şükela:  tümü | bugün
 • olgunlar'da yer alan bir bar.
  iyi müzik, iyi yemek ve bol bol spor istiyorsanız tercih edebilirsiniz.
  ara ara farklı şeyler deniyorlar.
  farklı kültürlere has bira sunumları ve yiyecek servisleri olabiliyor.
  meselâ birgün gittiğinizde bremen'de, başka bir zaman bavyera'da bir pubda bira içiyormuş hissine kapılabilirsiniz.
  sahipleri çok sıkı gençlerbirlikli.
  eğer o vakit gençler'in maçı varsa asla başka bir maç izlenmez.
  onun dışında olimpik spor dallarına kadar her türlü spor müsabakası yayını var.
  sürekli aynı ortamlardan, aynı müziklerden, aynı işletmecilerden, aynı leezzetlerden vs sıkıldıysanız şiddetle tavsiye ederim.
 • kadınların tek başına oturmaması gereken yer. malumunuz bunun sözlüğü var instagramı var twitterı var, var oğlu var.
 • muhteşem olaylara sebebiyet veren pub. mesela bir kadına "sıkıldıysan yanımıza oturabilirsin" dersiniz. o sizi reddetmiştir, ya da oturduysa bile belli ki sizinle doğru düzgün tanışmamıştır. ama siz onu potansiyel bir sapık gibi sözlükten ararsınız.
 • pembe gömleğimle tek başıma otururken sarhoşun birinin kadın zannedip masaya çağırdığı mekan.
 • müzikler hoş ve istanbul’un yeşilçam sokağındaki samimi mekanları anımsatıyor insana
 • mabed. hood. meclis-i alâ. tüm renkleri güzel kabul ettiğimiz samimi bir yuva.

  diğer ikisi için:

  (bkz: bindokuzyüzoniki)

  (bkz: araftafaray)
 • açıldığından beri düzenli olarak gittiğimiz ve çalışanları dahil olmak üzere hoş bir arkadaş ortamına sahip olduğumuz mekan. gel gör ki geçen gece fenerbahçe maçından sonra hesabı ödemek için kasaya giden herkesi ayrı ayrı sinir ettiler.

  şöyle ki; avrupa'da ve amerika'da pub konsepti filmlerde gördüğümüz gibidir. alanda pek çok televizyon bulunur, gerek bara gerekse masalara oturur içeceğin kadar bir şeyler içer, açsan atıştırır ekranda dönen maçı izler kalkarsın. ki alerta'nın hoşumuza giden konsepti de bu zaten. maç izlerken içeride kahvehane ortamı yok. ayrıca yalnızca futbol değil; tenis, amerikan futbolu, basketbol, yüzme, bisiklet gibi sporların müsabakalarını da buradan takip ediyoruz keyifle. nba maçları sabaha karşı olduğu için tenha bir grupla maç izleyip analiz etmek çok dinlendirici oluyor.

  neyse olay şu; bugüne kadar burada maç izlemenin bir bedeli olmaz. yani puba girer, maçı izleyeceksen izler, bir şeyler istiyorsan satın alır muhabbetini eder ve kalkarsın. lâkin benfica maçının oynandığı akşam hesaptan "maç izleme ücreti" gibi bir şey kesildi. tepki gösteren ve "siz bu kafayla çok müşteri kaybedersiniz" diyenlere de "yayıncı kuruluş yıllık 36 bin lira para istiyor yayın hakları için biz ne yapalım" diye çıkışıldı. yetmiyormuş gibi "maç ücreti almayan mekan mı var" diye ahkâm kesildi.

  öncelikle bilen bilir. değil 15 lira, 1500 liranın bile hesabını yapmam 90 dakikalık keyif aldığım bir aktiviteyi gerçekleştirdikten sonra. para harcamayı sever ve sevdiğim şeyleri yapmaktan da haz duyarım. yalnız daha iki gün öncesine kadar beşiktaş lask linz maçından sonra böyle bir uygulama yoktu. aradan bir hafta bile geçmedi bakın. zaten insanların maç sonucuna morali bozuktu bir de böyle bir şey uydurmanız akıl alır gibi değildi. yayıncı kuruluş sizden o kadar para istiyor ve bu geçen seneye göre fazla geliyorsa yayın haklarını satın almak zorunda değilsiniz. kimse kafanıza silah dayamıyor. ayrıca bestekâr'dan sakarya'ya size en az 50 tane maç yayınından ücret kesmeyen mekan sayabilirdi oradaki taraftar. lafa gelince "endüstriyel futbola karşıyız, her rengi seviyoruz ve futbolun paraya dökülmesinin yanında değiliz" ama uygulamaya gelince sokak müziği yapan anti militarist kasiyerlerden gördüğümüz muameleye bak...

  yakışmadı. kafanızda varsa böyle bir ücret alma fikri, ya eski usül köy kahvelerindeki gibi mekanın girişinde ücreti nakit temin edin, ya da gecenin sonunda insanların sinirini bozup da ekstra ücret istemeye kalkışmayın. kalkışıyorsanız da kendinize pub kültürünü korumaktan değil ticarethane imajını çizmekten ibaret bir atmosfer yaratın. o gece oraya sadece oturmaya gelenler de olabilirdi. umarım onlardan da bu uydurma hesap ücretini istememişsinizdir.

  iyi ve güzel giden her şey bir şekilde bozulmak mı zorunda anlamıyorum ki...