanistan'da çoğu kimsenin şans vermediği ve pek de ciddiye almadığı genç bir politikacıyken azmi, kararlılığı ve politik rüzgarları doğru kullanması sonucu katettiği yol ve bugün geldiği nokta takdire şayandır.
 • güneydoğu avrupa'dan tüm kıtaya yayılabilecek çok fena bir kıvılcım çakan, dünkü avrupa parlamentosu seçimlerinde net bir şekilde yunanistan'ın en büyük partisi çıkan radikal sol koalisyon syriza'nın lideri genç politikacı.