şükela:  tümü | bugün
  • yeni edit: geç de olsa yök başkanı mağduriyeti gidermeyi hedefleyen bir açıklama yaptı link

edit: haberin fake olduğuna dair mesajlar alıyorum. arkadaşlar haber kaynağı senelerdir benzeri konularda öncelik sahibi güvenilebilecek bir kaynaktır. daha önce yalan haber yaptığına rastlamadım.

2017 yılı öncesinde yapılan ales'lerin, 5 yıl geçerli olmasına yönelik düzenlemenin iptal edilmesidir.

haber şu sekilde:

danıştay 8. dairesi, 2017 yılında ales'in içeriğine yönelik olarak yapılan düzenlemeler sonrasında, 2017 öncesinde yapılan ales sınavlarının 5 yıl boyunca geçerli olacağına dair geçici madde hükmünün yürürlüğünü durdurdu.

danıştay'ın bu önemli kararı, geçerliliği sona eren;

2012 ales (sonbahar dönemi)
    2013 ales (ilkbahar ve sonbahar dönemleri)
    2014 ales (ilkbahar dönemi)

sınavlar ile geçerliliği uzatılan

2014 ales (sonbahar dönemi)
    2015 ales (ilkbahar ve sonbahar dönemleri)
    2016 ales (ilkbahar ve sonbahar dönemleri)
    2017 ales (ilkbahar dönemi)
    2017 elektronik ales

sınavlarını etkilemektedir.

kaynak
  • iyi de 5 yıl hakkınız var dediler diye sınava girmedik. çocuk oyuncağı mı bu?
    sikerim böyle davayı. her sikime khk çıkartıyorlar. bulsunlar bir çözümünü.
  • bilgisayar oyunu oynar gibi ülke yönetiyorlar. alese girmedim ve çalışmadım 2016 alesim 90 diye.
    edit: 2016 hala geçerli diyen arkadaşlar orada 2016 ales bu karardan etkilenen sınavlar arasında. ben mi anlamıyorum siz mi türkçe bilmiyorsunuz?
    edit2: 2019a kadar geçerli olacağını biliyorum. yüksek lisansim 2019 sonbaharında bitiyor. bana o zaman lazım o puan. arkadaşlar, sorun ben değil. sorun bu şekilde yönetilmemiz ona odaklanın.
  • sınav giriş ücreti yanlış hatırlamıyorsam 100 küsür lira gibi bir şeydi. neden iptal edildiğini anlamak pek zor değil.
  • 2014 sonbahar ales'ine girmiştim, yıllardır da o puanı kullanıyorum,

3 senesi doluyor diye 2017 sonbahara tekrar kaydoldum. kaydolduktan sonra 5 yıl kuralının geçmişi de etkilediğini öğrenip verdiğim 100 liraya kahroldum. hadi yine de ne olur ne olmaz, bu da bulunsun diyerek ve pek de umursamayarak sınava girdim ama yeni gelen kuralın geçmiş sınavları etkilemesini saçma buldum.

hala da aylardır türlü türlü başvurumda 2014 kasım sonucumu kullanıyorum 2-3 puan daha yüksek olduğu için. her sefer de 'ulan ne aptalım, boşu boşuna girdim yeni sınava.' diye kendime aptal muamelesi yapıyorum. ben mi daha aptalım yoksa ülke işlerinde sözü geçen insanlar mı yemin ederim bilmiyorum.
  • ales sınavından hemen sonra böyle bir karar çıkmasına anlam vermek güç. resmen insanları nasıl mağdur ederiz diye düşünüp karar almışlar sanki. 2016 ve öncesi puanıyla güz döneminde başvuru yapacak olanların resmen 1 yılını yediler.
  • sınav geçerlilik sürem yetiyor diye bu dönem sınava girmedim. hali hazırda başvurularımı yaptım. şimdi, bu insan artıkları yeni bir karar ile 5 yılın geçerli olamayacağını söylüyorlar. vatandaşını en zor durumda bırakmaya yemin etmiş sanki bu şerefsizler.

edit: gerçek neden eşitsizlik ise, git bu kararı üniversite sınav başvurularının bittiği gün yayınla diğer başvuru dönemlerinden itibaren geçerli olsun. ona sözüm yok. ama sen bu kararı, tam başvuru döneminde ve insanlar sınav süreleri yetiyor diye sınava girmemişken ve-re-mez-sin. lütfen yeşillendiren yazar arkadaşlarım, bu editi de dikkate alın.
  • en yakın zamanda, zamanında aldığı ales puanını kullanması gereken doktora adayı öğrencilerle şu an açık olan akademik kadrolara girecek pek çok kişiyi aniden ve aşırı gereksiz bir biçimde mağdur etmiş karardır.

benim de başvuracağım kadro çöpe gitmiş oldu şu an. muhtemelen de pek çok kişi bu karar yüzünden başvurularını kaçırmış olacak.

illa ki 100 lirayı verin, zamanında çalışıp iyi puan aldığınız sınavdan bir daha çalışıp bir daha iyi puan alın diyorlar. başka işimiz gücümüz yok zaten saçma sapan ales'le uğraşacağız. biraz da siz dersinize çalışın be arkadaş.
  • doğru ve mantıklı bir olay 5 sene geçerliliğin olmaması.

ancak burada yanlış olan bu iptal edilme olayını daha yeni söylemeleri. 2018 alesten 3-4 ay önce söyleyeceklerdi. millet paşa paşa sınavına girecekti. niye milleti mağdur ediyorsunuz diye sorarlar adama yani...