şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
  • del piero, alman kale oynayan çocuğun ''benim benim benim!!'' diye bağırarak söylediği ve eğer bir başkası ''hayır yaa, ben dedim önce! del piero benim'' diye ısrar ederse kavga çıkaracağı adamdır... totti ise ''ben totti olacağım'' diye sakince kurulan cümlenin öğesidir ve bir başkasının da ısrar etmesi durumunda (ki bu pek olmaz) çocuğun ''iyi o zaman ben de figo olayım'' diye çark edebileceği bir adamdır..

velhasıl-ı kelam, del piero benim!!
  • bir çok kriter gözönüne alındığında del piero totti'nin önünde görülebilir ama bir maç var ki, benim bu kıyaslamaya olan bakışımı sonsuza dek totti lehine değiştirmiştir.

(bkz: 2 temmuz 2000 italya fransa maçı)

bu maçtan aklımda kalanlar, gıcık fransız takımını yenmenin eşiğine gelmişlerdi, totti defansif oynayan italya orta sahasını muhteşem yönetiyordu ama del piero saç baş yolduracak goller kaçırarak bir anlamda maçın ve şampiyonluğun kaybedilmesine yol açıyordu.

isterse milyon tane fazla gol atmış olsun totti'den o maçta atamadıktan sonra neye yarar. ayrıca hangisinin daha çok gol attığı ya da daha çok şampiyonluk yaşadığı bu iki oyuncuyu kıyaslamada doğru bir veri değil. neticede del piero kariyeri boyunca kaleye daha yakın oynamıştır totti'ye göre, ayrıca biri juve'nin oyuncusu hani göğsünde 2 yıldız olan takım, tabi ki o takımın oyuncusu olmak baştan size şampiyonluk açısından avantaj sağlıyor.sonuçta totti'de etrafında dünya yıldızlarından kurulu bir takım olduğunda şampiyon olmuştu.
  • bu iki futbolcuyu hatırda kalan tek bir maçla kıyaslamak yanlış olur. yetenekleri ve tüm futbol kariyerleri göz önüne alındığında del piero totti'yi siker atar.. bunu tartışan futboldan anlamıyordur.
  • del piero'nun euro2000 de karçırdığı gollerden sonra bir de 2006 dünya kupası yarı finalinde almanya'ya attığı muhteşem golile takımını finale taşıdığını da unutmamak gerekir.

(bkz:4 temmuz 2006 almanya italya maçı )
  • totti cok iyi bir futbolcu, roma icin bayrak adamdir. del piero ise tum bunların cok otesindedir. tamamini del pieronun kazanacagi istatistik ya da rakamlara dayalı nesnel calismalara (kazanilan kupa sayı ve cesitligi, gol krallıgından farkli kupaların genel gol krallıgı listelerindeki yerler vs vs) basvurmak gereksiz ve del pieroya haksızlıktır. totti buyuk bir futbolcu, del piero ise tsubasa voltran optimus prime gibi bir cocukluk kahramanıdır.
  • del piero efendi adamdır. totti ise piç diye tabir edeceğimiz türden bir topçudur. del piero ile totti denen zibidiyi gerek kişilik gerekse futbolculuk açısından kıyaslamak bile yanlış.
  • totti italyanın en iyi futbolcularından biridir. del piero ise alessandro del piero dur.
  • del piero nba'in tim duncan'ıyken totti nate robinson'dır. yani birisi en olgun, en "insan" oyunculardanken diğeri ... neyse diğeri de tersidir.
  • totti rakibine şu tekmeyi sallayabilecek, ardından da özür dileme ayağına yerde yanına yaklaşıp bir de kafasına tepik atabilecek kadar aşağılık bir heriftir. del pierro'yu anlatmaya gerek yok, zaten böyle bir kıyaslamaya da gerek yok, saçma.
16 entry daha