şükela:  tümü | bugün
  • bazılarına batmış olaydır. yahu kardeşim bırak şu ırk-din meselesini saçma sapan konular için başlık ziyan ediyorsunuz.
  • türk olduklarından dolayı olabilir. bir de bunların ermeni, yahudi, süryani türkleri de var. dinleri bile farklı, biliyor muydun?
  • rizeli gurcu tohumu turk dusmanlarina sempati duyanlarin zoruna gitmis. aleviler oz be oz turktur lan sikkirigi.

not: alevi degilim sunni de degilim.
  • hz. ali'nin arap olduğu tespitiyle beni benden aldın. o nasıl yaman bir araştırmacı kişiliktir delikanlı.

aleviler(türk olanlar) yüzyıllar boyu toplumdan izole ve göçebe yaşadığı için görece olarak diğer ortadoğu ırklarıyla daha az birleşmiştir. kültürel açıdan da türk geleneklerini sünnilerin aksine korumuş, arapların "bağlama çalmak, resim yapmak günahtır" laflarını çok takmamıştır. haliyle arap gibi yaşayıp türk milliyetçiliği yapanların aksine, kabesini insan olarak belirleyip ötükenden bize kalan her ne varsa muhafaza etmeye çalışmıştır.
  • anadolu bektaşiliği-aleviliği-oğuzlar-anadoluya gelen ilk türkler filân biraz okusanız?
  • alevi'lerin türk olması ile ilgili bir durumdur.

alevilik, şii islamı ile türk şamanizminden gelen geleneklerin birleşmesi ile oluşmuştur, dolayısıyla arapların geri kalmışlığından uzaktır, hatta aleviler hem şii hem de diğer tüm mezheplerin hepsinden daha çağdaş insanlardır, sebebi de türklüklerini kaybetmemiş, araplaşmamış olmalarıdır.

edit: @ultimum romanum caesar uyardı, aleviliğin çıkışında şiilik yok, şah ismail zamanında şiilikle birleşti diye... yukarıda günümüz aleviliğinden bahsediyorum, tarihi gelişiminden değil, not düşeyim.
  • kafası karışık bir yazar tespiti.

bu düşünceye göre müslüman olan herhangi bir insanın türklük vurgusu yapması saçma. zira hz. muhammed de araptı. bu tespitin aleviler üzerinden yapılmaya çalışılması çok zavallıca olmuş.

neyse arkadaşlar konu kilit. hayırlı forumlar.
  • başlık nick uyumu.
    eksile eksile geç...
  • ben bu başlık açma taktiğini seviyorum. trollük, bilerek, bilmeyerek ne dersen de güzel bir yere dikkat çekiyorlar aslında.

son dönemde daha çok artmıştır bu tavır. şimdi alevilik, orta asya, orta doğu, yoksa irani antik inanışlardan etkilenmiştir tartışmasına girmeyeceğim o ayrı derya (ona da ayrı başlık şey edersiniz). girmeyeceğim ama neden saydım bunları, çünkü çoğu kişi birine eşitliyor aleviliği, oradan da bir ırka eşitliyor. yani alevi dediğin türkmen olur gerisi dönemdir sakıncalıdır vs. kürt zaza arap alevi de var. öyle veya böyle var. işte türk olduğunu belirten alevinin refleksi burada tetikleniyor. bunu yaparak çoğunluğa/güçlüye/kalabalık olana "aleviyim ama iyi/sadık/makbul insanım, sizdenim" mesajı vermek istiyor. bu tavır türkmen aleviler arasındaki erimeyi sunnileşmeyi açıklıyor aslında. tabii bu üç günlük bir mesele değil. uzun bir süreç. yüzlerce yıldır sistematik biçimde ocakların dağıtılması katliamlar vb. kolay mevzular değil bunlar.

ırkçılık düzeyinde takılan alevi-türkmenler var onların durumu daha da üzücü (veya trajikomik).
  • aleviliğin daha ziyade tunceli ile birlikte anılmasındandır. malum tunceli veya dersim alevileri, alevi kimliklerinin yanında zaza veya kürt kimlikleri ile de anılırlar. maalesef sanki işin başka bir boyutu da var, evet alevi olarak azınlık olabilirim ama türk özelliğim ile çoğunluğun bir parçasıyım, bu noktada insanı üzen şey; insanların ötekiler sınıfına konulmaktan duyduğu kaygı. farklılıkların kültürel bir zenginlik değil de zararlı olabilecek bir etmen olarak değerlendirildiği toplum yapılarında bu tür örnekler bolca sergilenir.