*

şükela:  tümü | bugün
 • ümraniye'ye bağlı, belde belediyesi olan on yıllarca alemdağ olan ismi birden bire alemdar diye yazılıp çizilmeye başlanan, merkezindeki siyasi parti binalarında da bu karmaşa görülebilen, sultanciftligi, resadiye, tasdelen ile komsu sayılabilecek güzel belde.

  (bkz: alemdag caddesi)
  (bkz: 522)
 • alemdağ'ın telaffuzu âlemdağ değil, alemdağ şeklinde yapılır ki buradaki alem, minare, kubbe gibi yerlerin tepesine konan "ay"a ya da "ay-yıldız"a verilen isimdir. bu tepe herhalde birilerine bir zamanlar kubbeyi falan andırmış olsa gerek. komşu tepesi de nişantepe'dir. 14a, 11a ve istanbul'un biraz abartılı tabirle neredeyse yarısını dolaşan 522 numaralı hatların son durakları da bu nişantepe'dir.

  alemdar ise sonradan olmadır. hattâ taa kısıklı'dan buraya kadar giden caddenin ismi de yıllardan beri alemdag caddesi'dir.
 • adı alemdağ olarak kesinleşen yerleşim birimi.

  (bkz: alemdar/#8796862)
 • "aile boyu belde

  bir yer düşünün. bakkalı, vakfı, otobüs durağı, sokağının adı, hep ekşioğlu adını taşısın. boy boy yükselen apartmanların müteahhitleri, belediye başkanı dahil bütün ileri gelenleri ekşioğlu ailesine mensup olsun. işte alemdar'daki ekşioğlu cumhuriyeti.

  alemdar, ünlü taşdelen sularının fışkırdığı alemdağ'ın eteklerinde kurulu, 12 bin nüfuslu bir belde. beldenin en ilginç özelliği ise, nüfusunun yarısından fazlasının ekşioğlu ailesine mensup olması. belediye başkanı, başkan yardımcısı, özel kalem müdürü başta olmak üzere camisi, otobüs durağı, mahallesi, vakfı, işyerleri ve yapımı süren bütün inşaatlar ekşioğlu adını taşıyor.

  balkan savaşı’ndan sonra

  alemdar'ın geçmişi yani kuruluşu balkan savaşı'na dayanıyor. halk arasında ‘‘93 muhacirleri’’ olarak bilinen ve bulgaristan'dan göç edenler anadolu'ya geldiklerinde mesken olarak yemyeşil alemdağ'ın eteklerini tutuyorlar. yani taşdelen sularının fışkırdığı orman alanını. ilk gelenlerden birçoğu daha sonra bursa'ya doğru göçe devam ediyor. ama kalan kısmı küçük bir dağ köyü kurarak yaşamaya başlıyor.

  1960'lı yıllara kadar sakin bir yaşamın sürdüğü alemdağ'ın talihi doğu karadeniz'den gelen göç dalgasıyla değişiyor. o zaman 200 haneyi geçmeyen köye özellikle rizeliler rağbet edince halkın huzuru kaçıyor.

  bulgaristan kökenli olanlar, yeni gelenler karadenizlileri istemiyor. hatta bir de isim konuyor yeni gelenlere: ‘‘yabancı’’. yıllar geçtikçe iki halk kaynaşacağına uçurum daha da büyüyor ve iş, mezarlıkları ayırmaya kadar gidiyor.

  ...............

  alemdarlılar zengin

  küçük bir dağ köyü olan alemdağ 1994'te alemdar adıyla belde oluyor. işbaşına da bahattin ekşioğlu geliyor. iki dönemdir başkanlık yapan ekşioğlu, halkın sanayi ve fabrikalarda çalıştığını ama yarısından fazlasının zaten çok zengin olduğunu söylüyor. ekşioğlu'na göre beldenin en önemli sorunu ise, imar: ‘‘12 bin nüfuslu alemdar'da evlerin yüzde 70'si tapusuz. içişleri bakanlığı'ndan yazı geliyor, yıkmamı istiyorlar. nasıl yıkarım. zamanında muhtar senediyle arsalar dağıtılmış, orman alanları yok edilmiş. adam 5-6 katlı evini yapmış. bu mantıkla bakacaksak rize'deki dağ evimin de yıkılması lazım. ama hiç değilse orman alanlarını kurtardım. orman kenarına yol yaptım. hudutları belirledim, artık ağaç kesilmesi mümkün değil.’’

  alemdağ'dan notlar

  alemdar'da her adım başında bir inşaat var. inşaatların tamamını ekşioğlu ailesi yapıyor.

  beldede yeni yapılan apartmanlarla müstakil evler yanyana. yani kent görüntüsüyle köy evleri kucaklaşmış durumda.

  müstakil evlerin hemen hepsi estetikten uzak, çatısız ve sıvasız. buralarda hala köy yaşamı devam ediyor. hepsinin yanında kümes ya da ahır var. 10 katlı bir site inşaatının yanından geçerken ahır sakinlerinin sesleri duyulabiliyor.

  beldede hala caddenin ortasından atıyla geçen bir adam görmek mümkün.

  adım başı karşınıza emlakçı çıkıyor.

  arsa fiyatları çok pahalı. metrekaresi 25-30 milyon arasında değişiyor. bu yeşil alanın neredeyse tamamı satılık.

  halkın zengin olmayan kesimi tekstil, telefon ve mermer fabrikalarında çalışıyor."

  yazan: sevinç yavuz
  kaynak: http://arsiv.hurriyetim.com.tr/…12/isthab/22ist.htm

  --
  "çeteyi kuramadılar

  istanbul - üç ayrı gruptan koparak yeni bir çete yapılanmasına başlayan kişilerden 24’ü yakalandı. adeta bir cephanelik dolusu silah ele geçirildi.

  istanbul organize suçlar ve silah kaçakçılık şubesi’ne bağlı ekipler, üsküdar ve zeytinburnu ilçelerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda üç ayrı gruptan ayrılarak yeni oluşum içine girmek isteyen bir çeteyi çökertti.

  düzenlenen operasyonda yakalananlar arasında alemdağ belediye başkanı burhanettin ekşi’nin mustafa, cahit ve hüseyin isimli üç kardeşinin de bulunduğu belirtildi. çete mensuplarında ele geçirilen silahların ise adeta bir cephanelik kadar olması dikkat çekti.

  10’a yakın adrese baskın

  organize suçlar ve silah kaçakçılık şubesi’ne bağlı ekipler yaptıkları çalışmalar sonucunda çeşitli çete gruplarından ayrılan üç grubun yeni bir oluşum içerisinde olduğunu belirledi. olay üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler, üsküdar ve zeytinburnu’nda 10’a yakın adrese baskın düzenledi. düzenlenen baskınlarda, sarallar çetesi, ‘god orhan’ lakaplı orhan kalpuz’un grubundan ayrılan ve alemdağ belediye başkanının kardeşlerinin oluşturdukları 24 kişi gözlem altına alındı. şahısların ev, işyeri ve gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda ise 1 kalaşnikof, suikast silahı olarak bilinen uzi kısa adlı scorpion, 12 adet çeşitli çap ve markalarda silah, 26 av tüfeği, eşref saral’a ait bir adet sahte nüfus cüzdanı ve sahte otomobil plakası ele geçirildi.

  hayrete düşüren görüntü

  gözlem altına alınan 24 kişi içerisinde alemdağ belediye başkanı burhanettin ekşi’nin kardeşleri mustafa ekşi, cahit ekşi ve hüseyin ekşi ile ele geçirilen silahların görüntüsü herkesi hayrete düşürdü.

  yeni oluşum içerisindeki çetenin yasadışı işlerle uğraşan kişileri kaçırarak fidye, haraç ve çek-senet işleri yapmakta oldukları belirtildi. ‘god orhan’ lakaplı orhan kalpuz’un eski adamlarından 4 kişi zeytinburnu cumhuriyet savcılığı’na sevk edilirken, belediye başkanının kardeşlerinin de aralarında bulunduğu 20 kişi de üsküdar adliyesi’ne sevk edildi."

  yazan: ismail sarimehmet
  kaynak: istanbul cihan haber ajansi
 • ankara'nın altındağ ilçesine bağlı bir mahalledir
 • temmuz-ağustos gibi sıcak yaz akşamlarında hava sıcaklığının 17-18 derecelerde gezdiği eksılınt yer..
 • artık belde sıfatı olmayan yer.
 • rumca adı agridaci olan girne'ye bağlı bir yerleşim yeri.
 • ormanın içinden anlamsızca fışkıran evlere rağmen, baharın geldiğini yeşilden, çiçekten, böcekten görebildiğiniz bir yer. havası hissedilir derecede temiz ve insanda piknik yapma isteği uyandırıyor.