• ekonomi uzmani, dunya ve turkiye uzerine sert-saglam saptamalarini kitaplarinda sunuyor. http://www.alevalatli.com/
 • http://www.alevalatli.com/
  pek güzel bi e-mail listesi de var..
  haricen de okunuyo maşşallah
 • ortaya koydugu eserlerde -ortalamanin uzerindeki kelime haznesi disinda- anlatim gucu zayif kalan ve kurgularinda da bir miktar zorlama ve zaman (romanin yazilma sureci) icinde degismeler gosteren, zarftan cok mazrufu one cikartan, tespitlerini ifade etmek icin yazdigi izlenimini veren ekonomist, filozof, ilahiyatci. anlattiklarini holistik yaklasimlarla ele almak en belirleyici yonlerinden birisi olsa gerek.
  diger taraftan ozellikle schrodingerin kedisi -kabus-u okurken ne kadar cok kaynak kurcalamis olmasi gerektigini dusununce bir eser ortaya koyarken verdigi emegin takdire sayan oldugu besbelli. tespitlerinin cogu -ne yazik ki- cok dogru. egosantrik* yaklasimlari olmasi disinda (herkesin orda bi "sey" olduguna inandigini dusunduren metinleri var) cok sevilesi yanlari olan bir kisi.
  edebiyat dunyamizin ne kadar kisir ve oyuncularindan bircogunun kiymeti kendinden menkul oldugu dikkate alinirsa bir kenara ayrilarak degerlendirilmesinde fayda olan yazar.
 • kurgularinda bir miktar zorlama oldugu dogru ama anlatim gucunu cok iyi ve akici buldugum, " or'da kimse var mi? " dizisinin dort kitabini bir hafta bitirdigim yazar. daha sonra "yaseminler tütermi hala ? " ve "kadere karsi koy as" de bu akiciligi korumustur. " schrodingerin kedisi "
  eserinde basariyla bilim-kurgu ve fantastik roman turune yonelmistir. turk yazarlari arasina okudugum, okurken bir seyler ogrendigim, fikirlerini onayladigim icin biraz olsun yalnizlik duygusundan kurtulabildigim ve zevk aldıgim ender yazarlardan.
 • kitaplarını okumaya calisinca ozellikle yakin tarih bilgisi derin olmayanlarin (kendim gibi) zorlanip, bos bir yil bulduklarinda tekrar okumaya karar vermesi muhtemel olan kadin yazar, filozof, dr, ve diğerleri.
 • hede hödö herşey nerdeyse ilgi alanına girer. fuzzy logic falan bile var. yeni fizik ile ilgili bi yazısı var. yeni fizik ve dünyayı anlayışa ile ilgili ilginç..

  http://www.google.com.tr/…&btng=google'da ara&meta=
 • ikinci aydınlanma çağını anlatırken kullandığı temel örneklerin hepsini birden yanlış anlatarak (schrodingerin kedisi, prisoners dilemma ve peter ilkesi) ister istemez bir çok gözün gösterdiğine değil parmağına takılmasına ve bir daha bakmamasına neden oluyor.

  örneğin, "schrödinger'in kedisi" deneyinin "bir düzenek var, bir ekrana ışık düşürüyor; ekrana düşen ışık dalga davranışı gösteriyorsa kediye nişan almış tabanca ateşleniyor, parçacık davranışı gösteriyorsa tabanca ateşlenmiyor" diye anlatıldığını duysa, günay rodoplu ne derdi?
 • gazeteci: ursula l. guinn'in 'gülün günlüğü' adlı kitabında da schrödinger'in kedisi' başlıklı bir hikaye var. ve, bu hikayede de bu fizik kuramı anlatılıyor. bir intihal var mı?

  alev alatlı: le guinn'in böyle bir hikayesi mi var?

  gazeteci: evet.

  devamı için, (bkz: ben daha iyiyim)
 • burada alintilanan otobiyografisinde yer alan (http://www.alevalatli.com/bio.html) " 'fuzzy' yani çokdeğişkenli mantık, yani, yeni fizik, yani kaos teorisi, kelebek etkisi" ve benzeri uygulamaları ile fashionable nonsense kurumunu nihayet türk düşünce dünyasına kazandıran; bugünlerde kendi sayfasındaki (http://www.alevalatli.com/) "ecdadıma saldıranı boğarım" uygulamasıyla da ariel şaron'la aslında tamamen aynı zihniyette olduğunu gösteren büyük türk düşünce insanı. ürküyle izliyorum.
 • tartışma sitelerine 28 şubat kararları ile ilgili olarak (bkz: batı çalışma grubu) tarafından hazırlanmış olan bir raporı gönderdiğim yazar. raporda türkiyede kişi başına eğitimin iki buçuk yıl olduğu, kadınların yüzde yirmi beşinin (maalesef) okuma yazma bilmediği ve bu cahillik oranı nedeniyle insanların koyun gibi güdülebileceği tehlikesine dikkat çekiliyordu. aldığım cevap siteden ve üyelikten hızla kaçmama neden oldu

  siz müslümanları aşağılayamazsınız (alav alatlı)

  rüzgarın estiği yöne kendini savuran kişlerden olduğunu düşündüğüm yazar.