şükela:  tümü | bugün
 • sözlükte çeşitli başlıklarda yeterince tartışıldı fakat bir başlık altında toplanmamış.

  türkiye'de tartışmasız en başarılı olan iki yabancı futbolcunun karşılaştırılması (uzun bir süre de onların yaptıklarını yapacak bir futbolcu geleceğini sanmıyorum).

  romantizm iyidir, ben de gayet romantik bir insanım, fakat bazen realizm ortalığın amına koyar, romantizm falan kalmaz. bu tartışmada öyle fenerbahçeliler açısından bence. annesi karaköy'de çalışan küçük emrah'ın, "benim anneme laf söyleyemezsiniz lan" demesi gibi bir şey. yani sırf fenerbahçeli olduğu için, alex'i çok sevdiği için gerçekleri kabullenemeyen insanları anlayamıyorum.

  gheorghe hagi, alex de souza'dan "üstün" bir futbolcudur, çok net. hem de bayağı üstün bir futbolcudur/futbolcuydu. belki alex'e sorsanız bile bunu kabul eder. kariyerler var bir kere, adam kariyeriyle döver yani.

  hem gheorghe hagi'nin yaptığı artistik hareketlerin çoğunu alex yapamaz. yapamadı. gerçi ben de hagi'nin, alex'in samsunspor'a attığı gol gibi bir gol attığını görmedim ama bu bir istisna...

  hagi, barcelona, real madrid gibi kulüplerde oynamıştır, en azından transfer olmuştur. kolay değildir bu iki kulübe transfer olmak, rüştü'nün transferinin küçümsendiği gibi... alex benim futbol görüşüme göre maksimum valencia'da oynardı, barcelona veya real madrid'de değil.

  alex'i öne çıkaran, onu savunabileceğimiz iki yön var bana göre. birincisi hagi gibi çirkef bir futbolcu olmaması. diğer takım taraftarları alex'ten nefret etmez, en azından ben öyle düşünüyorum. türkiye'de geçirdiği yıllar içerisinde alex'in bir yanlışını kimse görmemiştir. rakiplerine saygılıdır, hakeme oynamaz, sadece işini yapar.

  diğer yön ise, alex'in türkiye'de geçirdiği yıllarda hagi'yle karşılaştırılacak kadar iyi oynaması. gerçi galatasaraylılar bunu kabul etmiyorlar ama, aynen bu romantizm ile ilgili bu da. ha yine belki hagi iyidir (performans açısından) ama hagi 10 üzerinden 9.5'sa, alex de 9'dur, daha azı değil. varsayımlarla konuşmayı sevmem, sonuçta hiçbir şeyi değiştiremeyiz ve varsaydıklarımızın gerçekleşip/gerçekleşemeyeceğini bilemeyiz ama alex, hagi'nin oynadığı yıllarda galatasaray'da oynasaydı ve hagi de alex'in oynadığı yıllarda fenerbahçe'de oynasaydı çok büyük farklar olur muydu? bana göre kimse kesin büyük fark olurdu diyemez. alex'i büyük yapan da budur...
 • bahse konu edilmesi için ön şartı fenerbahçe taraftarı olunması olan karşılaştırma. bir fc köln yahut napoli taraftarı için şöyle bir sonuç yaratır. who is alex?
 • işin takıma sahada yapılan katkı kısmını geçersek:
  hagi 80 yıl sonra da hatırlanacak, alex hatırlanmayacak.
 • (bkz: #15669649)
 • aynı mevkilerde oynamamış olsalar bile hagi vs popescu daha mantıklı bir karşılaştırmadır gözümde.
 • hagi, real madrid ve barcelona'ya transfer olmak ile kalmamış, bu kulüplerde oynamıştır da. la liga da bu iki kulüp forması altında toplam 103 resmi maça çıkmış ve 18 gol atmıştır. la liga karıyeri romanya, dünya kupası ve türkiye karıyerleri kadar ihtişamlı geçmese de bu iki kulüpte de saygı görmüştür.

  real forması ile tenerife ye attığı gol için:
  (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=qkfxoyj1r3w)

  ve barcelona golleri. özellikle o unutulmaz ikinci gole dikkat derim.
  (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=x5upx-qxrcc)

  her hangi bir kişinin, bu iki futbolcuyu karşılaştırıp başarı/yetenek açısından alex'e daha fazla sempati duymasına getirebileceğim muhtemel açıklamaları, analizi yapanın futbol konusunda fazla bilgi sahibi olmaması, hagi'yi canlı olarak izlememiş olup tüm değerlendirmeleri youtube üzerinden yapmış olması, ya da fenerbahçeli olması şeklinde özetleyebilirm. ötesi akla mantığa sığmıyor çünkü.

  hagi'yi galatasaray taraftarı gözünde kutsal bir değer haline getiren belki de en önemli etken, kendisinin avrupa arenasındaki tartışılmaz başarısı olmuştur. hagi öncesinde, tüm türkiye'de bir türk takımının güçlü bir avrupa ekibi ile eşleşmesi sonucu "ya canına okur bunlar bizimkilerin, baksana şu cantona'ya ne futbolcu o ya" türü dönen geyikler hagi sonrası yerini "onların x'i varsa bizim de hagi miz var"'a bırakmıştır. e hali ile bir bakıma çağ atlatmıştır türk takımlarına. prekazi'li o bir diğer efsane kadro sonrası avrupa'dan şerefli skorlarla dönme isteği yerini mutlak başarı hedefine bırakmıştır. e nede olsa galatasaray'ın da artık rakip kim olursa olsun inanılmaz işler yapabileceği bir oyuncusu var. inanılmaz bir özgüven getirmiştir hagi galatasaray'a.

  monaco maçındaki füzesi:
  (bkz: http://www.youtube.com/…1&playnext_from=pl&index=21)

  o "çok beklenilen an":
  (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=sdyjjefmxfm)

  ...ve daha nice avrupa başarıları. belki de en önemli başarısı, arif ve hakan şükür'den oluşan forvet hattını -belki çok klişe kaçacak ama- maestro gibi yönetip bir türk takımının hücum hattını avrupanın üst düzey takımları seviyesine çekmesi olmuştur.

  sonuç olarak hagi, galatasaray'ın efsane futbolcuları arasında kendisine çok sağlam bir yer edinmiştir. alex'i efsane kabul ederseniz, "e şimdi sizin gelmiş geçmiş en iyi oyuncularınızdan biri bu mu?" türü sorulara kendinizi hazırlamanız gerek. şayet alex'in adını türkiye sınırları dışarısında ne duyan ne de bilen vardır.

  sesini duyuramayanları kim dinlemiş bu dünyada.
 • futbolcu ve sporcu olarak iki ayrı kategoride kıyaslanması gereken karşılaştırma.
  futbolcu olarak tartışmaya gerek duyulmaması gereken, hem oynadığı takımlar hem oynadığı takımlara sağladığı katkılar dolayısı ile hagi ipi en önde göğüsler ki bu ara alex daha ilk düzlüğü geçememiştir.
  sporcu olarak hagi oyunculuk döneminde hakemlerle girdiği tartışmaları ve teknik direktörlük dönemindeki "hırsız" söylemiyle oldukça eksi puan alır. alex ise her zamanki alçak gönüllülüğü ile hagi'den her zaman bir adım öndedir.
 • alex için büyük bir onur ve gururdur bu karşılaştırma. kendisine yapılacak her türlü övgünün, methiyenin üzerindedir. alex kendisini hagi ile karşılaştıran herkese tek tek teşekkür etmelidir.
 • alex istatistiktir, hagi daha fazlası...