şükela:  tümü | bugün soru sor
 • duygularının ne olduğunu anlayamama belirtileri ile de ortaya çıkan hastalık.
 • kısaca, duygu sağırlığı
 • duygularını tanımlamada zorluk çeken ve bu sebeple de karşısındakilerle iletişim kurmakta zorlanan insanlara verilen isim. türkçe'ye duygu sağırı olarak çevrilmiş. tabii, her iletişim kuramayan insan aleksitimik diye bir şey yok. bu insanlar genelde "duygusuz" olarak nitelenirler; ama aslında duyguları vardır. eksik olan şey, bu duyguları tanımlayamamaları ve karşılarındakilere ifade edememeleridir. duyguları dışarıya iletemedikleri için de, doğal olarak psikosomatik rahatsızlıklara daha fazla yakalanırlar. ülkemizde bu konuyla alâkalı birisi için: (bkz: kemal sayar)
 • psikolog sifneos tarafından 1967'de, psikosomatik hastalığı olanların büyük bir bölümünün duygularını sözcüklerle tanımlayamadıklarına dikkati çekerek, bu davranışsal özellik için yunanca "duygular için söz yoksunluğu" anlamında kullandığı terim...
 • bunun krali yoda'da var. otu boku hisseder ne oldugunu bilmez. zaten turkcesi yetersiz edemiyor kendini de pek ifade.
  aslinda star wars alemi komple bundan. ama haklilar bir yerde. koca galactic empire'dan bahsediyoruz, boyle bir amele hastaligi, fitik filan olacak degiller ya.
  (bkz: i sense a disturbance in the force)
 • (bkz: apati)
 • reddit'te gezinirken rastladığım, aleksitimi durumundan muzdarip (olduğunu iddia eden) bir kişi ile yapılmış çok çok ilginç ve merak uyandırıcı bir ask me anything seansı için:

  http://www.reddit.com/…to_feel_most_emotion_i_have/

  --- spoiler ---

  q: have you thought about joining the cia? i'm sure they'd want hitmen with your condition.
  a: i have considered it. however, for the time being, where i am working is best for me. if the cia is interested, i am certain they will contact me.

  --- spoiler ---
 • kişinin duygularını tanımadığı, ifade edemediği ve başkalarının durumunu anlayamadığı bir rahatsızlıktır. (bkz: duygu sağırı)
  psikiyatrik bir rahatsızlık olmayıp tamamen sosyo-kültürel nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir sorundur.genellikle kültür ve eğitim seviyesi düşük, duygusal alış-verişin pek olmadığı ailelerde görülür.bu da türk insanının sorununu açıklar sanırım.
  ailesinden yeteri şevkat ve duygu görememiş çocuklarda ortaya çıkması kaçınılmazdır.kişinin kendini farketmesi, çeşitli ortamlara girmesiyle atlatılabilecek bir durumdur. genellikle sosyal fobiyle birlikte seyreder.uzun süre depresif duygu-durum görülmesi halinde bir psikiyatra başvurması elzemdir.
 • yıllarca benim ne sorunum var diye düşündükten sonra varlığını bugün öğrenerek aydınlandığım hastalık. bildiğin duygusuzmuşum.