• bu programa katılabilmek için muhtemelen lisans mezunu olmaya da gerek yoktur. ilkokul diplomasının fotokopisi ve bir miktar parası olan herkes katılımda bulunabilir.
  • hasan kalyoncu'dan sonrasını okumadığım programdır.

olm, şu okulları okuduktan sonra cv'ye yazıyo musunuz cidden? harcadığınız paralara yanıyorum ben. beş tane aç aile 1 sene doyar lan o parayla.
  • tezsiz yüksek lisans programlarında ales zorunluluğu yök tarafından kaldırıldığı için bir çok üniversite ales istemiyor. bazı üniversiteler öğrenci seçimi için hala istiyor ama vakıf üniversitelerinde genellikle ales istenmiyor.
  • sadece vakıf üniversiteleri değil, ege üniversitesi gibi devlet üniversiteleri de belirli bir ücret karşılığında öğrenci kabul eden ales'siz, tezsiz yüksek lisans programları açabiliyorlar. üstelik ders içerikleri son derece göz alıcı, kontenjan sayıları da bir hayli yüksek oluyor. hatta programın tezsiz olmasının akademik kariyer yolunda yürümeye, doktoraya başlamaya engel olmayacağını da söyleyebiliyorlar.

fakat tanıdığım ünvanlı akademisyenlerin bu gibi programlardan çıkan akademisyen adayları hakkındaki düşünceleri handiyse ortak: yüksek lisans sürecini herhangi bir tez üzerinde çalışma sorumluluğunu üstlenmeden "atlatan" adayların sürecin geri kalanında gereken yeterliliği gösteremeyeceklerini düşünüyorlar ve açıkça «dosyası önüme gelse ve dişe dokunur bir çalışmasını göremesem hiç düşünmeden reddederim başvurusunu» diyorlar.

o yüzden, yüksek lisansı akademik kariyer yolunda özenle değerlendirilmesi gereken bir safha olarak görenlerin doktora eğitimi vaat eden ales'siz, tezsiz yüksek lisans programlarına daha temkinli yaklaşmalarını öneririm.
  • tövbe tövbe çarpıl'cam, başlığı nasıl okudum öyle?

(bkz: allah'sız tezsiz yüksek lisans programı) * *
  • hala ne işe yaradığını bilmediğim program. tezsiz yüksek lisans olsa olsa sertifika programı olur halk eğitim kursu olur. ama ülkemde üniversiteler için para kazanma, adaylar için askerlik erteleme seçeneği olduğu sürece devam eder bu 'yüksek lisans'lar...
hesabın var mı? giriş yap