şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: haber7 kaynakli baslik acmak)
    (bkz: alin bu arkadasi , bir daha baslik acamasin.)

arkadasi almislar , baslik bana kalmis.
  • zamaninda osmanlinin arkasina takilan kurtlerin de yaptigi katliamlarin da etkisinin bulundugu korkaklik.

(bkz: idrisi bitlisi)
  • hem alevi, hem de atatürk düşmanı olan "yobaz" tespiti.
    aklı sıra, yıkmayı beceremedikleri ve altında ezildikleri "laik cumhuriyetin" bu günkü "dirençli halinde" payı bulunan bu iki gücünü, birbirine "tu kaka" dedirtmeye çabalıyor.

alevilerin hepsi atatürk'ü çok seviyor diye bir durum söz konusu değil, ki zaten atatürk'e en büyük eleştirileri getirenlerin içinde çok sayıda alevi bulunmakta.

fakat ne olursa olsun, aleviler, atatürk'ü "rte" ve onun gibi düşünenlerden daha çok sevmeye devam edecektir.

bunun korkaklıkla nasıl bir bağlantısı kurulabilir ki ?
    birilerini sevmeniz, ondan korktuğunuz anlamına mı gelir ?
  • bu sav, ülkemizde sırf alevi olduklarını söyleyebilmeleriyle bizzat kendileri tarafından çürütülür.
  • tanıdığım en delikanlı adamlar neden alevi veya alevi kökenli o zaman diye sorduran başlık.

o değilde belgede kullanılan dil biraz yeni duruyor. inandırıcı olsun diye daha çok 50-60 döneminde kullanılan kelimeler seçilmiş gibi. ayrıca elle atılan imza dümdüz durmaz. başlangıcı ve bitişi arasında fark olur.
  • (bkz: yav hee he)

bu iddiayı ortaya atan arkadaşın amacı ne çözemedim ben. ne anlatmak istiyorsun amına koyum açıkca söylesene derdini önce. böyle ipsiz sapsız entrilerle alevilere "haaa bak atatürk ne kadar lanet bir adammış hadi chp'ye oy vermeyi bırakalım akp'yi destekleyelim" dedirtmeyi mi düşünüyorsun? sen mal mısın arkadaşım. aleviler geçmişten beri sizin gibi asimile olmadığı için katledildi baskı gördü ve bu baskı bugün bile devam ediyor. sen kalkmış chp, atatürk vs vs diyorsun. alevilerin en fazla bu baskıdan duyduğu rahatsızlık, çekingenlik vardır ama korkak olmadıklarını gezi olaylarında görmüşsünüzdür.
    biliyoruz demagoji yapmayı, konuları çarpıtmayı çok seviyorsunuz ama kendinizi dünyanın en zeki insanı saymaktan vazgeçin artık.
  • dinci sünniler (yani sünnilerin dinci olanları) tarafından sürekli katledildikleri için normal bir durumdur. düşünsene, her an dinci bir fanatik tarafından yakılabilirsin, taşlanarak öldürülebilirsin. seni her an öldürmek isteyen hayvan evlatları varken ortalıkta (ki genelde palalı falan dolanır bu itler) korkak olmaman anormal olur zaten.
  • aleviler korkak olsa alevi olmazdı en başta.adamlar hep katlonuluyor,ve bakıyoruz karşı şiddet saldırısı bile yok,eyvallah pirim eyvallah diyip geçiyorlar şahane adamlar.tanıdıklarım hep cesur,arkadan iş çevirmeyen insanlardır.e zaten aleviliğin temeli de doğruluk dürüstlük mertliktir.hem de ne mertlik..30 gün oruç tuttum yuppi diyenlere biz 12 gün tutarız ama et yemez bıçak kullanmaz top oynamaz su da içmeyiz derler.buna bünye mi dayanır?babayiğitlik bu değil midir?bazı bogloditler stockholm falan diyorlar..ulen adamlar doğru yolu görmüş,laik devleti benimsemiş,kendini modernize etmiş,sizin gibi cumhuriyeti lanetlemiyor çok mu zorunuza gidiyor.asıl stockholm sendromu hitler zamanında koca bir halk üzerinde olmuştur,şimdi de bunu söyleyemez miyiz?elbette söyleriz.
  • saçma ötesi beyanattır.

arkadaş inançla korku arasında nasıl bağ kurdunuz hemen?

aleviler öyledir, ermeniler böyledir, ortodokslar top sakallıdır.

hasta mısınız hocam siz? nasıl bir genelleme mantığınız var?

çok sayıda alevi arkadaşım var, hiç birisini kavgadan kaçarken görmedim. hiç biri için çıkıp da korkak diyemem.

yıl olmuş 2013 hala insana "insan" olduğu için değer vermek yok. hep bir sıkıntınız var. o öyle olduğundan onunla samimi olma falan filan. hala inanışı yüzünden insanları hor görmeye çalışanlar var. bu nasıl bir zihniyet anlamak mümkün değil. şu inançla ilgili başlıklara girmeyeyim, yazmayayım diyorum diyorum en sonunda bir yerden patlıyor, ona ayrıca inanamıyorum.

insanlık nedir? sünni olacak, türk olacak, namaz kılacak. bu mudur iyi insan? bu mudur 2000 yılda insan vizyonunun gelebildiği son nokta.

konudan saptık. özete geçiyorum:

alevilerin genel olarak korkak olduğuna nasıl ve ne şekilde kanaat getirdiğini anlamak mümkün olmayan insan beyanatıdır.

aleviler ile ilgili olarak sadece 1 adet genelleme yapabilirim gördüğüm, duyduğum, bildiğim kadarıyla.

çok iyi türkü söylerler. hemen hepsinin enstrüman çalma yeteneği ve geniş bir repertuvarı vardır. en mal gününüzde, en duygusuz halinizde bile türküleriyle içinizi cız ettirebilme gibi bir yetenekleri vardır.

not: alevi değilim.
  • doğrudur, aleviler korkarlar:

yalandan korkarlar, riyadan korkarlar, iftiradan korkarlar, düşmanlıktan fitneden korkarlar, insani insan gibi görmeyenin zulmünden korkarlar, alevilikle alakasi olmayanlarin verdiği akillara uyanlardan korkarlar, "eline diline beline sahip" olmayandan korkarlar, allah diye bagirip yilda bir disinda allah'i gönüllerinden uzak tutanlardan korkarlar, yezid soylularin vicdansizliklarindan korkarlar, velhasıl korkaktırlar böyle, sonuçta zulüm gören hep aleviler olmuştur.

ama ölümden korkmazlar doğru bildiklerini savunurken...