şükela:  tümü | bugün soru sor
  • siz bir url giriyosunuz, o da size o url hakkındaki -ortalama ziyaretçi sayısı, iletişim adresi ve o site hakkında yazılmış görüşler gibi- bilgileri sunuyor. insanda, o siteye girip birinci gözden siteyi incelemek varken neden duyduğumla ilgileneyim duygusu uyandırabilecek bir site. verdiği bilgiler yinede bikaç kişinin işine yarayabilir görüşündeyim. ayrıca 'alexa knows the web' gibi ukalaca bi sloganı var.
  • türkiye'de en çok ziyaret edilen 100 site araştırmasında sözlüğü 35. sırada gösteren şey.

35. sour times
    çeşitli mizah yazıları ve özgün çalışmalar.
    www.sourtimes.org - site info

gibi bi açıklama da yok değil.
  • (bkz: alexa toolbar)
  • alexa, imdb.com gibi bir amazon.com i$tirakidir. alexa toolbar yukleyen kullanicilarin girdikleri siteleri track ederek hitlerin sonuunda sitenin popularitesine gore yakla$ik olarak haftada bir kere sitenin rankini gunceller. eger kendi sitenize surekli giri$ yapan bir ki$iyseniz ve alexa toolbar browser'ınıza kurulu ise rankinizin hizli yukseli$ine aldanarak gotunuzun tavan yapması i$ten degildir.
  • avg. review for sozluk.sourtimes.org:
    traffic rank for sourtimes.org: 4,905

(bkz: http://www.alexa.com/…ils/?url=sozluk.sourtimes.org)
  • gece vakti yapacak bir is bulamayinca girilebilen site. eh girmisken sozluge bakmamakta olmazdi.

traffic rank for sourtimes.org: 2,488

(bkz: issiz gucsuz sozlukcu modeli)
  • reklamverenler tarafından ciddiye bile alınmayan istatistik şeysi. bilinen belli başlı büyük (ek$i sözlük gibi) siteler dışında tüm istatistikler yanlıştır, tüm gün sitesinin başında refresh yapan site sahibinin toolbarının hilesidir. üzerinden fayda sağlamaya çalışan en büyük site de habertürktür.
    (bkz: oh be)
  • habertürk tarafından internetin agb'si olarak lanse edilen servis. bu nasıl oluyor diye sormak geliyor insanın içinden.. zira internet üzerindeki ölçümleme methodlarının henüz bu kadar kesin olmadığı bir zaman diliminde yaşıyorsak..

alexa gibi servislerin server teknolojisi üzerine kurulu bir ölçümleme metodları vardır. ancak bu yeterli değil tabii ki. bir makineden kaç değişik kişi siteye giriyor, sitede ne kadar vakit geçiriyor ve en önemlisi hangi dikkat düzeyinde siteyi inceliyor, bunlar önemlidir. bu yüzden server teklonojilerinden alınan datanın, offline yöntemlerle elde edilen datayla çaprazlamasından oluşan bir yöntem, geçerli olarak kabul edilmektedir.

bir siteye sadece giren çıkanı sayarsanız, haberturk de birinci çıkar tabii.
  • sozlugun traffic ranking'inin dünya çapında 1379'a kadar yükseldiğini gösteren platform.

ama benim asıl dikkat çekmek istediğim, alttaki -amazon.com orijinli- yorumlar...

(* - 5 üzerinden 1 yıldız) a site for people with lots of time to waste, june 14, 2005

reviewer: dude (atlanta, ga usa) - see all my reviews
    although it is a very popular site among turkish internet users, it is disliked by even close amount of people who likes this site too. lots of "writers" write their opinions about anything as if they know everything. most of these posts are deleted or modified by a considerably large number of moderators. those moderators are so powerful that they can cancel memberships, delete whatever they wish to without giving any notice.
    writers from a diverse background and visions have several discussions in many topics. as long as the powerful moderators don't decide to kill'em all, very interesting arguments about any subject could be caught. nonetheless, consider the fact that most writers are teenagers or young guys with a looot of time to waste on the internet.
    if you are fluent in turkish and have nothing else better to do, you can check out this site and see for yourself.

meali: lan ne güzel yazıyoduk sözlükte. ne olduğunu anlamadan uçurdular bizi. hayır bişi diil, çoluk çocuk yazıyo, biz yazamıyoz. skiyim böyle kaderi.

"siteyi türkçe diyerek aşağılamaya çalışmam, yorumumu ise ingilizce yazmam tamamen genel bi karalama planının ürünüdür. yoksa türkçe biliyorum, hatta ispat da edebilirim" tabanlı genis ve çok alakalı not: [aynı yazarın bir diğer yorumu - tartisiyorum.com diye bi site üzerine]

(***** - 5 üzerinden 5 yıldız) tartismanin merkezi olacak bir site, november 29, 2004

reviewer: dude (atlanta, ga usa) - see all my reviews
    duzeyli bir ortam, egitimli ve kulturlu kullanicilariyla, turkiye uzerine olan her guncel konunun tartisildigi, bilgilendirici, hizli ve guvenli bir platform.

meal içinde meal: sözlükten uçurulunca buraya takılmaya başladım. alexa.com'un traffic ranking vermeye bile yeterli datasının olmadığı bu siteyi görüldüğü üzere bilimum sıfatlarla övebiliyorum. ayrıca biliyorum ki sözlük çok bilinen bi site, bu yüzden ordaki anti-yorumumu ingilizce yazdım. tartisiyorum.com ise daha yeni, türkçe bilenlere tanıtsam yeter şimdilik. sonrasını düşünürüz.

...kisa ve alakasız edit: bu vatandaşla dünyanın aynı şehrinde yaşıyo olmam tamamen bi tesadüftür. tanımam etmem... (zaten nicki de ayrı bi felaket; tanısam bile tanımazlıktan gelirdim heralde)...