şükela:  tümü | bugün
  • yıldızlı not: dünden beri doğru olduğunu söyleyenlerle ki birçoğu alevi, yanlış olduğunu söyleyip sünni olduğumu iddia eden, eşimin şafii olduğunu açıkladığımda ise oradan vurmaya çalışanlar oldu. saygısız olduğumu da diyenler oldu. oysa ben hiçbir yerde alevilere ilişkin saygısız bir şey kullanmadım. direk yaptıkları ve açık bir şeyi söyledim.

şehirli alevilerde bu durumun azalıyor oluşu veya hiç görmemeleri bu durumu yok etmiyor. ben alevi kızla bu sebepten evlenemediği için intihar eden de gördüm. yanlışa yanlış demedikçe uzar gider. mezhebim yok mezhep eleştirisine bir yerden başlayacakken buradan başladım diye de eleştirenler var.

aileniz ve sülalenizin için de katil olmayınca da mesela bu ülkede katil yok diyemezsiniz. onca insan ki hepsini linkledim. yaşadım derken yok demek aymazlıktır. bugün şafii eleştirisi içeren bir içerik daha yazacağım. burada alevilerde yok diyenler orada ne diyecek merak ediyorum. bizler kendimizden olmayanı rahat eleştiren ama kendimizi eleştiremeyen andavallılarız.

---

kesinlikle bir alevi ayrımcılığı yapmayacağım ama toplumda kendini modern olarak tanımlamış, müzikleri olsun yaşamları olsun örnek alınası alevilerin nasıl olur da bu yasağa bağlı kalırlar anlamam mümkün değil. anlamıyorum sözlük anlayamıyorum.

not: bildiğin aileler konuşmuyorlar, küsüyorlar, yolları ayırıyorlar evlatlarıyla. neyi yok. aileleriniz istisna olabilir ama basbayağı olandır, gerçektir.

not 2: arkadaşlar böyle olmayan alevi ailelere elbette eleştirim yok ama tek benim çevremde bile var bu durum. duyduklarımı saymıyorum bile. lütfen kanayan bir yarayı bizde yok diye kapatmayın. tarihçesini filan da biliyorum bu arada ama saçma. yıl olmuş kaç arkadaşlar lütfen. aşkın kuralı olmaz, olmamalı.

not 3: tercih ile yasak ayrımını asıl siz bilin. bir insana bir yaptırımından dolayı bedel ödetiyorsanız yasak vardır ki bedelini ödetiyorsunuz. sen biri birini sevdi diye onla iletişimi kesiyor yani bir nevi tecrit uyguluyorsan orada yazılı olmayan bir yasak var demek.

not 4: altında binlerce örnek verilmiş ama kalkıyor benim genellememe karşı çıkıp kendi genelleyerek yok diyor ki ben genellemedim. toplum olarak en büyük kusurumuz öz eleştiriyi ve eleştiriyi bilmemek.

bakın bunlar direk birinci ağızdan yaşanmışlıklar hala mı halı altına süpürecek yok sayacaksınız. ülkenin sunnisi de alevisi de acayip arkadaş. hiçbiri bir tane hatasını kabul etmiyor.

1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14

not 5: sunni diyip duruyorsunuz ama ben sunni değilim. evliyim eşim şafii bak. ama ben sunni değilim. mezhepleri ilkelce buluyorum. yaşar nuri, ihsan eliaçık kafasında biriyim ben çok merak ediliyorsa.

not 6: şehirli alevilerin bazıları uygulamıyor olabilir o zaman onların elini sıkarım ama bakın şu örnekte olduğu gibi vardır ve can yakar. türkiye'de ensest sorunu var dediğiniz zaman bizim ailede yok, yoktur öyle bir şey diyor musunuz? demiyorsunuz. sizde olmuyor oluşu, sorunun olmadığını göstermez.

destekliyici entry

not 7: bu durumun sunnilerde olduğuna ben de şahit oldum ama burada alevileri deme sebebim benim için modern insan olmalarına rağmen bunu yapmaları. sunniler darılmasın ama muhafazakar sunniler genelde modern olmuyorlar. o yüzden şu arkadaşın yaşadığına da üzüldüm ama alevilerde yok demesini hala anlamadım.

kim hangi mezhep hangi ırk ne yapıyorsa tartışalım kusurlarımızı düzeltelim istiyorum. başka yere de çekilmesin entryim.

1
  • olmayan yasak.

ben gerizekalıyım diyenlere laf anlatmaya gerek yok ama tercih ve yasağın arasındaki farkı herkesler bilmeli.
  • büyük ihtimalle yeni yürürlüğe girmiş yasaktır, 25 yıl önce annemle babam kolayca evlenmişler.
  • olmayan yasaktır. size nasıl anlatılıyor bilmiyorum fakat hayatta hiçbir olayın göründüğü gibi olmadığnı ve hiçbirini de tek taraflı dinlememeniz, iki tarafı da dinlemeniz gerektiğini anlamanız gerek.

aleviler; sünniler tarafından mezheplerin ortaya çıkışından beri dışlanmış ve toplum içine alınmamış bir etnik gruptur. sünniler sık sık, "onların kestiği et yenmez" veya mumsöndü gibi iğrenç ve ağza alınmayacak laflarla hakaret etmişler ve onları ötekileştirmişlerdir. pek tabi, "alevilerin sünni biriyle evlenme yasağı" durumunda da tam tersi geçerli durumdadır. sünniler onları bu kadar ötekileştirmişken elbette aralarında bulunmamaları için onlarla evlenmemeye üstün çaba göstermektedirler. onlara kız vermemekte, kız almamaktadırlar.
    hal böyle iken aleviler açısından bakarsak, kendilerine kız vermek, kendilerinden kız almak istemeyen bu, çoğunluğu yobaz kesimden birileriyle evlenmek istememeleri gayet doğal.
  • var olan bir durum. zamanında bu yüzden evlenemedim hatta. yine de saygı duymakla yetiniyorum. dini hayatın merkezine almış biri böyle düşünebilir. birçok sünni ailede de var zaten bu
  • evliligi bilmem de kardeşimin nişanlısı sunni ve sıkıntı yaratmıyor hatta mevzusu bile açılmadı element uydurmayın gençler.
  • alevi sevgilimle ailenin müthiş desteğiyle rahatça evlenebildiğime göre artık geçerli olmayan yasak.

hatta cem'e gittik, dededen onay falan aldık. dede bile öyle bir şey olmadığını söyledi.
  • yasaktan ziyada istememektir.kendi adıma karşı kültürden biriyle evlenmeye sıcak bakmıyorum ne yazık ki.eninde sonunda bir sorun olacağı aşikar çünkü.eşin ile senin için pek sorun olmayabiliyor ama çocuk olunca nolcak peki hangi kültürle yetişecek,anne baba karışmadı bir nevi ama aileler çok giriyor bu işin içine. çocuk büyüdüğünde sunni taraf çocuğa sunni kültürünü,diğer tarafta alevi kültürünü empoze etmeye başlayacak çocuk,anne baba arada kalacak hatta anne baba arası kavgalar bile başlayacak.her ne kadar yok deselerde bu böyle.istediginiz kadar olmaz ,sene bilmem kaç demlerinden vurmayın...
  • sünnilerin küçük kesiminde var bu biraz galiba; "kızımı-oğlumu alevi ile evlendirmem" şeklinde. alevilerde de var, şimdi yok demenin de alemi bulunmuyor, dürüstlük iyidir.

ancak artık bu tür fikirler toplumun büyük kesimi tarafından iplenmiyor, çağ dışı kaldı çünkü.

nitekim, sünni olan kızkardeşim, alevi olan sevdiği ile evlendi ve mutlu mesut yaşıyorlar.
  • öyle bir yasak yok ve şimdiye kadar bu ayrımı yapanları eleştiren, önce insan diyen bir alevi olarak diyorum ki; evlenmeyin kesinlikle. sizin insanlığınızı anlayabilen toplum yakmaz, katletmezdi. insanlığınız fazla geldiği için bu tavır içerisindeler.