• gazi üniversitesi öğretim üyesi. yeni türk edebiyatı hocası olarak derslere girmektedir. dersi, bölümün en zor geçen dersidir. zira öğrencileri 3 saatlik sınavında ecel terleri dökmektedir.
  • yeni türk edebiyatı, (cumhuriyet dönemi romanı iki cilt halinde sosyal ve siyasal gelişmeler bakımından 2017'de gözden geçirilmiş yeni baskısını yapan baş ucu kitabı/ ikinci meşrutiyet dönemi tiyatrosu ve tiyatro kuramı/ çocuk edebiyatı/ türkçe-edebiyat öğretimi yöntemleri) hocası, ahlak bilim beyefendilik insanlık timsali köklerinden kopmayarak ileriye atılmayı amaçlayan türk/anadolu modernleşmesinin tasavvur edilen bilge hocası. istanbul türkolojinin sayısız yüz aklarından birisi.

biyografisine gazi üniversiteli web adresinden ulaşmanız mümkün
    alemdar yalçın biyografisi

hocanın öğrencisi olma şansına sahip olma hasebiyle iki kelam etme arzusu yıllardır içimi kemirmekte. kendisine açılmama hem onun tevazusu hem benim çekingen mizacım engelken buraya dökülmek bulunmaz nimet.

hocayı sadece yeni edebiyat hocası sıfatıyla değerlendirmek büyük haksızlık olur. yurtdışı görevlendirmeleri-tecrübeleri , içinden çıktığı toprağın gerçek anlamda sevdalısı olmasıyla "doğu-batı" arasında sıkışmış türkiye (aydını) sorununun ideal cevabıdır kendisi. yeniliklere, akademinin ciddiyetine sonuna kadar açık ve akılcıdır. bununla birlikte bu sıralar moda olan yerli-milli tabirinin tam karşılığıdır. anadoluyu vatan haline getiren değerleri sadece kitaplar hacminde bilmez aynı zamanda gözlerindeki ışık sesindeki titremede taşır. işin hakkını vermek, iyi insan, öğretmen, yurttaş olmak konusunda benim hayretler içinde kaldığım bir emek ve çabayla herkesi işler öyle ki başını kaşıyacak vakti olmamasına rağmen "basit bir lisans öğrencisini tüm ciddiyetiyle dinler, değerlendirir, kazanmak ister, vakit ayırır."
    pek çok hocadan duyulan ama icraate dökülmeyen "demokratik olma, bilim, etik" konularının kendisinde anlamına kavuştuğunu görür başka bir dünyanın imkanlarına inanırsınız.

mülakatlarını izleyin youtube kayıtlarından, çağdaş insan ve edebiyatı'nı değerlendirmelerini mutlaka okuyun. hakkındaki ideolojik şucu /ülkücü vs yorumlara tesadüf ediyorum. bunlar üzücü olduğu nispette haksız ve mide bulandırıcı.
    entellektüel birikimi, aklının yanında; anadolu, yerlilik sevdasıyla hocayı bu ülkenin kültürüne, hafızasına, yararına bir tuğla taşıyan yunus emre'sinde cevdet paşa'sına cemil meriç'inden ilber ortaylı'sına "iyiki varlar" dediklerimizin safına yazmak vicdan borcudur.
    namuslu, vicdanlı, bu toprağa borçlu bu borçla mutlu insan olma yolunu açtığı öğrencileri vardır kendisinin.
    tübikam'daki çalışmalarına da ayrı bir parantez açmak gerekir ona da bakabilirsiniz.

ömrü uzun, emekleri var, içi rahat, aldığı her nefes ziyadesiyle helal olasıdır...
  • çağdaş insan ve edebiyat adlı kitabın yazarı ve yeni türk edebiyatı derslerine giren gazi üniversitesi öğretim elemanı.
hesabın var mı? giriş yap