şükela:  tümü | bugün
  • dün gece yaptığım şey.mahvetti öldürdü beni.insanın aynı anda hem gözlerinden* hem burnundan* hem ağzından* dışarıya sıvı nüfuz etmesi ne demektir bilir misin abidin.şöyle bi kenara çekil ben gene hapşırıcam galiba abidin*...
  • en bela versiyonu ev tozu, akarı,kukarı na olanıdır. kesinlikle bir zamanı yoktur yılın her günü alerji olabilmekte her sabah kalktıgında "allahım ne olur bugün olmasın" dileklerinde bulunan bir şahıs olarak yüzümü bile burun kaşıntısı,hapşırık korkusu yüzünden yıkayamama durumunda bırakır insanı. banyo yapmak geçici olarak semptomları geciktirmekte banyo arkası yapılacak uyku ile günü kurtarabilirsiniz. ancak en iyi antihistaminik seks tir. en alerjen durumlarda bile seks esnasında hiç bir şekilde ne burnunuz kaşınır ne de hapşırırsınız.

(bkz: sozlukculerin demek istedikleri)
  • insanın gününü zehir eden, arkadaş ortamlarından el çektiren, melanet hastalık..

kendisine şu şiiri yazmış bulunuyorum;

kurumuyor gözlerim, oldu kıpkırmızı;
    bir türlü geçmiyor burnumdaki sızı,
    ben miyim bir dünya insanın en şanssızı?
    alerji dedikleri yaman bir illetmiş..

eş dost gezer durur kaldım ben evde,
    kağıt mendil yetmiyor; artık sıra leğende
    bulamadım merhemi bu zalım derde;
    alerji dedikleri yaman bir illetmiş..
  • birkaç sene öncesine kadar hapşırık krizleri, burun akıntısı yüzünden kendimden nefret etmeme neden olmuş illetti. şu an düşünüyorum da en son ne zaman hapşırdığımı unutmuşum. hiç ilaç kullanmadım. annemin bal, çörek otu, zerdeçal, zencefil, ısırgan tohumu gibi şeylerle hazırladığı karışımı 1-2 senedir aklıma geldikçe tüketiyordum. daha önce biri daha bu başlığa çörek otunu yazmış zaten. hele bi deneyin.
  • insanın "neden bir burnum var allahım" dediği durum, ortaya çıkması için allerjiniz olan maddeyle temas etmeniz bile gerekmez, stres ve yorgunluktan bile ortaya çıkabiliyormuş.
  • kendisinden mustarip olmayanlara anlatılamayacak kadar hayattan tiksindiren bir hastalık.

sağlı sollu ikişer kaburgamı aldırıp kendi burnumu sikmek istiyorum.
  • insanın hayat kalitesini siken hastalık.genelde 15-16 yaslarında başlar ölene kadar devam eder,bazılarında 50 yasından sonra semptomları hafifler.burun akıntısı,tıkanma,hapşırma,sulanma..bunlar kimisinde yılın her mevsimi her günü olur,kimisinde sadece bahar aylarında.bir hekim olarak yıllardır bununla uğrasıyorum,kullanmadığım,denemediğim ilaç yoktur.düzenl, ilaç kullanacaklara tavsiyem en az yan etki ve en fazla etkinlik olarak nasonex,rinoclenil gibi bir buruniçi spreyle aerius gibi sadece antihistaminik içeren ilacın her gün düzenli birlikte kullanılmasıdır.bu ikisiyle semptomlar kontrol altında değilse,aerius yerine levmont veya desmont ekleyin.çok acil etki istiyorsanız antihistaminiğe ek olarak 120 mg pseudoefedrin içeren clarinase alın,ama düzenli almayın 1 hafta sonra tolerans gelişir,yan etkiside çoktur.piyasada ticari amaçlı lazer tedavisi,aşı vb şeylerin bilimsel geçerliliği yoktur,deneysel tedavilerdir bi boka yaramaz.boşuna para vermeyin kardeşlerim.
  • yıllardır geçmeyen, hayatımı zindan eden, gözlerimi-burnumu-boğazımı resmen siken, her gün düzenli olarak küfrettiğim lanet hastalık. 20 yaşında aniden hayatıma girip 8 senedir her günümü her gecemi sikti attı. onlarca antihistaminik, onlarsa burun spreyi, onlarca göz damlası. siktiğimin tıp bilimi alerjik hastalıklara karşı "tıp" oynuyor amına koyum.

senin gibi hastalığın ecdadını sikeyim.
  • - millet güle oynaya dolaşır, sen elde mendil burun silersin.
    - millet çayır çimen yayılır, sen polenden uzak kalma adına eve doğru yol alırsın.
    - millet sınavda çatır çatır cevap yazar, sen kanayan burnunla uğraşırsın.
    - millet konsere gider, sen biten ilacın için eczane kapanmadan koşa koşa ilaç peşine düşersin.
    - millet "ahaha bu mevsimde hasta olunur mu?" diye saçmalar, sen bu meretin ne olduğunu anlatmaya çalışırsın.
    - millet "gece boyunca ağlamış gibisin, sorun nedir dostum?" diye sorar, sen "hay ebenizin hoşafı, ağlamadım, alerjiden kızarıyor gözlerim!" diye isyan edersin.

imza: alerjik rinit'i anlatalım, anlamayanlara kafa göz dalalım derneği
  • en son bir baş soğanı götüme sokmam sonrasında da bir iyileşme kaydedemediğimi görünce kitabını yazmaya karar verdim;

(bkz: alerjik riniti nasıl yenemedim)