şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alerjik astımın temel özelliği, hastanın duyarlı olduğu bir ya da daha fazla alerjenin (ev akarları, evcil hayvanlar, polenler, küfler, vb.) olmasıdır. bu duyarlılık, alerjik deri testleri (prick testi) ya da kanda ige ölçümü ile gösterilebilir.

  alerjik astım, genellikle ilk belirtilerini çocukluk döneminde verir. hastada veya ailesinde alerjik nezle, egzema, ilaç alerjisi, besin alerjisi, vb. diğer alerjik hastalıklara çok sık rastlanır.

  hasta ilaç veya aşı tedavisiyle iyileşebilir.
 • ozellikle bahar aylarinda ortaya cikan, nefes almanizi zorlastiran, surekli burnunuz akiyormus yada akacakmis hissi veren astim cesidi. kronik astim kadar agir olmadigi icin sprey kullanmaniz gerekmez hatta yillarca bu hastaliga sahip oldugunuzun farkinda bile olmayabilirsiniz.
 • özellikle mevsimler arası geçiş dönemlerinde (bahar ayları diyelim biz buna) tam anlamıyla kabusa dönen alerjik reaksiyon hedesi.

  havada uçuşan polenlerin, ev ya da çiçek tozlarının bırakın burna kaçmasının ortada salınmasının bile yeterli olduğu hapşırma ve nefes darlığı türevi semptomları bulunur. dakika başına ortalama binbeşyüz hapşırık ile zaten nefes almaya pek fırsatınız kalmaz. genellikle tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. öncelikle nelere alerjiniz olduğunu bulmak üzere kolunuza bir dolu iğne yapılır - bunun için ayrıca lütfen (bkz: iğne korkusu) - beklenir, vücutta oluşan tepkiye göre size bir aşı hazırlanır ve bu aşı önce haftada bir, alınan neticeler doğrultusunda da 15 günde bir şeklinde kullanılmaya başlanır. kısaca iğne manyağı olursunuz diyebiliriz (ki iğne fobisi de büyük ihtimalle bu yüzden oluşur).

  bunlara ek olarak solunum yollarını açıcı ağız spreylerinin de kullanıldığı vakidir.
 • geçmişte sahip oldunan hastalıktır. yumurtadan kolaya, mantıdan kediye, tozdan klor a her bi şeye alerjik olunduğu ve sürekli astım krizlerine girildiği çocuk yaşa rağmen hatırlanmaktadır. hacettepe' nin o yıllarda yeni geliştirmekte olduğu bir tedavi 3 yıl süreyle uygulanmış ve hastalık tamamen geçmiştir. bu durumdakilere bir güzel ibret olunmuştur. ayrıca;
  (bkz: annenin melek olduğunun anlaşıldığı an/#8874164)
 • tedavisinde kullanilan dusuk dozajli allerjen asilari konusunda dikkatli olunmasi gereken hastalik. yanlis dozaj ya da hassas bir doneme denk gelmesi halinde en baba krizden beter bir krize yakalanma soz konusu olabilmektedir. tavsiyem bu tedaviyi denemek yonundedir, fakat igneyi olduktan sonra bir sure (soyle bir 10-15 dk kadar) hastane civarindan katiyen uzaklasmamakta, hastane civarinda biraz oyalanmakta fayda vardir, bu tavsiyeyi zamaninda bana veren bir hemsire sayesinde hayatim kurtulmustur ayrica.
 • insanda kendi genzine battal boy matkap ile dalip burun, goz ne varsa paramparca etmegi istegi uyandiran siktigimin illeti. her bahar gecisinde (kis-ilkbahar ve yaz-sonbahar seklinde) en az 3 gun sureyle hayati zehir eder, ard arda hapsurmaktan nefes alacak zaman birakmaz.
 • bu yıl yine hayatımı kabusa ceviren illet. alerji ilacı, inhaler, öksürük şurubu, gargara ne bok varsa kullanıyorum ama 2 haftadır tık yok. dün gece öksürük nöbetiyle uykumdan uyanıp yanımda yatan adama * hayatı zehir ettiğimi farkedince, bugün kortizon denizlerine yelken açmaya karar verdim... büyük ihtimalle 3 güne kadar bişeyim kalmayacak...
 • altı aylıkken konulan tanıdan sonra yıllarca aralıklarla süren bir aşı maratonu.tabi o zaman elini sıkıca tutan bir baba bile yetmiyor.yirmi yaşından sonra etkilerinin azalacağını söylediğinde doktoruma gözlerim dolu dolu,bir köpek yavrusu gibi bakışlar attığım da dün gibi aklımda.hala her bahar,aynı kabusu yaşayan ben,buradan biricik doktoruma selamlarımı yolluyor,gözlerinden öpüyorum.

  canım benim...
 • montelukast sodyumun yanında ıhlamur, zencefilli limonlu çay ve bir gece suda bekletilmiş turpun suyunun bir nebze olsun rahatlık verdiği, yine de hiçbir şeyin tam olarak fayda etmediği çok şahane bir hastalıktır. ayrıca kediniz de varsa harikuladedir. göğüs kafesi baya esnek bir şeydir. kolay gelsindir.
 • şu güzel bahar günlerinde insanın canına okuyan hastalıktır. kendimden biliyorum..