şükela:  tümü | bugün soru sor
 • konu muhammed olunca sunni müslümanlar ne kadar tahammülsüz oluyorsa o kadardır.
 • sadece eleştiri değil kötü espri yapılması vesilesiyle de bizzat karşılaştığım tehammülsüzlük.

  "onların da psikolojisini anlamak lazım," diyorsunuz iyi güzel de; bazı cenah "sivas olayları provokasyondu," dediğinde sinirleniyoruz. durum ne olursa olsun şiddete başvurmayı haklı çıkarmıyor. adamlar gidip kürt konferansını (kürt halayı gibi bir şey) bastığında gelip "şehit verdiğimiz şu günlerde provokasyon," savunması sunanlara kızacaksak buna işaret etmek de hakkımız.

  kendi deneyimime gelince bu açtığım red kit teki alevi propagandasi ile ilgiliydi. aldığım mesajlardan, bakınız ile yapılan tehditlere kadar ağzım açık kaldı. hani tamam, ben yaşadıklarınız, travmalarınızı bilemem. ama gerçekten insanların bu kadar alınacağını düşünemediğim yegane entrymdir yukarıda yazdığım. sonuçta alegorik olan değil gerçek doğrudan mum söndürme eylemine atıfta bulunmuştum, ki amacım da her zaman olduğu gibi muhafazakar düşünce, sağ epistemolojik sapkın endüksiyon ile alay etmekti. sonuçta beni tanıyan tanır, az buçuk yazdıklarımı okuyan nerede ciddi nerede sürreal olduğumu anlayabilir. ama gördüm ki çıkıp, boktan bir espriye bile provokasyon diyebilecekler var.

  sonuçta düşüncem şuydu ki, nasıl islamcılarla, muhafazakarlarla, ırkçılarla, liberallerle, kemalistlerle alay ederken istediğim temadan yararlanabiliyorsam, alevi temalı da birşeyler karalayabilecek olabilmekti, ki yine alevilerle alay etmek gibi bir durum da söz konusu değildi, aksine tam tersiydi derdim.

  sonuçta birileri travma geçirdiyse nerede durulacağını bilmek güzeldir, ancak (kötü bile olsa) ironiye, mizaha tahammülsüzlüğün tehlikeli olduğunu düşünüyorum.
 • var mıdır yok mudur bilemem, ama en azından ulan bunlar da sürekli katliama uğruyorlar güya ama yok olmuş değiller hahah minvalli beyinsiz ironiler üretip buna daha da beyinsiz bir şekilde "eleştiri" adını vermenin sonrasında alınan tepkilerle ölçüleyemeyecek tahammülsüzlüktür.
  alevi değilim.
  alevi olsun yahudi olsun şu olsun bu olsun, bir topluluğun çektiği acılarla dalga geçmek, ulan katliama uğruyorlar güya diye sik kafalı ironiler yapmak orospu çocukluğudur. eleştiri değildir.

  [edit: bana bunları yazdıran sivri kafalı, başlığı açan entrisini şimdilik silmiş görünüyor]
 • yillar boyu tahammul sinirlarinin cok zorlanmasindan dolayi ses yukseltmeleridir. bu durumdayken bile sineye cekmek deyimi uzerine kitap yazacak kadar uzmanlasmislardir, sesliyken bile suskun kalmak deli eder kisileri...
 • tekbir sesleri, allah allah nidaları gölgesinde cayır cayır yakılan insanların yaşadığı hassasiyettir. yıllarca inancının, kültürünün ve ibadet biçiminin egemen güçler atarfından görmezden gelinmesine gösterilen hassasiyettir. olur olmaz dedikodularla ahlaksız, sapkın ilan edilmenin getirdiği hassasiyettir. derdi provokasyon olanlara, dersini en ala biçimiyle verme hassasiyetidir.
 • (bkz: eleştiri)
  (bkz: iftira)
  (bkz: katliam)
  (bkz: yobazlık)

  (bkz: insanlıktan çıkmanın sınırı)??

  burayı yaratıcı küfürlerle doldurma arzusuyla yanıyorum, eleştiriye tahammülüm yok, aleviyim ondan muhakkak*. aha gene tahammülsüzlük. uff napcam ya.

  tanım:yobaz sünnilerin, tarih boyunca bir mezhep üzerinde yaptıkları katliamları, iftiraları, şerefsizlikleri, bütün yüzsüzlükleriyle haklı gösterme çabası ve insanların yaşadığı acıları küçümsemek adına daha ne kadar insanlıktan çıkacak bunlar diye düşünürken, verdikleri her insanca tepkiye, insan olmayanların yaptıkları eleştiri.

  dikkatle bakınız(bkz: allah belanızı versin)
 • bu kadar zamandır ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördükten sonra bir topluluk hakkında "siyaseten doğruluk" ilkelerine aykırı şekilde konuşanlara diğer gelişmiş ülkelerde uygulanan yasal ve toplumsal yaptırımlar türkiye cumhuriyeti dahilinde uygulanmadığı için sazı eline almış olmaktan kaynaklanan "hoşgörüsüzlük"tür. vahim olan, haklarında atıp tutanların, hala daha yaptıkları şeyin ayrımcılık olduğunu göremeyip "eleştiri"den söz etmeleridir.
 • bu insanlarin tahamulsuzlukleri olsa olsa canli insan yakan, sonrasinda bunu meclisten izleyen zihniyetedir.