şükela:  tümü | bugün
  • istanbul ve çevresindeki bölgedeki kısa dönem erlerin eğitim yeridir. 333. kısa dönem mevcudu yaklaşık 80, 335. kısa dönem mevcudu yaklaşık olarak 350 kişi olmuştur. acemilik sürem boyunca herhangi bir kötü muamele, ağır eğitim vs. ile karşılaşmamış olmakla birlikte, bana ve tertiplerime her gün duş alma imkanı, tertemiz yataklar ve ordu ortalamasına göre çok iyi olarak nitelendirilebilecek yemekler sunmuştur. yemekhanesinde görülen peçeteler ve kürdanlarla nereye geldik lan dedirtmiştir. yemekleri beğenmeyenler için kantininde tost ve döner de bulunmaktadır. mevcudu içerisinde üst düzey mevkilerden torpilli adam çoktur, bu sebeple komutanlardan pek hakaret işitmezsiniz. kış ayında gidecekler için tek kötü yanı götlerinin donacak olmasıdır. buradan muhtemelen düzce ve kocaeli'ne dağıtılabilirsiniz, istanbul içerisinde ise istanbul il jandarma komutanlığı, jandarma bölge komutanlığı ve çeşitli ilçe jandarma karakolları sizi bekleyen alternatifler arasında...
  • efsane taburdur, en azından orda öyle bilinir, tıpkı ordudaki diğer yüzlerce tabur gibi. ayrıca en efsane devreler o taburda askerlik yapmıştır, duvarlar, tuvalet kapılarının içleri "efsane devre 2009/2", "efsane devre 1967/4" gibi onlarca yazıyla doludur. tıpkı diğer taburlardaki diğer devreler gibi.
  • kısa dönem eğitimimi alemdağ'da alacağımı öğrendiğimde tam da geçen yıl bu zamanlar içmelerdeydim. lan dedim komando ne ayaktır sakata gelmiyelim falan derken 12'si sabahı kendimi taburun kapısında sırada buldum. ilk anın verdiği şaşkınlıkla birlikte girişin solundaki kapalı salonda 350 kişinin sıralanıp çantalarındaki bilimum kolonya, deodorant, ilaç, cep radyosu ve zararlı içeriğin toplanmasına başlandı. uzun bir beklemeden sonra bavulumuzu orda bırakıp kıyafet ve malzeme almaya gidildi, kıyafet diyorum lakin kamuflajın yanında 2 şer don tshirt, 2şer içlik takım, eşofman takımı, terlik, bot, kamuflaj takımı, parka ile 2 küçük şişe şampuan, diş macunu-fırçası, sabun ve hepsini içine koyduğunuz büyükçe bir valiz verdiler. askerliğini yapan hiçbir arkadaşımdan böyle bir done almadığım için bu saydıklarımın hepsinden bende götürmüştüm. sonradan öğrendim hemen hiçbir birlikte böylesi bir malzeme bolluğu yokmuş. neyse akabinde tekrar sıraya girildi gidildi bavullar alındı herkese koğuşları söylendi, yatağımıza badimize kadar herşeyimiz yazıyordu ranzalarda hiç sıkıntı çekmedik.lakin traş olayına dikkat ettiler ve saçı istedikleri gibi olmayan herkesi uzuuun soluklu bir berber sırası daha bekledi haberiniz ola. badiyle, koğuşla tanışıldı, kaynaşma kısmı ileri günlere ertelendi ve ilk gece uykusuna geçildi efendim. filmlerden bildiğimiz koğuşşş kalk gerginliğiyle zaten kimse pek uyuyamadı, sabahın köründe hava daha karanlıkken kapı açıldı ve "arkadaşlar günaydın" dedi bir çavuş , hepsi buydu şaşkınlığın yerini ilk traş telaşı ve sonraki 4 günde de gerçekleştirilemeyen tuvalet faslı aldı sonrasında ilk kahvaltı ve ilk içtima. her takıma birer başçavuş ve birer körpecik uzman çavuş verildi başlandı yanaşık düzen eğitimine,ilk hafta bitti arkadaşlıklar kuruldu, ortam şenlendi, silah eğitimi, o daha da soğuk günler, o balçık içindeki atış sahası bile artık keyifleri kaçırmıyordu.her şey olanca sıradanlığıyla devam ederken herkesi dumur eden bir sürprizle karşılaştık, acemi bölüğünde "çarşı izni". iznin hakkı verildi, kalan günlerin de. ha birde söylemek isterim ki eğitim burada sanıldığı gibi 4 hafta değil 3 hafta sürüyor haberiniz olsun, ve daha bölüğe girildiğinde sizin nerenin askeri olacağınız belli oluyor. 7 takım var 50şer kişi, söz gelimi ilk takım istanbul il jandarma komutanlığı, 2den 3ün yarısına kadar düzce il jandarma komutanlığı, kalan yaklaşık 250 kişi de izmit il jandarma komutanlığı' na gönderiliyor. gerilmeyin, jandarma, komando, doğu bilmemne diye. rakamlar asker ihtiyacı göz önünde bulundurulsa dahi pek değişmiyor. ben ve alemdağ'dan sonra izmit'de görev yaptığım tüm arkadaşlarımın ortak kanısı alemdağ'ın neredeyse bir gençlik kampı gibi olduğu yönündeydi, ki usta birliğini çok rahat yaptığımı söyleyebilirim.
  • bir acayip yerdir. acemi birliği buraya çıkan arkadaşlara yardımcı olabilirim.
  • şu an içerisinde bulunduğum taburdur. internet salonundan yazıyorum selam. burası çok sıcak.
  • şu an hakkında bilgi edinmeye çalıştığım taburdur.
  • askerliğinizin acemilik bölümünü burada yapıyorsanız başta buranın kötü bir yer olduğunu düşünürsünüz. usta birliğinde ise aslında beş yıldızlı bir otel olduğunu anlarsınız.
  • hakkında tavsiye almak isteyen arkadaşlar yeşillendirebilir.