şükela:  tümü | bugün
  • yök üyesi abdullah çavuşoğlu tarafından twitter'da açıklanan karar.

ales'te süre daha önce 150 dakikaydı ve öğrenciler sürenin yetmemesinden şikayetçiydi.

benzer bir düzenleme yds için de yapılmıştı. 150 dakika olan sınav süresi 180 dakikaya çıkarılmıştı.

haber
    twitter

edit: link eklendi.
  • oldukça yerinde bir karar.

bu karar neticesinde sözel ve sayısal mantık sorularının oranının artması da oldukça yerinde olur.

tabi bir de soruları çaldırmasalar tam olacak.
  • yine yetmeyecektir bahanesporlulara.

+bi beş dakika daha olsaydı ya, o soruyu yapacaktım be..
  • saçma. puanlamayı sağlayan süre yetiştirmeydi zaten. belli puan aralıklarında yığılamalar olacak şimdi.

edit: ales sıralama sınavı değil diyenler olmuş. doktora vs için olabilir. ama tezli yüksek lisans için öyle. not ortalaması düşük olan kişiler ales'ten kasarak aradaki farkı kapatıyordu.
    örnek: 1. kişi gno:2.50 yaklaşık 70/100 olan kişinin ales'ten 90 aldığını farz edelim. bir yüksek lisans bölümü de %50 not %50 ales'e bakıyor. bu kişinin puanı kaç yapar : 80
    2. kişi gno:3 küsür yaklaşık 90/100 ales'ten 70 aldı son puanı kaç yapar? bu da 80.
    2. kişi 90 alsa ne olacak hop tepede. 1. kişi 100 alsa ne fark edecek.
  • soruları yetiştiremesem de yerinde bir karar olmadığını düşünüyorum. standart sapmanın getirisi artık ağır ağır ortadan kalkmış oluyor bu durumda.
    soruları çok zorlaştırmadıkları sürece durum bu.
  • resmen önceki aleslere giren insanlarla dalga geçmektir. geçen seneki alese girdim kasımda. soğuk bir ilkokul sınıfında hayvan gibi paragrafların neredeyse hepsini okuyup doğru yapmaya çalıştım beynim allak bullak oldu sınav sonunda 85 almışım bu puanı şuan kullanmayı düşünmüyorum ama saçma sapan kararlar almakta mahir olan devlet beni almazsa bir daha onların elinde oyuncak olacağım bu sınavlara çalışmak içimden gelmez. yapbozdan beter ettiler eğitim sistemini.
  • soruların zorluk seviyesi aynı kalacaksa çok iyi haberdir. bu sınavın tek zor yanı süresiydi zaten.
  • çok doğru karardır. tebrikler.
  • - siz çaldırmayın, gerisini biz hallederiz.
  • süre artıyor da sorular nasıl olacak diye düşündürendir.

(bkz: sikmeseler bari)

edit: bakkal0706'nın bana attığı mesaja göre yds'de süre değişmesine rağmen zorluk değişmemiş. bunda da aynısı olursa iyi olur yoksa aldığımız kitaplar edindiğimiz geçmiş soru örnekleri falan hepsi çöp olacak. yoksa zor olması o kadar da önemli değil, zor olursa herkese zor olacak sonuçta ama o zorlukta örnek soru bulmak sıkıntı işte.