şükela:  tümü | bugün
 • tam anlamı ona çıkmasa da eşyalarıyla gurur duyan, bunu övünç ve itibar kaynağı olarak görenler için de söylenebilir. bir vidasının takılmasında payınız olmadığı halde sahip olduğunuz otomobille gösteriş yapmak, oturduğunuz evin harikalığından söz etmek, miyonlarca para döküp başkalarının emeği sonucu ortaya çıkan kıyafetlerle çalım atmak aslında oldukça anlamsızdır. ama sahip olunacakları yalnızca üzerinde emeğiniz olduklarıyla sınırlamak da anlamsızdır. çünkü o zaman emeğiniz olduğu her şey üzerinde hak iddia edebilirsiniz. meseleyi daha da dallandırıp budaklandırmadan konuyla ilgili ilyas salman ve hümeyra'nın oynadığı bir türk filmi bkz'ı ile müsaade isteyim:
  (bkz: talihli amele)
 • "ülen 2 tık tık bi şıkşık yapıon neymiş film afişi... hasssktir lan ordan"

  "la o makina bende olsa ben de çekerim aynı fotoğrafları"

  "atom bombasını buldun da canın isteyince atabilion mu y.rraaam ?"

  önermelerini yapan insanlarımızın da gönülden sevdiği bir atasözümüz...
 • kanimca zit iki anlama da cekilebilen, hakkinda yazilan diger fikirleri de okuyunca kafami tamamen allak bullak eden atasözümüz. benim cikardigim iki anlam su:

  birinci anlam : bir kisinin (el) bir isi tamamen kullandigi aletin hüneriyle yaptigi halde kendine pay cikarmasi. burada "el"e bir elestiri, alcakgönüllülüge cagri, "fazla övünüp de götün kalkmasin, o alet olmasa nah yapardin" öğüdü var.

  ikinci anlam : bir is her ne kadar aletlerin yardimiyla yapiyor gibi görünse de esas marifet o aleti dogru sekilde kullanan eldedir. burada ise tam tersi "el" e övgü var.

  örnek olarak, studio max kullanarak bir 3d tasarimi yapan kisiyle ilgili "eee, alet isler el övünür" yorumu yaptigimizda bu "iyi de esas marifet stüdio max'da, 10 bin dolarlik progam var altinda, yiyorsa windows paint ile yap bakalim" anlamina da gelebilir, "adam studio max'i konusturmus be, helal olsun" anlamina da gelebilir.

  zamaninda türkce bilgisiyle pek bi övünen dersane hocamiza da sormustum, "iste bu atasözü bizim milletimizdeki cifte standardi anlamamizi sagliyor" diye lafi kivirip siyrilmisti.
 • (bkz: mastürbasyon)
 • bu cümlenin edward scissorhands tarafından kullanılması çok ironik olur kanımca