1. bugün girdiğim ve 4 yılda ösym sınav disiplininden ne kadar uzaklaştığımı yüzüme vuran sınavdır. 200 soruya 180 dakika vermelerinin en ironik yanıysa soruların aşırı kolay olmasıdır. tamamen hız ölçmeye dayalı, yetiştiremediği için insanı kahreden sınavdır. evet anlaşılacağı üzere bir sınavdır.
  2. kesinlikle hız ve dikkat ölçen bir sınav. ben bu sınavın böyle oluşunu kötü yönde tenkit edemem. bence hız ve dikkat çok önemlidir. yine de türkçe sorularını biraz ilginç buldum. gerçi 23 tane türkçe çözdüm ama sorular bana çok garip geldi. biraz saçma geldi. biraz da zorlamayla yapılmış sorular gibi geldi.

sayısal 1 zaten çok kolaydı ama kolay olduğuna sevinemedim çünkü yavaş ve dikkatsizdim. herkes gibi ben de sınavı yetiştiremedim. 90 filan hayal oldu kısacası. bu defa olmazsa güz sınavını bekleyeceğiz artık.
  3. bu sınavda sözel 2 kısmında çok süper bi soru vardı. hatırladığım kadarıyla:

--- spoiler ---

rusya'da yakutistan bölgesinde haritacılar içi buz olan tepeler görüyorlar ve bölge halkına bu tepelerin isimlerini soruyorlar. bölge halkı hepsi için aynı ismi söylüyor*, haritacılar da hepsine aynı ismi veriyorlar. daha sonra yapılan araştırmayla bu kelimenin yakutça'da "bilmiyorum" anlamına geldiği ortaya çıkıyor.

aşağıdakilerden hangisi ajsnjalsnfldf

--- spoiler ---
  4. akıl küpü, coderların en birincisi, hayatımda gördüğüm en zeki ve hiçbir şeyi özellikle matematik ve fenle ilgili hiçbir şeyi unutmayan, birkaç sene içinde de muhtemelen kullandığımız bütün programların yazarı olan sevgilimin bile "çok zordu amk böyle sınav mı olur" dediği sınav. o kadar zaman kıtlığı içinde sudoku çözdürmüşler. master esnasında popişimiz terlerken çok lazım olacak eminim..
  5. dün girdiğim ve konuştuğum arkadaşlarımın aksine 150 soruyu yetiştirebildiğim sınavdır. kitap okuma alışkanlığından olmalı, 50 türkçe sorusunu yarım saatte bitirip matematiğe zaman arttırdım.

arttırdım fakat, gelin görün ki matematik falan 5 senede buhar olup uçmuş. vakit ayırabildiğim halde çözemediğim matematik soruları, vakit ayıramamaktan beter etti beni. önümüzdeki alese bakacağız artık. hedef: sonbahar 2013
  6. garip soruların yetersiz açıklamaların var olduğu bir sınavdı. özellikle uçakla mı trenle mi gider sorusu bombaydı.