şükela:  tümü | bugün
 • ne alevilik ne de nusayrilik hakkında hiç bi fikrimin olmamasını yüzüme vurmak sanki amacınız.
 • alevilik, nusayrilik, mecusilik, şamanistlik, yezidilik, paganlık, zerduştluk, mazdekçilik, dürzilik, süryanilik, hinduistlik. bunların hepsi pananteizmdir ve insanlığın yüce gerçeklere kolayca ulaşmasına yardımcı olan, uyumlu ve barış içerisinde, huzurlu toplumlar oluşturan sistemlerdir. murat bardakçı, sadece alevilik ve nusayrilik değil, bunların hepsi birbirinin eşidir. pananteizmdir.

  ta ki araplar türkleri kese kese, türk çocuklarına arap vahşilerinin ismini verene kadar türkler de bu kardeşlik zincirindeydi. ama daha sonra bir kısmımız zayıf irade gösterdi. onlara "şamanlıktan geldiği unutturulmuş bir kısım alevi olmayan marjinal grup" desek, sizce doğru mudur diye düşünmekteyimdir.
 • tüm türkler alevi geleneğinden gelmektedir. malesef anadolu'nun araplaşması yüzünden asıl öz geleneğimize inkarcı olduk.
  halk edebiyatı alevidir, hece vezni alevidir, türkçe'yi anadolu'da unutturmayan alevidir, kurtuluş savaşı'nda kan döken alevidir.
  ancak şimdilerde araplaşmış bir toplumda yaşadığımız için şaman/alevi gelenekleri reddediliyor.
  asıl olan öz'e araplaşarak ulaşamazsınız. hakikat rab'dır, rab'bın kitabı kuran'dır.
  sadeleştirmek varken aruz veznine köle olmak neyin nesidir?
  bu söylediklerimi kapasitesi -50iq olanlar küfürle cevaplayacak ama olsun. umurumda değilsiniz. aleviliği yalnız bir mezhep olarak algılarsanız küfür edersiniz tabi, öz'ü anlamadan sözünüz geçmez.
 • haçlılar, buna kesin bir çözüm bulmuştur.(bkz: hepsini oldurun tanri kendinden olani taniyacaktir)