şükela:  tümü | bugün soru sor
  • farklı alevilerden duyduğum farklı sebepleri bulunan durumdur.

şöyle ki; bir kısım aleviler, tavşanın fareye benzediğini, bu yüzden yenilmediğini söylerler.

bazı alevi arkadaşlarımdan duyduğum ise; tavşanın memeli bir varlık olduğu, regl olduğu, bu sebeple yenilmesinin uygun olmadığıdır.
  • yosemite sam'in sünni olduğunun işaretidir.
  • seks de kötü olduklarına delalet eder.
  • "bir adam bir tavşan avladı ve abdullah ibnu ömer (ra)'e gelip: "ne dersiniz (bunun eti yenir mi?)" diye sordu. abdullah: "tavşan resulullah (sav)'a da (böyle avlanıp) getirilmişti. ben de o sırada yanında oturuyordum. ondan ne yedi ne de onun yenmesini yasakladı, tavşanın hayız gördüğüne inanıyordu" dedi."

ebu davud, et'ime 27, (3792)
  • geviş getirmeyen hayvanların etini yemenin dinen haram olmasından kaynaklanır. bu yüzden at, kedi, köpek, tavşan, domuz gibi hayvanların eti yenmiyor.

ps: kanatlı hayvanlar istisna... kanatlıların içinde de yırtıcı olanlar*** yenmez.

pps: hemen hemen tüm canlılar menstrual dönem geçirir gebelikten önce...
  • ortaçgil'in meşhur bir ilahisinde bahsi geçen konu.

(bkz: tavşan yememesini öğütlemişler şişmanlarmış)

.
  • sebebi bildiğim kadarıyla islam öncesi inanışlara dayanmaktadır. eski türk inanışlarına göre tavşan yiyen kişinin çocuğu yarık dudakla doğarmış. bu inanış yüzünden tavşan yemezlermiş. bu bilgiyi birinden duymuştum. bir başkasından duyduğum kulaktan dolma bilgiye göre de tavşanlar parmakları olan hayvanlardır ve eski türk inanışlarına göre parmaklı hayvanlar ( fare, tavşan, kedi, köpek vs.) yenmezmiş.
    tabii bu iki bilgi de kulaktan dolma, kesin sebebi bunlar mıdır bilemiyorum.
  • gereksiz muhabbettir. haram yiyomusun, sen ondan haber ver. haramı hamuduyla götürürken, domuz yememişsin, tavşan yememişsin neye yarar ?

işin özü şudur ki özüne bağlı alevler köpekleri bile haram yemez, tavşana takılmak gereksizdir.
  • tavşanın dişisi regl olduğu için yenmez ama tavşan yemedikleri için "sekste kötü olduklarına delalet eder" diye düşünmek yerine, hafızayı balıktan,pipiyi bamyadan,zekayı öküzden almamak için kafa yormak gereklidir zannımca.