şükela:  tümü | bugün
 • basligin amacini* belirttikten sonra entrynin kendisine basliyabiliriz*.

  manzoni 1785'de milano'da dogmus ve katolik bir okulda okumustur. anne ve babasi ayrildiktan sonra 1805'de parigi*'ye annesinin yanina gitmisitr. 1808'de enrichetta blondel ile evlenmistir. bu hanim kalvinistti*. sonra manzoni'de 1810 yilinda convert oldu ve milano*'ya geri dondu. 1833'de e$ini, 4 kizini ve sonrada annesini kaybetti*. 1861'de senato icin aday gosterildi. 1873'de ise oldu.

  eserlerinden bir kaci soyle:

  i promessi sposi, il cinque maggio, l'adelchi, il conte carmagnola.

  i promessi sposi, evlenmek icin soz veren 2 insani anlatir. italyanlarin risorgimento harekatini, yani ulusal bilinclerini kazanip tek bir ulus haline gelmelerini saglayan dusunce akimini gazlayarak, 1861'de italya'nin tek bir ulke olmasini saglamistir.
 • iyiler düşmansız olmaz. - alessandro manzoni
 • (bkz: nişanlılar) *
 • giuseppe verdi'nin taptığı yazar, düşünce adamı. i promessi sposisi verdi'nin en sevdiği eserdir. bestecinin birçok milliyetçi operasının izdüşümünde de bu eserin bulunduğuna inanılmaktadır. bilindiği kadarıyla, verdi ile manzoni, sadece bir kez buluşmuşlardır. 1868 yılında milano'da manzoni'nin evinde gerçekleşen bu buluşmadan olağanüstü bir şekilde etkilenen bestecinin bu güne dair yazdıkları da bir tapınmanın ifadesidir. manzoni, 22 mayıs 1873'te san fedele kilisesinden dönerken merdivenlerden yuvarlanır ve anında ölür. kendisi için yazılan requiem de 22 mayıs 1874'te san marco katedralinde ilk kez çalınmıştır, tapanın batonunun yönetimi ile...
  (bkz: verdi requiem)
 • "her saadet ıstırapla satın alınır"
  -carmagnola kontu, perde 5 sahne 2
 • "hiddet ekilen yerden, pişmanlık biçilir." gibi çok doğru bir sözün sahibidir.
 • şiir ve roman yazar. romantiklerden yanadır. italyan birliğinin ömürlük senatörü olmuştur. o zamana kadar dinsel konulara uzak duran manzoni, protestan olan karısının katolikliği seçmesiyle daha araştırmacı bir gözle katolikliği incelemeye başlamış, kişisel yaşamını katolik anlayışına göre düzenlemiş ve her şeyin tanrıda başlayıp tanrıda bittiğine inanmıştır. kadercidir, dindardır ama aynı zamanda da laiktir.

  1812 yılında yeni bir şiir anlayışı benimser ve ölçütleri şunlardır:
  1- gerçek bir malzeme; şairin duygusal ve fiziksel olarak yaşadığı bir inancın gizlerini konu alan bir içerik.
  2- ilginç bir malzeme; okura hitap etmeli.
  3- artık ölmüş olan pagan mitolojisi yerine hıristiyan mitolojisini kullanma.
 • floransa'nin dante'si, como'nun volta'si, gibi lecco'nun da manzonisi vardir ki, her kose basina, her dukkanina, sokagina kendisinin ve eserlerinin isimleri verilmistir. benzer bir durumu pavarotti'nin modena'sinda da gormek isterdik efendim.
 • italyan edebiyatında romantizm akımının temsilcilerinden olan büyük romancı ve şair. kaleminin üzerine kalem neredeyse yoktur.

  ilk eşi, sonradan evlendiği ikinci eşi ve çocuklarının çoğu kendisinden önce ölmüş, 87 yaşındayken en büyük oğlunu da kaybetmiş ve 88 yaşında ölmüştür.

  en önemli eseri dünya edebiyatının en önemli başyapıtlarından olan;

  (bkz: i promessi spesi) ( the betrothed )

  (bkz: nişanlılar)
 • sıkı bir manzoni hayranı olan papa on birinci pius, bir gün çalışma odasında manzoni'nin türkçe'ye nişanlılar adıyla çevrilen, modern italyan edebiyatının en önemli romanlarından i promessi sposi'yi yüksek sesle ve ayakta dolaşarak okurken içeri teşrifat müdürü girer ve diz çöküp papanın emirlerini bekler. müdürü yirmi dakika sonra farkeden papa kibarca özür diler ve tebessüm ederek ekler: "bunlar insanın diz çökmüş olarak dinlemesine değer şeyler değil mi monsenyör"

hesabın var mı? giriş yap