şükela:  tümü | bugün
 • aranızda hala yok akbili ne yapacağım, parayı ne yapacağım diyenleri görüyorum.

  ösym çok açık bir şekilde açıklamış; tabi ki de götümüze sokacağız.
 • "arkadaşlar! yüzük, saat, madalyon yasaktır." lütfen emanete bırakınız uyarısının ardından, madalyonumu emanet edip girdiğim sınav.
 • ösym'nin, kime göre, neye göre düzenlendiği şaibeli güvenlik önlemlerine sahip bir başka sınav. çıkışta adaylar öyle bir haldeydi ki, bozuk para yok, cüzdan yok, aksesuar-zimmet eşyası yok, telefon yok, belde kemer yok, ne arabanın, ne evin anahtarı yok... sınavdan mı dönüyoruz gasp sonrası ormanda tecavüzden mi belli değil.

  bonus: #38356233
 • sözlüğün nasıl bir yer olduğu şu başlıktan bile ortada. google’a bir su samuru bile hukukçular, mühendisler, çekocular için en iyi ales kitabı enter yapabilir, binlerce forumdan yararlanılabilir ama inatla buradan yeşillenme bekleniyor. çünkü burası da artık bir forum, boşuna başlık takip etmeyin çünkü burası donanımhaber.com’un topsakallısı.

  şimdi birazdan datça’da gezilecek yerler enter yapacağıma datça başlığına “can yüceller yeşillendirebilir mi en iyi kumrucuyu arıyorum” yazıcam. bi bana mı sözlük.
 • nedense kimse bu sınava çalıştığını söylemek istemiyor. sınavdan kotu bir puan alırlarsa gerizekalı durumuna düşmekten korkuyor olsalar gerek. ya da sınavdan yüksek bir puan alırlarsa ne kadar zeki olduklarını insanlara göstermek istiyorlar.

  hayir yani, gordugum en hırslı, en kariyerine düşkün adamlar bile aynı şeyi yapıyor. neyi kanıtlamak peşindesiniz gençler?

  yemiyoruz bunları.

  dipnot: ales, herhangi bir mühendislik öğrencisinin fazla bir efor sarf etmeden yüksek bir puan alabileceği bir sınav. fakat derece yapmak isteyenler, daha onceki sınav sorularına bakmalı ve özellikle de belirleyici sorular olan mantık soruları üzerinde biraz zaman harcamalı. ayrıca önümüzdeki pazar günü bu sınava girecek olan herkese başarılar diliyorum.
 • sınava girmek için ince hesaplar yapmak gerekir.

  - dolmuş / otobüs parası kadar yanına bozuk para almak
  - bütün takıları çıkarmak
  - şeffaf dosya içine sadece kimlik, giriş belgesi ve kağıt para koymak
  - evde duracak birini bulmak

  nasılım ama
 • öyle bir sınav ki yarın gireceğim bu sınavla ilgili en büyük kaygım sınav bittiğinde eve nasıl döneceğimle ilgili. anahtar götüremiyorsunuz, akbil egokart falan da yok. emanet bırakmak da yasak. e ben nasıl dönücem eve lan o zaman?

  edit: sözlük ahalisi sağ olsun öneriler geldi. galiba yarın ayakkabının içine anahtar ve akbil sokup gidicem sınava. veya anahtarı evin yakınlarında bir yere saklayıp sadece egokartı ayakkabıya sokuşturabilirim. en olmadı helikopterle sınava gireceğim okulun çatısına inip, gizli bir operasyonla sınav salonuna ulaşabilirim. sanki sınava girmiyoruz da ocean's serisinin yeni filmini çekiyoruz amk, düştüğümüz hallere bak.
 • içerdiği basit aritmetik ve geometri hakkında içmimarlar tarafından "kesirler vardı, kareler vardı" şeklinde yakınılan sınav. platon bunları görseydi akademisinin kapısına astığı "geometri bilmeyen giremez" yazısını gösterip sen gelme ulan ayı derdi herhalde. tamam, hadi fazla ölçme biçme yok sizin meslekte de bu kadar olmaz yahu.
 • ösym'nin pazar sabahı bulmaca eki
 • en son 9. sınıfta matematik dersi almış, üniversite sınavında "yabancı dil öğrencisiysen matematik çözmene gerek yok. hatta çözsen de sana puan vermiyorum" denerek sözel puanla üniversiteye yerleştirilmiş, yıllarca ingilizce eğitimi üzerine eğitim alıp sonra türkiye'de ve hatta yurtdışında ingilizce öğretmenliği yapmış olan beni ülkemde herhangi bir üniversitede ingilizce okutmanı olabilmek için herşeyi bırakıp en baştan matematik çalışmak zorunda bırakan sınavdır ales.
  demek ki neymiş: eğitime, alandaki tecrübeye hiç gerek yokmuş!! daha çok matematik sorusu çözebiliyorsak daha iyi ingilizce öğretmeni oluyormuşuz!!