şükela:  tümü | bugün
 • olmayan yasak.

  ben gerizekalıyım diyenlere laf anlatmaya gerek yok ama tercih ve yasağın arasındaki farkı herkesler bilmeli.
 • olmayan yasaktır. size nasıl anlatılıyor bilmiyorum fakat hayatta hiçbir olayın göründüğü gibi olmadığnı ve hiçbirini de tek taraflı dinlememeniz, iki tarafı da dinlemeniz gerektiğini anlamanız gerek.

  aleviler; sünniler tarafından mezheplerin ortaya çıkışından beri dışlanmış ve toplum içine alınmamış bir etnik gruptur. sünniler sık sık, "onların kestiği et yenmez" veya mumsöndü gibi iğrenç ve ağza alınmayacak laflarla hakaret etmişler ve onları ötekileştirmişlerdir. pek tabi, "alevilerin sünni biriyle evlenme yasağı" durumunda da tam tersi geçerli durumdadır. sünniler onları bu kadar ötekileştirmişken elbette aralarında bulunmamaları için onlarla evlenmemeye üstün çaba göstermektedirler. onlara kız vermemekte, kız almamaktadırlar.
  hal böyle iken aleviler açısından bakarsak, kendilerine kız vermek, kendilerinden kız almak istemeyen bu, çoğunluğu yobaz kesimden birileriyle evlenmek istememeleri gayet doğal.
 • var olan bir durum. zamanında bu yüzden evlenemedim hatta. yine de saygı duymakla yetiniyorum. dini hayatın merkezine almış biri böyle düşünebilir. birçok sünni ailede de var zaten bu
 • evliligi bilmem de kardeşimin nişanlısı sunni ve sıkıntı yaratmıyor hatta mevzusu bile açılmadı element uydurmayın gençler.
 • alevi sevgilimle ailenin müthiş desteğiyle rahatça evlenebildiğime göre artık geçerli olmayan yasak.

  hatta cem'e gittik, dededen onay falan aldık. dede bile öyle bir şey olmadığını söyledi.
 • yasaktan ziyada istememektir.kendi adıma karşı kültürden biriyle evlenmeye sıcak bakmıyorum ne yazık ki.eninde sonunda bir sorun olacağı aşikar çünkü.eşin ile senin için pek sorun olmayabiliyor ama çocuk olunca nolcak peki hangi kültürle yetişecek,anne baba karışmadı bir nevi ama aileler çok giriyor bu işin içine. çocuk büyüdüğünde sunni taraf çocuğa sunni kültürünü,diğer tarafta alevi kültürünü empoze etmeye başlayacak çocuk,anne baba arada kalacak hatta anne baba arası kavgalar bile başlayacak.her ne kadar yok deselerde bu böyle.istediginiz kadar olmaz ,sene bilmem kaç demlerinden vurmayın...
 • sünnilerin küçük kesiminde var bu biraz galiba; "kızımı-oğlumu alevi ile evlendirmem" şeklinde. alevilerde de var, şimdi yok demenin de alemi bulunmuyor, dürüstlük iyidir.

  ancak artık bu tür fikirler toplumun büyük kesimi tarafından iplenmiyor, çağ dışı kaldı çünkü.

  nitekim, sünni olan kızkardeşim, alevi olan sevdiği ile evlendi ve mutlu mesut yaşıyorlar.
 • öyle bir yasak yok ve şimdiye kadar bu ayrımı yapanları eleştiren, önce insan diyen bir alevi olarak diyorum ki; evlenmeyin kesinlikle. sizin insanlığınızı anlayabilen toplum yakmaz, katletmezdi. insanlığınız fazla geldiği için bu tavır içerisindeler.
 • bir tane olay gördüm. ben şimdi bundan nefis genelleme yaparım.
  aferin.
 • yok öyle kararlı şeyler..sevginin mezhebi olmaz..