şükela:  tümü | bugün
  • yeni türkiye'de alıştığımız bi konu hakkında doçent doktor aziz yağan'ın söylediği cümle.

haber.

--- spoiler ---

kpss’de yüksek puan almasına rağmen mülakatta başarısız olan alevi adayların sayılarının gün geçtikçe artması üzerine, dicle üniversitesi, öğretim üyesi doç. dr. aziz yağan, yaşanan bu mağduriyetlerin adaylar tarafından kendisine iletmesini istedi.

dicle üniversitesi, öğretim üyesi doç. dr. aziz yağan, basında yer bulmayan bu sorunları ilgili kurumlara iletmek için alevi derneklerine, sosyal medya gruplarında duyuru yaptı ve yaşadıklarını aktarmalarını istedi.

amacı kamu personeli seçme sınavı'ndan (kpss) yüksek puan almasına karşın mülakattan düşük not verilerek elenen alevi adayların maruz kaldıkları davranışları, mesleki içerikte olmayan mülakat soruları ilgili bilgileri derleyip ilgili kamu birimlerine iletmek.

yağan: "liyakata dayalı mülakat ve değerlendirme talep ediyoruz"

yağan’ın çağrı metni şu şekilde:

“çağrım:

kamu personeli alımı öncesinde yapılan mülakat sınavlarında alevi vatandaşların sırf alevi oldukları için elendiklerine dair açıklamalar, söylentiler ve huzursuzluklar alevi toplumu içinde giderek artmaktadır. buna göre, mülakatlarda adayın alevi olup olmadığını anlamaya yönelik sorular sorulmakta ya da alevi olduğu bilinerek düşük puan verilerek elendiği ifade edilmektedir. bu durumun gerçek mi, yoksa asılsız bir söylenti mi olduğu açığa çıkarılmalıdır. eğer bir aday aleviliği yüzünden eleniyorsa, bundan sonraki sınavlarda da aynı nedenle elenmesi muhtemeldir.

mülakatta jüri üyelerince adaya alevi olduğu için düşük mülakat puanı verildiğini düşünenlerin, buna uygun mülakat görüşmesine maruz kalmış alevi adayların mülakat görüşmesinde yaşadıklarını yaganaziz@gmail.com adresine iletmelidirler. kpss’den aldığı puanı ümit verici olduğu halde, mülakattan düşük not verilerek elenen alevi adaylarınmaruz kaldıkları mesleki içerikte olmayan mülakat soruları ilgili kamu birimine iletilecektir. mağdur edildiğini düşünen adaylar, mülakatta neler konuşulduğunu ve kpss ile mülakat puanlarını da iletmeleri gerekmektedir.

alevilikten kaynaklı mağduriyetlerin ortaya konulması ve tartışılması gerekmektedir. bu nedenle mülakatta elenen alevi adayların bu mağduriyetini bildirmesi önemlidir.”
    --- spoiler ---
  • doğru olan cümle. örneğin savcı ve hakim alımlarında yapılan mülakat sayesinde asla alevi alınmıyor. aleviler bu ülkenin parçası olarak görülmüyor çünkü.
  • doğru mu değil mi diye bile düşünmek istemiyorum. böyle bir rezilliğin ihtimalinin dahi konuşulması anormal zaten.

bir alevi olarak, başka bir ülkede yaşamayı hiç düşünmezdim ama artık duyduklarım, gördüklerim, yaşadıklarım ağır gelmeye başladı gerçekten. artık gitsek iyi olacak sanırım.
  • doğruluğuna emin olduğum durum. kpss sürecinde herhangi bir mülakata girmedim. bir benzeri olan durumu sinavini gectigim kamu bankasinin mülakatinda yaşadım. sorulan sorular profesyonellikten uzakti. iki tane bankanin fosillesmiş kadrosundan adam bana nereli olduğumu sordular. ıstanbullu olduğumu belirttiğimde dedelerin nereli diye bir soruyla karsilastim. alevi olma olasiligi var olan bir şehir söylediğimde önce ilçe sonra köy ismi soruldu. bunlara cevap verdim. sonuç olumsuz.. sadece bu sebeple elendim demiyorum ancak bu tarz sorularin yöneltilmesi insanlarin kendinde bu hakki gormesi ve işe alım gibi kritik kararlar veren insanlarin ahbap sohbetinde gibi davranmasi tam bir fiyasko. özellikle devletin kadrolarina alim yapilirken mulakatlarin seffaf ve adil olmasi gerekir. profesyonel insan kaynaklari gorevlileriyle ve kayit altinda tutularak gerçekleşmesi ve kisinin işe uygunluğunu ölçen bir mülakat olması şart. eğer her şeyin içine mülakat girdiyse bu mülakatin da denetlenmesi ve dogru duzgun yapilmasi gerekiyor. mülakatın amacı bizden olmayanları dışarıda bırakalıma hizmet etmek degildir.
  • sadece aleviler için değil yeni türkiye'nin tüm ötekilerini kapsayan bir durum tespiti bu.

akp kendi çıkarları doğrultusunda fiili bir kast sistemi oluşturmuş durumda. erdoğan'ın yakın çevresi; bakan ve milletvekilleri ve de yakın çevreleri; yandaşlar; akp'ye oy verenler; ve tüm bu çemberlerin dışında kalan ötekiler. ilk çemberde yer alanlar ülkenin nimetlerinden maksimum faydalananlar. çemberler genişledikçe rant paylaşımı azalıyor. tüm çemberlerin dışında kalan ötekiler ise tam bir sürgün hayatı yaşıyor, kendi ülkelerinde olsalar da.

esas olan liyakat değil biat. biat ederseniz alevi de olsanız, kürt de olsanız yandaşlığın ödülünü alırsınız. akp ekmekle onurlu yaşam arasında bir tercihe zorluyor insanları. aleviler başta olmak üzere ötekilerin bu konudaki tercihi başlıktaki sonucu doğuruyor.